Цукровий діабет 1-го типу

Діабет як 1-го, так і 2-го типу – хронічні захворювання. Проте ретельний контроль щодо стану здоров’я та якісна компенсація діабету дають змогу жити повноцінно, не відчуваючи жодних серйозних обмежень. Саме тому надважливо добре знати симптоми можливих ускладнень та, помітивши найменші їх ознаки, вчасно звернутися по допомогу до лікаря.
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
Table of Contents

Що таке цукровий діабет 1 типу

Цей тип діабету виникає здебільшого у осіб молодого віку, тому його ще називають «діабетом молодих». Це не означає, що діабет 1-го типу не може виникнути в більш зрілому віці, але це трапляється доволі рідко. Розвиток цукрового діабету 1-го типу пов’язаний із загибеллю клітин підшлункової залози, які виробляють інсулін. Без інсуліну глюкоза циркулює в крові, тому рівень цукру підвищується, особливо після їжі. Надлишок глюкози виділяється із організму із сечею. Єдиний засіб лікування в цьому випадку – введення препаратів інсуліну.

Загибель бета-клітин розвивається внаслідок аутоімунного процесу, коли під впливом вірусної інфекції чи інших факторів в цих клітинах з’являється стороння інформація і імунна система організму їх руйнує. Чому ж діабет виникає тільки у деяких людей, при тому що практично всі хворіють протягом життя різними вірусними інфекціями? Така схильність до розвитку захворювання обумовлена спадковими особливостями організму, а також властивостями імунної системи. Нажаль, руйнування бета-клітин проходить практично без симптомів. Коли майже всі клітини зруйновані, підвищується цукор та з’являються симптоми хвороби. Тільки тоді встановлюється діагноз: цукровий діабет 1-го типу.

На початку розвитку захворювання пацієнти з діабетом 1-го типу втрачають вагу, незважаючи на підвищений апетит. Втрата ваги є симптомом дефіциту інсуліну. Діти стають вередливими, погано сплять, не можуть зосередитися на навчанні, швидко втомлюються.

У маленьких дітей може насторожити симптом «крохмальних пелюшок», на яких висохла сеча з цукром, та «прилипання капців до підлоги», на яку попала сеча з цукром.

Поки що не існує засобів, щоб відновити зруйновані клітини підшлункової залози, неможливо навіть припинити їх руйнування. Способи пересадити підшлункову залозу або клітин, які синтезують інсулін, поки що перебувають на експериментальній стадії. Єдиним способом лікування діабету 1-го типу є регулярне введення інсуліну.

Інсулін

У здорової людини, інсулін синтезується в невеликій кількості протягом цілої доби. Це базальна секреція інсуліну. Після прийому їжі, коли в крові підвищується рівень глюкози,
виділяється додаткова порція «харчового» інсуліну – болюс. Об’єм болюса інсуліну залежить від кількості та якості спожитої їжі.

Для контролю діабету дуже важливе щоденне введення інсуліну. Введення інсуліну шляхом ін’єкцій чи за допомогою помпи, допомагає клітинам засвоювати глюкозу і регулює рівень цукру в крові. Якщо застосовується інсулін в ін’єкціях, його необхідно вводити декілька разів на день. Потреба в дозі інсуліну не завжди однакова. Вона залежить від фізичної активності, їжі, яку споживають, віку людини і стану здоров’я. Під час зростання дитини, особливо в підлітковому віці, чи при гострих захворюваннях потреба в інсуліні значно збільшується.

Що станеться, якщо людина забуде ввести інсулін?

Пропуск ін’єкції інсуліну призведе до підвищення рівня цукру в крові. Коли рівень цукру в крові стає занадто високим, людина може відчувати:

 • Почуття голоду
 • Сильну спрагу
 • Втому та фізичне виснаження
 • Часте сечовипускання
 • Розмитий та нечіткий зір

Діабетичний кетоацидоз

Якщо своєчасно не знизити високий рівень цукру в крові, це може призвести до такого загрозливого стану, як діабетичний кетоацидоз (ДКА). ДКА виникає при недостатній
кількості інсуліну в організмі людини. Глюкоза не може засвоюватися і, для забезпечення клітин енергію, починають використовуватися жири. Але при цьому утворюються такі токсичні речовини, як кетони.

