Цукровий діабет 1-го типуЦей тип діабету виникає здебільшого у осіб молодого віку, тому його ще називають «діабетом молодих». Це не означає, що діабет 1-го типу не може виникнути в більш зрілому віці, але це трапляється доволі рідко. Розвиток цукрового діабету 1-го типу, пов’язаний із загибеллю клітин підшлункової залози, які виробляють інсулін. Без інсуліну глюкоза циркулює в крові, тому рівень цукру підвищується, особливо після їжі. Надлишок глюкози виділяється із організму із сечею. Єдиний засіб лікування в цьому випадку – введення препаратів інсуліну.

Загибель бета-клітин розвивається внаслідок аутоімунного процесу, коли під впливом вірусної інфекції чи інших факторів в цих клітинах з’являється стороння інформація і імунна система організму їх руйнує. Чому ж діабет виникає тільки у деяких людей, при тому що практично всі хворіють протягом життя різними вірусними інфекціями? Така схильність до розвитку захворювання обумовлена спадковими особливостями організму, а також властивостями імунної системи. Нажаль, руйнування бета-клітин проходить практично без симптомів. Коли майже всі клітини зруйновані, підвищується цукор та з’являються симптоми хвороби. Тільки тоді встановлюється діагноз: цукровий діабет 1-го типу.

На початку розвитку захворювання пацієнти з діабетом 1-го типу втрачають вагу, незважаючи на підвищений апетит. Втрата ваги є симптомом дефіциту інсуліну. Діти стають вередливими, погано сплять, не можуть зосередитися на навчанні, швидко втомлюються.

У маленьких дітей може насторожити симптом «крохмальних пелюшок», на яких висохла сеча з цукром, та «прилипання капців до підлоги», на яку попала сеча з цукром.

Поки що не існує засобів, щоб відновити зруйновані клітини підшлункової залози, неможливо навіть припинити їх руйнування. Способи пересадити підшлункову залозу або клітин, які синтезують інсулін, поки що перебувають на експериментальній стадії. Єдиним способом лікування діабету 1-го типу є регулярне введення інсуліну.

Більш детальну інформацію Ви можете отримати з брошури, що розміщено в цьому розділі:

UKR.DIA.01.03.2018

Повернення до списку