1. Що таке лікарський засіб Фіасп і для чого він використовується
Фіасп — це інсулін, який вводять під час приймання їжі і який швидко знижує рівень цукру в крові. Фіасп — це розчин для ін’єкцій, що містить інсулін аспарт, який використовується для лікування цукрового діабету у дорослих, підлітків і дітей віком від 1 року. Цукровий діабет — це захворювання, при якому Ваш організм не виробляє достатню кількість інсуліну для контролю рівня цукру в крові. Лікування лікарським засобом Фіасп допомагає запобігти ускладненням цукрового діабету.
Фіасп слід вводити не раніше, ніж за 2 хвилини до початку приймання їжі, можливо введення лікарського засобу протягом 20 хвилин після початку приймання їжі.
Максимальний ефект цього лікарського засобу спостерігається в проміжку від 1 до 3 годин після ін’єкції, ефект триває від 3 до 5 годин.
Зазвичай цей лікарський засіб слід застосовувати в комбінації з препаратами інсуліну середньої або тривалої дії.
Цей лікарський засіб також можна використовувати для безперервної інфузії в помповій системі.
2. Що потрібно знати, перш ніж використовувати лікарський засіб Фіасп
Не використовуйте лікарський засіб Фіасп у таких випадках:
- Якщо у Вас є алергія на інсулін аспарт або на будь-які інші інгредієнти цього лікарського засобу (перелік наведено в розділі 6).
Застереження та запобіжні заходи
Перш ніж застосовувати Фіасп, проконсультуйтеся зі своїм лікарем, фармацевтом або медичною сестрою. Особливо уважно слідкуйте за наступним:
- Низький рівень цукру в крові (гіпоглікемія) — якщо Ваш рівень цукру в крові занадто низький, дотримуйтеся рекомендацій щодо низького рівня цукру в крові, наведених у розділі 4 «Можливі побічні ефекти». Фіасп починає знижувати рівень цукру в крові швидше порівняно з іншими інсулінами, які застосовують під час прийому їжі. Якщо виникає гіпоглікемія, то після ін’єкції лікарським засобом Фіасп, Ви можете відчути її раніше.
- Високий рівень цукру в крові (гіперглікемія) — якщо рівень цукру в крові занадто високий, дотримуйтеся рекомендацій щодо високого рівня цукру в крові, наведених у розділі 4 «Можливі побічні ефекти».
- Перехід з інших препаратів інсуліну — Ваш лікар може надати Вам консультацію щодо Вашої дози інсуліну.
- Якщо Ваше лікування інсуліном поєднується із застосуванням піоглітазону (пероральний протидіабетичний лікарський засіб, що використовується для лікування цукрового діабету 2-го типу) — якомога швидше повідомте свого лікаря в разі виникнення ознак серцевої недостатності, таких як незвична задишка, або швидке збільшення маси тіла, або локалізований набряк внаслідок затримки рідини.
- Порушення зору — швидке покращення контролю рівня цукру в крові може вплинути на тимчасове погіршення стану зору, порушення якого вже було спричинено цукровим діабетом, такого як діабетична ретинопатія.
- Біль унаслідок ураження нервів — якщо покращення Вашого рівня цукру в крові відбувається дуже швидко, Ви можете відчути нервовий біль, який зазвичай є тимчасовим.
- Набряк навколо суглобів — на початку застосування лікарського засобу Ваш організм може утримувати більше води, ніж потрібно. Це викликає набряк навколо щиколоток та інших суглобів. Зазвичай ці явища швидко минають.
- Забезпечення використання правильного типу інсуліну — перед кожною ін’єкцією завжди перевіряйте етикетку інсуліну, щоб випадково не переплутати різні препарати інсуліну.
- Лікування інсуліном може призвести до вироблення організмом антитіл до інсуліну (речовини, що діють проти інсуліну). Однак це може виникнути у дуже рідких випадках та вимагатиме зміну дози інсуліну.
