Чи можна їсти банани, якщо у Вас діабет?
17 Липня 2017

Чи можна їсти банани, якщо у Вас діабет?


Коли у Вас діабет, важливо підтримувати стабільний рівень цукру в крові для попередження розвитку більшості ускладнень пов`язаних з цукровим діабетом. І звичайно, для цього потрібно мінімізувати споживання продуктів, що викликають значні коливання рівня цукру в крові. Виникає питання, а чи можна в такому разі споживати банани, оскільки вони мають середній глікемічний індекс ГІ) і досить стрімко підвищують рівень цукру в крові?


Адже на 93% банани складаються з вуглеводів. Це вуглеводи у вигляді цукру, крохмалю та клітковини. Один банан середнього розміру містить приблизно 14 грам цукру, 6 грам крохмалю та 3 грами клітковини. Клітковина важлива для людей з діабетом, оскільки уповільнює травлення та значно знижує швидкість всмоктування вуглеводів. А це призводить до зниження рівня цукру. Банани відносяться до продуктів із середнім ГІ (від 42 до 62 в залежності від їх стиглості). Нагадаємо, що продукти з низьким ГІ поступово, без різких підйомів, підвищують рівень цукру в крові, на відміну продуктів з високим ГІ.


Bananas.jpg


Вид вуглеводів, які містяться в бананах, залежить від їхньої стиглості. Тобто, дуже стиглі банани (яскраво-жовтого кольору) містять більше простих вуглеводів і менше крохмалю, а ніж зелені чи недостиглі. Зелені банани не провокують різкого підвищення рівня цукру в крові, оскільки містять більше крохмалю (складні вуглеводи). А споживання крохмалю, при цукровому діабеті другого типу, є доволі доречним. Ще, дуже важливим фактором у виборі бананів, є розмір фрукту. Чим більший банан, тим більше вуглеводів Ви вживаєте. Це означає, що більший банан матиме більший вплив на рівень цукру в крові. Цей ефект розміру порції називається глікемічним навантаженням. Глікемічне навантаження розраховується шляхом множення ГІ їжі на кількість вуглеводів в порції, поділеним на 100. Рівень менше 10 вважається низьким навантаженням, 11-19 – середнім, а більше 20 – високим.


• Надзвичайно маленький банан (довжина до 15 см ) містить 18,5 грам вуглеводів

• Малий банан (довжина 15 – 17,25 см) - 23 грам вуглеводів

• Середній банан (довжина  17,5 – 19,75 см ) - 27 грам вуглеводів

• Великий банан (довжина 20 - 22,25) - 31 грам вуглеводів

• Дуже великий банан (22,5 см і більше) - 35 грам вуглеводів

 

Отже, чим більший банан Ви з`їдаєте, тим більшу кількість вуглеводів споживаєте, і більшим буде підвищення цукру в крові. Окрім того, до складу бананів входить калій, вітаміни В6 та С, антиоксиданти. Тому, все ж таки, краще з’їсти банан, а ніж тістечко чи цукерки. Головне пам’ятати про стиглість і розмір банану, для зменшення його впливу на рівень цукру в крові. Ну і звичайно, якщо Ви на дієті та намагаєтесь скинути зайві кілограми, то банани в раціоні недоречні.


Якщо у Вас діабет, Ви спокійно можете споживати фрукти, такі як банани у складі збалансованої дієти.

Якщо Вам подобаються банани, то наступні поради можуть допомогти мінімізувати їх негативний вплив на рівень цукру в крові:


• Слідкуйте за розміром порції: вибирайте банан меншого розміру, щоб зменшити кількість спожитого цукру.

• Вибирайте не дуже стиглий банан: недостиглі банани містять менше простих вуглеводів.

• Розподіліть споживання фруктів впродовж дня: це зменшить одноразове глікемічне навантаження і допоможе зберегти стабільний рівень цукру в крові.


Якщо у Вас діабет, пам'ятайте, що всі харчові продукти, до складу яких входять вуглеводи, можуть по-різному впливати на рівень цукру в крові. Тому обов’язково прослідкуйте за тим, як Ваш рівень цукру змінюється після споживання бананів.


UKR.DIA.03.07.2017