Чому ми любимо солодку їжу?
11 Серпня 2017

Чому ми любимо солодку їжу?

Статистична більшість людей обожнює солодку їжу. Так еволюційно склалось, що солодкий смак їжі сигналізує людині, що їжа не отруйна і її можна споживати.

Наші пращури споживали солодкі фрукти і ягоди оскільки це було індикатором безпечності їжі для здоров’я. Їстівні рослини мають солодкий смак, а отруйні рослини мають гіркий присмак. Згодом наші предки зрозуміли, що поглинаючи рослини із солодким смаком тіло отримує багато енергії. Навіть малюк завжди із більшим задоволенням їсть солоденьке фруктове пюре, а ніж картопляне чи кашу. У природньому потязі людини до солодкого немає нічого небезпечного, але лише за однієї умови, що це фрукти і ягоди, все те що дає нам природа. Цукор, що міститься у фруктах називають фруктозою, і вона дійсно корисна в певних межах, особливо, якщо ми з’їдаємо цілий фрукт, що містить також клітковину, мінерали, вітаміни. За рахунок клітковини фруктоза не так швидко всмоктується.

                                                             

А вже те солоденьке (цукерки, тістечка, тощо), що придумала людина, не приносить нічого корисного організму.


Саме білий кристалічний цукор, солодкі газовані напої призвели до того, що корінні народи Америки почали страждати на цукровий діабет, ожиріння, карієс, і зараз вже й діти мають значні проблеми зі здоров’ям та зміни у структури емалі. І це не дивлячись на те, що в них не має генетичної схильності - їхні предки не вживали рафінований цукор і мали чудові зуби, та у них майже ніколи не зустрічалося ожиріння. Упродовж останнього сторіччя людство занадто прив’язалося до цукру, і це почало нас вбивати. Головна загроза вживання продуктів, що містять цукор - збільшення ваги. Цукор спонукає організм відкладати жир про запас, на всяк випадок. Після такої їжі насичення настає тільки на короткий час і дуже швидко знову хочеться щось з’їсти, а це вже призводить до зайвої ваги, ожиріння і діабету. Ще цікавий факт, що за останні роки у більшій кількості дітей виявляють так звану гіперактивність, а це може бути пов’язано зі споживанням більшої кількості смаколиків, до складу яких входить рафінований цукор.


Джон Юдкін в своїй книзі «Pure, White and Deadly” ще в 1972 році розповів світу про всю небезпеку рафінованого цукру. Не дивлячись на те, що книгу було перевидано у 1986 році, зараз її дуже важко знайти, оскільки виробники рафінованого цукру та солодощів не дуже зацікавлені в розповсюдженні цієї інформації. У 1850 році загальна продукція цукру у всьому світі складала 1,5 млн. тон, а у 1890 році ця кількість досягла 5 млн. тон. На зламі століття - вже перевищила 11 млн. тон цукру на рік. За виключенням періоду 2-х Світових війн, всесвітня продукція цукру лише зростала, і вже у 1950 році досягла 100 млн. тон цукру. Професор Юдкін також приводить приклад, як зростала кількість спожитого цукру на рік серед німців: у 1825 році - це було 2 кг цукру на 1 людину на рік, а у 1980 році ця кількість зросла до 36 кг цукру на рік. Щодо американців, то у 1820 році вони споживали не більше 3 кг цукру на рік, а у 2000 році ця кількість критично зросла до 68 кг на рік (https://www.dhhs.nh.gov/dphs/nhp/documents/sugar.pdf).


Тому уважно читайте те, що написано на етикетках різних продуктів, щоб уникати споживання доданого цукру.


Що мається на увазі? Доданий цукор - це кукурудзяний сироп, декстроза, фруктоза, інвертний цукор, лактоза, мальтоза, солодовий сироп, цукроза, сироп, нектар із агави, тростинний цукор, кукурудзяний підсолоджував, концентрований фруктово-ягідний сік, меляса, нерафінований цукор і багато іншого...


Декілька порад для зменшення споживання зайвого цукру:

·         Зменшить додавання цукру при приготуванні страв

·         Замість цукерок і тістечок їжте фрукти

·         Не пийте солодкі напої

·         Виключіть із свого раціону: йогурт із солодкими наповнювачами, гранолу, пластівці, кетчуп, соуси, енергетичні напої, протеїнові батончики, молочний шоколад, арахісове масло і т.д.


Солодощі приносять ще й зайві калорії:


Енергетична цінність продукту    

 Ккал на 100 г    

цукор

400

варення

282

мед

314

молочний шоколад

554

шоколад з горіхами

526

карамель

430

Карамель з горіхами

384

халва

336

картопляні чіпси

557

круасан

250

круасан з наповнювачем

356

здобна булочка

490

білий хліб

255

сухарі

380

пісочне печиво

459

бісквіт

400


Бажаємо Вам знайти свій баланс у споживанні солодощів та цукру. Може саме сьогодні Ви не додасте ложку цукру у свій чай чи каву. Або ж з’їсте звичайний йогурт із половинкою свіжого персика, замість йогурту із доданим джемом чи шматочками фруктів від виробника. Це варто спробувати!


UKR.DIA.11.08.2017