Деякі захворювання та види діяльності можуть вплинути на Вашу потребу в інсуліні. Поговоріть зі своїм лікарем:
- якщо у Вас є порушення функції нирок, печінки, надниркових залоз, гіпофізу чи щитоподібної залози;
- якщо Ви займаєтеся фізичними вправами більше, ніж зазвичай, або якщо Ви хочете змінити свій звичний раціон і режим харчування, це може вплинути на Ваш рівень цукру в крові;
- якщо Ви захворіли, продовжуйте застосування інсуліну і проконсультуйтеся з Вашим лікарем;
- якщо Ви прямуєте за кордон, поїздки в інші часові пояси можуть вплинути на Ваші потреби в інсуліні та на графік Ваших ін’єкцій.
Під час використання лікарського засобу Фіасп наполегливо рекомендується записувати назву та номер серії кожної упаковки, щоб вести облік використаних серій.
Зміни шкіри в місці ін’єкції
Місця ін’єкції слід чергувати, щоб запобігти змінам жирової тканини під шкірою, наприклад, потовщенню, стягуванню шкіри або виникненню ущільнень під шкірою. Інсулін може діяти не дуже ефективно, якщо Ви робите ін’єкцію в такі ущільнення, ділянки стягнення або потовщення шкіри (див. розділ 3 «Як використовувати лікарський засіб Фіасп»).
Повідомте свого лікаря, якщо Ви помітите будь-які зміни на шкірі в місці ін’єкції. Повідомте свого лікаря, якщо Ви в даний час вводите лікарський засіб у ці уражені ділянки, перш ніж почати робити ін’єкцію в інше місце. Ваш лікар може порадити Вам ретельніше перевіряти рівень цукру в крові та скоригувати Вашу дозу інсуліну або інших протидіабетичних препаратів.
Використання у дітей та підлітків
Цей лікарський засіб не рекомендовано для застосовування у дітей віком до 1 року.
Інші лікарські засоби та Фіасп
Повідомте свого лікаря, фармацевта або медсестру, якщо Ви вживаєте, нещодавно вживали або маєте намір вживати будь-які інші лікарські засоби. Деякі лікарські засоби впливають на рівень цукру в крові, це може означати, що Вашу дозу інсуліну слід змінити.
Нижче перераховані найпоширеніші лікарські засоби, які можуть впливати на лікування інсуліном.
Ваш рівень цукру в крові різко може знизитися (гіпоглікемія), якщо Ви вживаєте:
- Інші лікарські засоби для лікування цукрового діабету (пероральні та ін’єкційні);
- антибіотики з групи сульфаніламідів (використовуються для лікування інфекцій);
- анаболічні стероїди (наприклад, тестостерон);
- бета-блокатори (використовуються для лікування високого артеріального тиску або стенокардії);
- саліцилати (використовуються для полегшення болю й зниження температури тіла);
- інгібітори моноаміноксидази (МАО) (використовуються для лікування депресії);
- інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) (використовуються для лікування певних захворювань серця або високого артеріального тиску).
Ваш рівень цукру в крові може підвищитися (гіперглікемія), якщо Ви приймаєте:
- даназол (лікарський засіб, що діє на овуляцію);
- оральні контрацептиви (протизаплідні таблетки);
- гормони щитоподібної залози (використовуються в разі проблем зі щитоподібною залозою);
- гормон росту (використовується в разі дефіциту гормону росту);
- глюкокортикоїди (наприклад, кортизон, який використовується для лікування запалення);
- симпатоміметики (такі як епінефрин [адреналін], сальбутамол або тербуталін, що використовуються для лікування бронхіальної астми);
- тіазидні діуретики (використовуються для лікування високого артеріального тиску або надмірного накопичення в організмі рідини [затримка води]).
Октреотид і ланреотид: використовуються для лікування рідкісного захворювання, викликаного надлишком гормону росту (акромегалія). Вони можуть підвищувати або знижувати рівень цукру в крові.
Якщо будь-що з перерахованого вище стосується Вас (або Ви не впевнені), проконсультуйтеся зі своїм лікарем або фармацевтом.
Взаємодія лікарського засобу Фіасп з алкоголем
Якщо Ви вживаєте алкоголь, Ваша потреба у введенні інсуліну може змінюватися, оскільки Ваш рівень цукру в крові може підвищитись або знизитись. Тому потрібно контролювати рівень цукру в крові частіше, ніж зазвичай.
