Техніка введення інсуліну

UKR.DIA.28.03.2016

Ваш лікар навчить Вас, як правильно виконувати ін’єкції інсуліну.

 • Всі види інсуліну вводять підшкірно, в трохи підняту складку шкіри. При ін’єкції інсуліну голку слід вводити під кутом 450 досить глибоко, але так, щоб не ввести інсулін внутрішньом’язово. Введення інсуліну внутрішньом’язово загалом безпечне, адже при цьому може змінитися швидкість всмоктування та тривалість дії інсуліну.
 • Немає необхідності обробляти шкіру спиртом. Після ін’єкції можна притиснути місце уколу чистою ваткою.
 • Перед виконанням ін’єкції флакон або шприц-ручку із суспензією інсуліну (середньої або тривалої дії) необхідно обережно перевернути вверх-вниз як мінімум 10 разів для того, щоб суспензія стала рівномірно мутною;
 • Щоб не виникало ущільнень та інших ускладнень в підшкірних тканинах, необхідно:
  • користуватися якісними препаратами інсуліну;
  • використовувати інсулін кімнатної температури;
  • робити ін’єкції гострими одноразовими голками;
  • міняти місця для введення інсуліну.
 • Рекомендується кожен день міняти місця для введення інсуліну в межах обраної для ін’єкцій ділянки (живіт, плечі, стегна). Місце наступної ін’єкції повинно розташовуватися на відстані 2-3 см від попереднього. Інсулін короткої дії рекомендується вводити в ділянці живота, препарати середньої тривалості дії - в ділянці стегон.

Введення інсуліну

 • Перш за все помийте руки з милом перед виконанням ін’єкції. Необхідно також щоденно приймати душ.

  Введення інсуліну

  Інсулін, який Ви використовуєте для введення має бути кімнатної температури.
 • Швидкість всмоктування інсуліну. Не дивлячись на те, що інсулін вводиться підшкірно, з різних ділянок тіла він всмоктується з різною швидкістю. Найшвидше починає діяти інсулін введений в ділянку живота, а потім - введений в стегно чи сідницю. Ось чому рекомендують вводити інсулін короткої дії в ділянку живота, а інсулін подовженої дії – в стегно чи сідницю.

  Введення інсуліну

 • Не робіть ін’єкції в одне й те саме місце. На ділянках живота, сідниць та стегон достатньо місця для того щоб регулярно змінювати місце ін’єкції. Це допоможе запобігти появі косметичних дефектів (ущільнення, рубців) шкіри. Не можна робити ін’єкції в ущільнення чи потовщення шкіри, оскільки при цьому порушується швидкість дії інсуліну.

  Введення інсуліну

Підготовка до ін’єкції.

Змішування інсуліну. Деякі інсуліни подовженої дії або суміші інсулінів є суспензією, завдяки додаванню речовини, що подовжує тривалість дії інсуліну. Саме тому, перед виконанням ін’єкції такого інсуліну, його необхідно перемішати. Для цього шприц-ручку з вже встановленим картриджем або попередньо заповнену шприц-ручку потрібно повільно та плавно перевернути вверх-вниз не менше 10 разів. Кулька, яка знаходиться в картриджі допомагає краще змішати інсулін. Після перемішування інсулін повинен стати рівномірно білим та каламутним.

Прозорі інсуліни (аналог базального інсуліну та інсулін короткої дії) перед введенням перемішувати не потрібно.

Введення інсуліну

Встановлення голки. Зніміть ковпачок зі шприц-ручки та захисну паперову мембрану з голки. Візьміть шприц-ручку за верхню частину та накрутить щільно голку за годинною стрілки на різьбу картриджа. Після цього можете знімати з голки зовнішній (великий) та внутрішній (маленький) захисні ковпачки.

Введення інсуліну

Перевірка току інсуліну. При користуванні шприц-ручкою у голці й картриджі може накопичуватися невеликий об’єм повітря. Щоб не вводити повітря та забезпечити введення потрібної дози інсуліну, необхідно тримаючи шприц-ручку голкою догори, злегка постукати по її корпусу, щоб повітря скопилося в верхній частині картриджу. Після чого набрати селектором дози 1-2 Од інсуліну і натиснути на пускову кнопку. На кінчику голки має з’явитися крапля інсуліну. Таким чином, Ви впевнитесь, що голка не забита, та видалите повітря з картриджа.

Введення інсуліну

Встановлення дози. В шприц-ручках необхідна доза встановлюється поверненням селектора дози. Детальне пояснення Ви можете завжди знайти в інструкції для застосування Вашої шприц-ручки. Перед введенням інсуліну, впевніться, що Ви вибрали правильну дозу інсуліну.

Введення інсуліну

Техніка введення інсуліну. Інсуліни ультракороткої та короткої дії зазвичай вводять в ділянку живота.
Візьміть шкіру у складку, як показано на малюнку, та введіть голку до упору під кутом 45° або 90° в залежності від товщини підшкірно-жирової клітковини. Введіть інсулін.

Введення інсуліну

Інсуліни середньої та подовженої дії зазвичай вводять в передню частину стегна. Візьміть шкіру у складку, як вказано на малюнку, та введіть голку до упору під кутом 90°. Введіть інсулін.
Інсуліни комбінованої дії, зазвичай вводять в живіт чи стегно. Візьміть шкіру у складку, як показано на малюнку, та введіть голку до упору під кутом 45° або 90° в залежності від товщини підшкірно-жирової клітковини.

Введення інсуліну. Інсулін необхідно вводити повільно, м’яко натискаючи на пускову кнопку шприц-ручки; так інсулін краще розподіляється в тканинах.

Введення інсуліну

Після того як Ви натиснули пускову кнопку до упору, зачекайте деякий час (порахуйте до 10), а потім повільно виймайте голку. Тільки після цього відпустіть шкірну складку. Якщо після ін’єкції з’явилася маленька краплина крові, в цьому не має нічого страшного. Просто на деякий час притисніть місце ін’єкції пальцем.

Введення інсуліну

Регулярно змінюйте голки для шприц-ручок та знімайте їх з шприц-ручки після кожної ін’єкції. Голка може бути використана лише один раз, при повторному застосуванні голки, ін’єкції стануть болісними, а місце уколу може нагноїтися. Якщо голку після ін’єкції не знімати з шприц-ручки, через її просвіт буде витікати інсулін і можливі похибки в дозуванні інсуліну з розвитком гіпер- або гіпоглікемії.

Більш детальну інформацію Ви можете отримати в розділі «Інсулінотерапія». Також Ви можете звернутись в «Школу Діабету» та до Вашого лікаря.