18 Жовтня 2017

Як запобігти високому рівню глюкози вранці?

Якщо ви помітили, що ваш ранковий рівень глюкози в крові без жодних видимих причин став вище, ніж увечері напередодні, не хвилюйтеся: таке явище буває не тільки у вас.

                     обстеження.png

ПРО ЩО НЕОБХІДНО ПАМ'ЯТАТИ

Найбільш поширена причина підвищеного рівня глюкози вранці дуже проста: просто перед сном ви спожили забагато вуглеводів. Якщо ваша вечеря або перекус перед сном містять багато вуглеводів, спробуйте зменшити споживання вуглеводів і подивіться, чи допомогло це знизити рівні глюкози ввечері перед сном та вранці.


Ніщо так не дивує, як те, коли ви виявляєте у себе високий рівень глюкози в крові вранці, хоча коли ви лягали спати, рівень глюкози був на ідеальному для вас рівні. Однак такі ранкові «сплески» мають своє пояснення - це результат збільшення рівня гормонів, які протидіють інсуліну, і таке явище називають феноменом «ранкової зорі». Під час сну у організмі людини виробляються гормони, які знижують чутливість до інсуліну. У цей же самий час печінка починає вивільняти глюкозу з глікогену (депо глюкози), оскільки організм людини має підготуватися до нового дня. Це і пояснює підвищення рівня глюкози в крові після пробудження.


Стан, відомий як ефект Сомоджі, або рикошетна гіперглікемія, також супроводжується підвищенням рівня глюкози вранці. Але у цьому випадку механізм цього підвищення зовсім інший. Якщо перед сном, людина, що отримує лікування інсуліном, ввела зависоку дозу інсуліну, то вночі рівень глюкози в крові може занадто знизитися. Коли це трапляється, в організмі включаються механізми, які протидіють гіпоглікемії. Гормон глюкагон стимулює виділення глюкози з глікогену печінки, і в результаті рівень глюкози в крові підвищується. Однак рівень глюкози в крові може також підвищуватися, якщо інсулін тривалої дії, який вводиться ввечері, або базальна швидкість інсулінової помпи є недостатніми для забезпечення потреби в інсуліні. Тому для визначення причини підвищення рівня глюкози вранці, лікар може запропонувати вам перевірити рівень глюкози в крові у середині ночі, щоб дізнатися яка має бути ваша доза інсуліну для забезпечення потреби в ньому.


Ви зможете відкоригувати високий рівень глюкози вранці одним із наступних способів:

  • відкоригувати час прийому інсуліну тривалої дії перед сном так, щоб максимальний ефект інсуліну припадав на період підвищення рівня глюкози в крові;

  • проконтролювати та відкоригувати споживання вуглеводів увечері;

  • змінити вид або дозу перорального цукрознижуючого препарату чи вечірнього інсуліну, або змінити базальну швидкість протягом ночі у інсулінової помпі.UKR.DIA.17.10.2017