Вагітність і годування груддю
Якщо Ви вагітні, вважаєте, що можете бути вагітною, або плануєте завагітніти, перш ніж приймати цей лікарський препарат, зверніться за консультацією до свого лікаря. Цей лікарський засіб можна застосовувати під час вагітності, проте можливо, що Вам потрібно буде змінити дозу інсуліну під час вагітності й після пологів. Потреба в інсуліні зазвичай знижується протягом перших 3 місяців вагітності й збільшується протягом решти 6 місяців. Під час вагітності необхідно ретельно контролювати цукровий діабет. Уникнення занадто низького рівня цукру в крові (гіпоглікемії) є особливо важливим для здоров’я Вашої дитини. Після народження дитини Ваші потреби в інсуліні, швидше за все, повернуться до тієї дози, яку Ви застосовували до вагітності.
Під час грудного вигодовування не існує обмежень щодо лікування лікарським засобом Фіасп.
Керування транспортними засобами та робота з механізмами
Низький рівень цукру в крові може вплинути на Вашу здатність керувати автомобілем або працювати з будь-якими інструментами чи механізмами. Якщо рівень цукру в крові буде низьким, це може вплинути на Вашу концентрацію уваги й здатність реагувати. Це може бути небезпечним для Вас або інших людей. Запитайте у свого лікаря, чи можете Ви керувати автомобілем, якщо:
- у Вас часто спостерігається низький рівень цукру в крові;
- Вам важко розпізнати низький рівень цукру в крові.
Важлива інформація щодо деяких інгредієнтів лікарського засобу Фіасп
Цей лікарський засіб містить менше 1 ммоль натрію (23 мг) на дозу, тобто фактично «не містить натрію».
3. Як використовувати лікарський засіб Фіасп
Завжди використовуйте цей лікарський засіб у повній відповідності з інструкціями Вашого лікаря. Якщо у Вас є сумніви, проконсультуйтеся зі своїм фармацевтом.
Якщо Ви сліпі або у вас поганий зір і Ви не можете прочитати дозу на лічильнику доз, не використовуйте цей лікарський засіб без сторонньої допомоги.Отримайте допомогу у людини з гарним зором, яка вміє користуватись ручкою.
Коли використовувати лікарський засіб Фіасп
Фіасп — це інсулін, який вводять під час їжі.
Дорослі. Фіасп слід вводити безпосередньо перед початком їжі (за 0–2 хвилини), можливо виконання ін’єкції протягом 20 хвилин після початку їжі.
Діти. Фіасп слід вводити безпосередньо перед початком їжі (за 0–2 хвилини), можливо виконання ін’єкції протягом 20 хвилин після початку їжі у випадках, коли немає впевненості щодо того, як дитина буде їсти. У цих випадках зверніться за консультацією до свого лікаря.
Максимальний ефект цього лікарського засобу спостерігається в проміжку від 1 до 3 годин після ін’єкції, ефект триває від 3 до 5 годин.
Доза лікарського засобу Фіасп
Доза для застосування при цукровому діабеті 1-го та 2-го типу
Ваш лікар разом з Вами вирішить:
- яку дозу лікарського засобу Фіасп Вам потрібно вводити під час кожного прийому їжі;
- коли перевіряти рівень цукру в крові, і чи потрібно Вам підвищити або знизити дозу.
Якщо Ви хочете змінити звичайний раціон чи режим харчування, спочатку проконсультуйтеся з Вашим лікарем, фармацевтом або медсестрою, оскільки зміна раціону чи режиму харчування може змінити Вашу потребу в інсуліні.
У разі застосування інших лікарських засобів запитайте у свого лікаря, чи потрібно коригувати Ваше лікування.
Корекція дози при цукровому діабеті 2-го типу
Добова доза повинна ґрунтуватися на даних щодо рівнів цукру в крові під час їжі та перед сном у попередній день.
- Перед сніданком: дозу слід коригувати відповідно до рівня цукру в крові перед обідом у попередній день.
- Перед обідом: дозу слід коригувати відповідно до рівня цукру в крові перед вечерею в попередній день.
- Перед вечерею: дозу слід коригувати відповідно до рівня цукру в крові перед сном у попередній день.
