Глікований гемоглобін (HbA1c): коли аналіз втрачає інформативність

Аналіз на рівень глікованого гемоглобіну вважається одним з основних методів оцінки стану компенсації людини із цукровим діабетом, а також є інформативним помічником під час первинного обстеження людини, у якої підозрюють ЦД
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
лабораторія

Більше читайте у статті “Визначення рівня глікованого гемоглобіну (HbA1c)”

Але є випадки, коли цей аналіз втрачає інформативність і не відображає дійсні епізоди гіпо- та гіперглікемії. Як це стається і що за причини впливають на достовірність дослідження?

Трохи науки

Поринемо в теорію.1 Гемоглобін входить до складу еритроцитів (клітин крові). Він відповідає за транспортування кисню з легень до інших органів організму. Плазма крові містить в собі багато речовин, у тому числі і глюкозу, рівень якої ми визначаємо за допомогою звичайного аналізу «на цукор».

Частина глюкози вступає в реакцію з гемоглобіном: поєднання цих двох елементів створює нову сполуку — глікований гемоглобін. Цей процес є незворотним.

Тобто кількість глікованого гемоглобіну залежить від концентрації глюкози в крові. Саме тому аналітичне визначення рівня глікованого гемоглобіну відображає середній вміст глюкози.

Подібне дослідження яскраво демонструє, скільки глюкози було в організмі за цей період протягом 2-3 місяців – така тривалість життя ерітроциту.

Які чинники спотворюють реальну картину?2

У теорії все чітко. Але на практиці трапляються випадки, коли рівень глікованого гемоглобіну підвищується з інших причин. Тому дуже важливо знати, які процеси можуть спотворити результати аналізу, адже одна-єдина помилка призводить до необґрунтованої зміни схеми лікування та харчування.3, 4

«Фальшива» гіпоглікемія

  • В дебюті цукрового діабету типу 1, коли ситуація розгортається дуже стрімко, рівень глікованого гемоглобіну не встигає піднятися до критичного рівня, попри те, що рівень глюкози насправді вже є дуже і дуже високим.
  • При гемолітичній анемії спостерігається зниження рівня глікованого гемоглобіну.5 Але це, як виявилось, не показник рівня глюкози, а наслідок понаднормового формування нових еритроцитів, яке змінює співвідношення між старим (глікованим) і нови (неглікованим) гемоглобіном. Таким чином, реальна ситуація вдало маскується.
  • Потужна кровотеча або гемоліз (руйнація еритроцитів) також є причиною втрати інформативності HbA1c. У таких випадках результат буде заниженим.6
  • Гемотрансфузія (переливання крові) спричиняє зниження рівня глікованого гемоглобіну (в організм потрапляють нові «чисті» еритроцити). 7
  • Отруєння алкоголем або солями свинцю також є причиною зниження рівня глікованого гемоглобіну, не пов’язаного з концентрацією глюкози в крові.

Псевдогіперглікемія

  • Спленектомія (видалення селезінки) спричиняє підвищення рівня глікованого гемоглобіну, що не є наслідком гіперглікемії. 8
  • Залізодефіцитна анемія, на відміну від гемолітичної, призводить до підвищення рівня глікованого гемоглобіну, тоді як рівень глюкози в крові є значно нижчим, ніж твердить аналіз. 9
  • Порушення функції щитоподібної залози (у випадку недостатньої кількості продукування потрібних гормонів) штучно завищує рівень глікованого гемоглобіну.10

Часті гіпоглікемічні кризи, котрі людина несвідомо ігнорує, теж є причиною неінформативності аналізу HbA1c. Тобто гіпоглікемія, котру ви не компенсували, спричиняє викид глюкози печінкою, що, в свою чергу, стає причиною вже гіперглікемії. Подібні «гойдалки» від низького до підвищеного вмісту глюкози в крові призводять до того, що рівень глікованого гемоглобіну може бути в межах норми, хоча насправді ситуація геть інша.

За умови регулярного спілкування з лікарем-куратором усі ці нюансі відстежуються, тому ризики отримання невідповідного результату аналізу зводяться до мінімуму.

ВАЖЛИВО!

Якщо у вас є сумніви щодо достовірності результатів аналізу на глікований гемоглобін, замініть HbA1c на дослідження рівня глікованого альбуміну.

«Зайва» глюкоза реагує з білками крові, створюючи фруктозамін (глікований альбумін). Аналіз на рівень фруктозаміну у крові також відображає динаміку змін глікемії у часі.

Але знання — все ж таки сила. Тому, отримавши підозрілі цифри у папірці з результатами аналізу HbA1c, не хвилюйтеся завчасно і ретельно перевірте, чи є перелічені вище ситуації. Уважний контроль за всіма напрямками рятує від зайвої паніки (котра, між іншим, теж провокує підвищення рівня глюкози в крові).

І завжди пам’ятайте найголовніше: впевнене та ретельне дотримання рекомендованого лікування та профілактики — запорука вдалої компенсації цукрового діабету та гарантія повноцінного щасливого життя!

UKR.DIA.MCM.28.10.2020.1