28 Квітня 2017

Вся правда про вуглеводи.


Дуже часто буває так, що якась ідея захоплює людство, але потім вона виявляється хибною, і ми докладаємо неабияких зусиль, щоб подолати цю помилку. Саме це стосується сучасної харчової промисловості. Починаючи із 70-х років, харчові технології перетворились на виключно хімічні лабораторії очищеної вуглеводної їжі. І в той же час, стали поширюватися думки, що надмірне споживання вуглеводів є причиною розповсюдження ожиріння і різноманітних хвороб з ним пов’язаних.


І чим більше харчова промисловість пропонує їжі багатої на вуглеводи, тим більше з’являється низьковуглеводних дієт. «Їжте скільки завгодно білків, м’яса та жирів, але виключіть із раціону вуглеводи!», рекомендують дієтологи та популярні блогери. Але це дуже небезпечно і не зовсім фізіологічно. Повернемось до наших пращурів, які були не тільки мисливцями, але й збирачами дарів природи. Австралійські вчені стверджують, що низьковуглеводна дієта може призвести до серцевої аритмії, остеопорозу, порушення роботи нирок, збільшує ризик онкологічних хвороб і порушує обмін ліпідів. Це нефізіологічний раціон, і високобілкова дієта приносить лише короткострокові результати. Може краще відразу відкоригувати та збалансувати свій раціон, і якнайдовше дотримуватись його. А не наїдати зайві кілограми простими вуглеводами, щоб потім сидіти на жорстокій безвуглеводній дієті калорійністю не більше 1200 ккал. Необхідно пам’ятати, що більш здорове та правильне харчування обов’язково має містити вуглеводи. І вуглеводи мають бути в раціоні людей з захворюваннями серцево-судинної системи і цукровим діабетом. Але не все так просто. Щонайменше 90-95% вуглеводів ми повинні отримувати з овочів, зернових і фруктів. Коли ми споживаємо ці продукти в необробленому вигляді, то значна частина вуглеводів знаходиться в складній формі – крохмалю і клітковини. Тобто, для того щоб вуглеводи засвоїлись організмом, складні вуглеводи (крохмаль) необхідно розщепити до простих, і цей процес знаходиться під контролем організму. До складних вуглеводів відноситься також клітковина, яка не переварюється і не засвоюється нашим організмом, але приносить значну користь. Окрім цього, продукти, що містять складні вуглеводи, тобто - овочі, зернові і фрукти, багаті на вітаміни, мінерали та мікроелементи. Тобто вони є не тільки джерелом вуглеводів, але й інших корисних речовин.


В той же час, вуглеводна їжа, яка пройшла технологічну обробку і стала рафінованою, тобто в якій складні вуглеводи в більшій мірі перетворилися на прості вуглеводи, містить значно менше мінералів, вітамінів і клітковини. Необхідно пам’ятати, що в білому хлібі, крекерах, чіпсах, солодощах, десертах, шоколадних цукерках, солодких напоях міститься підвищена кількість простих вуглеводів. Ці прості вуглеводи отримують із складних вуглеводів зернових продуктів та рослин, до яких обов’язково додають цукор з цукрового буряку чи цукрової тростини. Харчова промисловість в цьому випадку заміщує функцію нашої травної системи, розщеплюючи складні вуглеводи замість неї. Здебільшого, така їжа під час обробки втрачає майже всі корисні мінерали та вітаміни, і потребує штучного збагачення цими речовинами. В результаті, прості вуглеводи, які ми отримуємо з цими продуктами не підлягають обробці в нашому організмі, вони швидко всмоктуються, швидко підвищують цукор в крові та допомагають набрати зайві кілограми. Тому треба зрозуміти, що просте вилучення всіх вуглеводів з раціону і споживання виключно білків і жирів, хоча й допоможе в деякій мірі втратити вагу і знизити рівень цукру, але така дієта не є фізіологічною і містить обмаль необхідних нашому організмі вітамінів і мінералів. Потрібно виключати рафіновану їжу, а саме прості вуглеводи, але при цьому споживати складні вуглеводи (свіжі овочі та фрукти, продукти з цільного зерна, здебільшого це коричневий рис, гречка, вівсянка). Така дієта буде доцільнішою і принесе більше користі.

UKR.DIA.27.04.2017