Таблиця 1. Корекція дози | ||
Рівень цукру в крові під час їжі або перед сном | Корекція дози | |
Ммоль/л | Мг/дл | |
Менше 4 | Менше 71 | Зменшіть дозу на 1 одиницю |
4–6 | 71–108 | Корекція дози не потрібна |
Більше 6 | Більше 108 | Збільшіть дозу на 1 одиницю |
Застосування у пацієнтів похилого віку (віком 65 років і старше)
Цей лікарський засіб можна застосовувати пацієнтам похилого віку. Обговоріть зі своїм лікарем необхідність зміни Вашої дози.
Якщо у Вас є порушення функції нирок або печінки
Якщо у Вас є порушення функції нирок або печінки, Вам може знадобитися перевіряти рівень цукру в крові частіше. Обговоріть зі своїм лікарем зміни Вашої дози.
Ін’єкція лікарського засобу Фіасп
Цей лікарський засіб призначений для ін’єкцій під шкіру (підшкірна ін’єкція) або для безперервної інфузії за допомогою помпи. Введення лікарського засобу за допомогою помпи вимагатиме отримання вичерпних інструкцій від Вашого медичного працівника.
Куди робити ін’єкцію
- Найкращі місця для ін’єкції: передня стінка живота (передня черевна стінка) на рівні талії або плечі.
- Не вводьте лікарський засіб у вену або у м’яз.
- Щодня змінюйте місце в межах однієї ділянки, де Ви робите ін’єкцію, щоб зменшити ризик виникнення змін під шкірою (див. розділ 4).
Не використовуйте лікарський засіб Фіасп у таких випадках:
- Якщо захисний ковпачок на флаконі вільно рухається або відсутній. Флакон містить захисний пластиковий ковпачок, який захищає контейнер від несанкціонованого відкриття. Якщо Ви отримали флакон не в ідеальному стані, поверніть його постачальнику.
- Якщо флакон зберігався неправильно (див. розділ 5 «Як зберігати лікарський засіб Фіасп»).
- Якщо інсулін не виглядає прозорим (наприклад, є мутним) і безбарвним.
Як робити ін’єкцію лікарського засобу Фіасп
Перед першим використанням лікарського засобу Фіасп Ваш лікар або медсестра покажуть Вам, як його застосовувати.
- Перевірте назву лікарського засобу та дозу на етикетці флакона, щоб переконатися, що це Фіасп.
- Зніміть захисний ковпачок із флакона.
- Завжди використовуйте нову голку та новий шприц для кожної ін’єкції, щоб запобігти забрудненню. Голки та шприци не можна передавати іншим особам.
- Наберіть у шприц кількість повітря, що відповідає дозі інсуліну, яку Ви збираєтеся вводити. Введіть повітря у флакон.
- Переверніть флакон і шприц догори дном і наберіть у шприц правильну дозу інсуліну.Витягніть голку із флакона. Виштовхніть повітря зі шприца й перевірте правильність дози.
- Введіть інсулін під шкіру. Використовуйте методику введення ін’єкції, рекомендовану Вашим лікарем або медсестрою.
- Після кожної ін’єкції утилізуйте голку.
Для використання в інфузійній помповій системі
Дотримуйтесь інструкцій та рекомендацій Вашого лікаря щодо застосування лікарського засобу Фіасп у помпі. Перед застосуванням лікарського засобу Фіасп у помповій системі Ви мусите отримати вичерпну інструкцію з використання та інформацію про будь-які дії, які слід виконати у разі розвитку захворювання, високого чи низького рівня цукру в крові або збою в роботі помпової системи. Якщо Ви використовуєте Фіасп з флакона в системі інфузійної помпи, його можна використовувати не більше 6 днів.
Заповнення помпи
- Фіасп ніколи не слід розводити або змішувати з будь-яким іншим інсуліном.
- Перед введенням голки помийте руки й шкіру в місці введення голки водою з милом, щоб уникнути розвитку інфекції в місці ін’єкції.
- Під час заповнення нового резервуара не залишайте великі бульбашки повітря в шприці або в трубці.
- Зміна інфузійного набору (трубки та голки) повинна здійснюватися відповідно до вказівок в інструкції з використання, що надається разом з інфузійним набором.
Щоб отримати користь від ін’єкції інсуліну й виявити можливу несправність інсулінової помпи, рекомендовано регулярно вимірювати рівень цукру в крові.
Що робити, якщо помпова система не працює
На випадок збою в роботі помпової системи завжди має бути доступний альтернативний спосіб доставки інсуліну для ін’єкцій під шкіру (наприклад, шприц-ручка або шприц).
Якщо Ви ввели більше лікарського засобу Фіасп, ніж потрібно
Якщо Ви застосовуєте занадто багато інсуліну, Ваш рівень цукру в крові може стати занадто низьким (гіпоглікемія); див. поради в розділі 4, підрозділ «Низький рівень цукру в крові».
Якщо Ви забули ввести Фіасп
Якщо Ви забули ввести інсулін, Ваш рівень цукру в крові може стати занадто високим (гіперглікемія). Див. розділ 4, підрозділ «Високий рівень цукру в крові».
Три простих кроки, які можуть допомогти уникнути зниження або підвищення рівня цукру в крові:
- Завжди майте при собі запасні шприци й запасний флакон з лікарським засобом Фіасп.
- Завжди носіть із собою щось, що показує наявність у Вас цукрового діабету.
- Завжди носіть із собою продукти, що містять цукор. Див. розділ 4, підрозділ «Що робити, якщо у Вас низький рівень цукру в крові».
Якщо Ви припинили застосування лікарського засобу Фіасп
Не припиняйте застосування інсуліну, не порадившись з Вашим лікарем. Якщо Ви припините застосування інсуліну, це може призвести до дуже високого рівня цукру в крові (тяжка гіперглікемія) і кетоацидозу (стан із занадто великою кількістю кислоти в крові, який потенційно загрожує життю). Див. симптоми й поради в розділі 4, підрозділ «Високий рівень цукру в крові».
4. Можливі побічні ефекти
Подібно до всіх лікарських засобів цей лікарський засіб може викликати побічні ефекти, хоча вони виникають не у всіх.
Низький рівень цукру в крові (гіпоглікемія) дуже часто виникає при лікуванні інсуліном (може виникати більше ніж в 1 з 10 осіб). Це може бути дуже серйозним ускладненням. Якщо Ваш рівень цукру в крові знизиться занадто сильно, Ви можете втратити свідомість. Серйозна гіпоглікемія може викликати ураження головного мозку і може становити загрозу для життя. Якщо у Вас є симптоми низького рівня цукру в крові, негайно вживайте заходи щодо підвищення рівня цукру в крові. Див. поради в підрозділі «Низький рівень цукру в крові» нижче.
Якщо у Вас виникне серйозна алергічна реакція (зокрема анафілактичний шок) на інсулін або будь-який з інгредієнтів лікарського засобу Фіасп (частота розвитку невідома), припиніть застосування цього лікарського засобу й негайно зверніться до служби невідкладної медичної допомоги.
Симптоми серйозної алергічної реакції можуть включати:
- місцеві реакції (наприклад, висип, почервоніння й свербіж), які поширюються на інші частини Вашого тіла;
- Ви раптово відчуваєте нездужання та пітливість;
- Вас починає нудити (виникає рвота);
- Ви відчуваєте затруднення дихання;
- Ви відчуваєте швидке серцебиття або запаморочення.
Можуть виникати алергічні реакції, такі як генералізований висип на шкірі й набряк обличчя. Вони зустрічаються нечасто і можуть виникати не більше ніж у 1 людини зі 100. Якщо симптоми погіршуються або не полегшуються протягом декількох тижнів, зверніться до лікаря.
Зміни шкіри в місці ін’єкції. Якщо Ви вводите інсулін в одне й те саме місце, жирова тканина може стати тоншою (ліпоатрофія) або товщою (ліпогіпертрофія) (ці явища виникають нечасто і можуть спостерігатися не більше ніж у 1 зі 100 осіб). Утворення ущільнень під шкірою також може виникнути внаслідок накопичення білка, що називається амілоїдом (шкірний амілоїдоз; частота виникнення цього стану невідома). Якщо Ви робите ін’єкцію в такі ущільнення, ділянки стоншення або потовщення шкіри, інсулін може діяти не дуже ефективно. Змінюйте місце ін’єкції під час кожної ін’єкції, щоб запобігти подібним змінам шкіри.
Інші побічні ефекти включають:
Часті (можуть виникати не більше ніж у 1 з 10 осіб)
Реакція в місці введення. В місці самостійного введення лікарського засобу можуть виникнути місцеві реакції. Ознаки можуть включати висип, почервоніння, запалення, синці, подразнення, біль і свербіж. Ці реакції зазвичай зникають через декілька днів.
Шкірні реакції. На шкірі можуть виникати ознаки алергії, такі як екзема, висип, свербіж, кропив’янка й дерматит.
Загальні ефекти від лікування інсуліном, зокрема від лікування лікарським засобом Фіасп
Низький рівень цукру в крові (гіпоглікемія) (дуже часто)
Низький рівень цукру в крові може виникнути, якщо Ви:
вживаєте алкоголь, вводите занадто багато інсуліну, виконуєте більше фізичних вправ, ніж зазвичай, їсте занадто мало або пропускаєте приймання їжі.
Попереджувальні ознаки низького рівня цукру в крові можуть виникати раптово:
головний біль, невиразна мова, швидке серцебиття, холодний піт, холодна бліда шкіра, нудота, відчуття сильного голоду, тремор або відчуття нервозності чи тривоги, відчуття незвичайної втоми, слабкості і сонливості, відчуття сплутаності свідомості, труднощі з концентрацією уваги, короткочасні зміни зору.
Що робити, якщо у Вас низький рівень цукру в крові
- Якщо Ви перебуваєте в свідомості, негайно почніть лікування низького рівня цукру в крові за допомогою застосування 15–20 г швидкодіючих вуглеводів: прийміть таблетки глюкози або випийте/з’їжте снек з високим вмістом цукру, наприклад, фруктовий сік, солодощі або печиво (завжди носіть із собою про всяк випадок таблетки глюкози або снек з високим вмістом цукру).
- Рекомендується повторити аналіз на рівень глюкози в крові через 15–20 хвилин і, якщо рівень глюкози в крові все ще буде нижчим за 4 ммоль/л, повторити лікування.
- Зачекайте зникнення ознак низького рівня цукру в крові або нормалізації рівня цукру в крові. Потім продовжуйте лікування інсуліном, як зазвичай.
Що повинні робити інші люди, якщо Ви втратите свідомість
Розкажіть всім людям з кола Вашого спілкування, що у Вас є цукровий діабет. Розкажіть їм, що може статися, якщо рівень цукру в крові стане занадто низьким, у тому числі про ризик втрати свідомості.
Дайте їм знати, що якщо Ви втратите свідомість, вони повинні:
- перевернути Вас на бік, щоб Ви не задихнулися;
- негайно звернутися по медичну допомогу;
- не давати Вам їжу або напої, тому що Ви можете задихнутися.
Ви можете швидше повернутися до свідомості, якщо Вам зроблять ін’єкцію глюкагону. Це може зробити лише особа, яка знає, як застосовувати цей лікарський засіб.
- Якщо Вам введуть глюкагон, то коли Ви прийдете до тями, Вам потрібно буде з’їсти щось солодке або випити солодкий напій.
- Якщо Вам не допоможе ін’єкція глюкагону, Вам потрібно буде пройти лікування в лікарні.
Якщо сильне зниження рівня цукру в крові не лікувати, з часом це може призвести до ураження головного мозку. Це явище може бути як короткочасним так і довготривалим. Воно може навіть призвести до смерті.
Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, якщо:
- Ваш рівень цукру в крові став настільки низьким, що Ви втратили свідомість;
- Вам зробили ін’єкцію глюкагону;
- нещодавно у Вас декілька разів спостерігався занадто низький рівень цукру в крові.
Ця інформація може знадобитися, якщо необхідно буде змінити дозу або час введення ін’єкцій інсуліну, раціон і режим харчування або інтенсивність фізичних вправ.
Високий рівень цукру в крові (гіперглікемія)
Високий рівень цукру в крові може спостерігатися, якщо Ви:
їсте більше або виконуєте менше фізичних вправ, ніж зазвичай, вживаєте алкоголь, у Вас розвинулася інфекція або лихоманка, Ви не ввели достатню кількість інсуліну, продовжуєте вводити менше інсуліну, ніж потрібно, забуваєте вводити інсулін або припиняєте застосування інсуліну.
Попереджувальні ознаки високого рівня цукру в крові зазвичай з’являються поступово:
почервоніння, сухість шкіри, відчуття сонливості або втоми, сухість у роті, фруктовий (ацетоновий) запах з рота, почастішання сечовипускання, відчуття спраги, втрата апетиту, нудота або блювання.
Це можуть бути ознаки дуже серйозного стану, який називається кетоацидозом. Кетоацидоз — це накопичення кислоти в крові внаслідок того, що організм розщеплює жир замість цукру. Якщо цей стан не лікувати, це може призвести до діабетичної коми та, зрештою, до смерті.
Що робити, якщо у Вас високий рівень цукру в крові
- Перевірте рівень цукру в крові.
- Введіть коригуючу дозу інсуліну, якщо Вас навчили, як це робити.
- Перевірте сечу на наявність кетонів.
- Якщо у Вас є кетони, негайно зверніться по медичну допомогу.
Повідомлення про побічні ефекти
Якщо у Вас виникли будь-які побічні ефекти, зверніться до свого лікаря, фармацевта або медсестри. Сюди входять всі можливі побічні ефекти, не зазначені в цьому листку-вкладці. Ви також можете повідомляти про побічні ефекти напряму за допомогою національної системи звітності, яка зазначена в Додатку V. Шляхом повідомлення про побічні ефекти Ви можете допомогти отримати більше інформації про безпеку застосування цього лікарського засобу.
5. Як зберігати лікарський засіб Фіасп
Зберігайте цей лікарський засіб у недоступному для дітей місці й поза полем їхнього зору.
Не використовуйте цей лікарський засіб після закінчення строку придатності, зазначеного на етикетці картриджа та на картонній упаковці після скорочення «EXP». Термін придатності відповідає останньому дню зазначеного місяця строку.
Перед першим використанням
Зберігайте в холодильнику (2–8 °C). Не заморожувати. Зберігайте подалі від елемента заморожування. Зберігайте подалі від елемента заморожування. Зберігайте флакон у картонній коробці, щоб захищати від дії світла.
Після першого відкриття або в разі зберігання картриджа як запасного
Ви можете носити флакон із собою й зберігати його при кімнатній температурі (не вище 30 °C) або в холодильнику (2–8 °C) протягом періоду до 4 тижнів (включно з часом перебування в резервуарі для помпи). Завжди зберігайте флакон у картонній коробці, щоб захищати його від дії світла.
Не викидайте жодних ліків у стічні води або побутові відходи. Запитайте у свого фармацевта, як утилізувати ліки, які Ви більше не використовуєте. Ці заходи допоможуть захистити навколишнє середовище.
6. Вміст упаковки та інша інформація
Які компоненти містить лікарський засіб Фіасп
- Діючою речовиною є інсулін аспарт. 1 мл розчину містить 100 одиниць інсуліну аспарт. Кожен флакон містить 1000 одиниць інсуліну аспарт в 10 мл розчину.
- Допоміжними речовинами є фенол, метакрезол, гліцерин, ацетат цинку, дигідрат динатрію фосфату, аргініну гідрохлорид, нікотинамід (вітамін B3), соляна кислота (для коригування рН), гідроксид натрію (для коригування рН) (див. кінець розділу 2, підрозділ «Важлива інформація про деякі компоненти лікарського засобу Фіасп») і вода для ін’єкцій.
Як виглядає лікарський засіб Фіасп і що міститься в упаковці
Фіасп випускається у формі прозорого безбарвного водного розчину для ін’єкцій у флаконі.
Кожен флакон містить 10 мл розчину.
Упаковка містить 1 або 5 флаконів, або це може бути мультипак, який містить 5 (1 x 10 мл) флаконів. Можливо, що в продажу не буде упаковок усіх розмірів.
Власник реєстраційного посвідчення
А/Т Ново Нордіск
Ново Аллє
DK-2880 Багсваерд, Данія
Остання редакція листка-вкладки: 08.2021 р.
Інші джерела інформації
Детальну інформацію про цей лікарський препарат можна знайти на веб-сайті Європейського агентства з оцінки лікарських засобів http://www.ema.europa.eu.