Докладніше про ДКА можна дізнатись тут: Діабетичний кетоацидоз

Контроль діабету

Необхідно притримуватись таких показників рівня цукру в крові:

 • Натще/перед їжею – від 4 до 7 ммоль/л
 • Через 2 години після їжі – від 5 до 10 ммоль/л
 • Перед сном – 4,4 до 7,8 ммоль/л
 • HbA1c < 7,0%

Основою хорошого життя з діабетом є збалансоване харчування, правильне дозування інсуліну та фізична активність. Життя з діабетом – це розуміння свого організму. Коли Ви
дізнаєтесь, як Ваш організм реагує на різні види фізичних навантажень, на ту чи іншу їжу, Вам стане набагато легше контролювати рівень цукру в крові.

Здорове харчування

Дуже важливо налаштувати та дотримуватися здорового та збалансованого харчування. Як правило, режим харчування складається з трьох основних прийомів їжі та 1-2 перекусів,
які залежать від виду інсуліну, що застосовується, та фізичної активності протягом дня.

Збалансоване харчування – це коли в добовому харчуванні присутні всі групи харчових продуктів – вуглеводи, білки, жири. Ніколи не обмежуйте своє харчування якоюсь окремою групою продуктів.

Докладніше читайте тут: Харчування при цукровому діабеті 1-го типу

Розрахунок дози інсуліну

Є два варіанти розрахунку кількості вуглеводів і відповідної дози інсуліну:

 1. Розрахунок дози інсуліну в залежності від того, скільки Ви з’їли вуглеводів. Такий принцип дуже зручний, якщо Ви на вечірці або їсте поза домом. Ваш лікар, медсестра чи дієтолог можуть допомогти Вам індивідуально розрахувати відповідність дози інсуліну кількості вуглеводів. Ви повинні знати свій вуглеводний коефіцієнт – це доза інсуліну, яка необхідна для засвоєння 1 хлібної одиниці (1ХО). Цей коефіцієнт залежить від віку, маси тіла, а також від часу доби. В залежності від кількості ХО, що Ви плануєте з’їсти, буде змінюватись кількість одиниць інсуліну.
 2. Підрахунок кількості вуглеводів відповідно призначеній дозі інсуліну. Якщо використовувати такий спосіб розрахунку, потрібно з’їдати при кожному прийомі їжі однакову кількість ХО. Тобто кількість їжі пристосовувати до визначеної дози інсуліну.

Як дізнатись про кількість вуглеводів, що міститься в харчових продуктах? Звертайте увагу на етикетки та маркування на продуктах. На етикетках багатьох продуктів вказана кількість вуглеводів в порції або у 100 г продукту.

Також дивіться докладнішу інформацію про Хлібні одиниці.

Маса тіла та інсулін

При цукровому діабеті 1-го типу після призначення інсуліну маса тіла збільшується. Це нормально, тому що відновлюється маса тіла і енергія, яку Ви втратили до встановлення
діагнозу із-за відсутності інсуліну. Дитина розвивається та росте і для цього потрібен інсулін. Але інколи, особливо в підлітковому віці, на фоні введення інсуліну маса тіла може збільшуватись занадто сильно – більш ніж це необхідно. Важливо дотримуватись рекомендацій лікаря відносно схеми та режиму введення інсуліну та зберігати баланс харчування
і фізичної активності. Не слід пропускати ін’єкції інсуліну та прийоми їжі чи переходити на значне обмеження калорійності їжі.

Пам’ятайте, що підвищення чи зниження рівня цукру в крові призводить до тяжких ускладнень. Доведено, що довготривале підвищення рівня цукру в крові підвищує ризик розвитку
ускладнень з боку очей, нирок, нервової системи та серця. Найкращим способом збереження маси тіла в межах норми є дотримання здорового образу життя зі збалансованим
харчуванням та регулярними фізичними вправами.

Інколи застосування помпи для введення інсуліну допомагає більш ефективно слідкувати за вагою, оскільки вводиться менше інсуліну, ніж в режимі звичайної інсулінотерапії.

Фізичні навантаження

Необхідно приділяти фізичній активності 30-60 хвилин щоденно. Якщо Вам не подобається спорт, існує багато інших видів фізичної активності, які приносять не тільки користь Вашому тілу, а ще й задоволення та позитивні емоції. Це можуть бути танці, катання на велосипеді, прогулянки, катання на скейті чи роликах. В щоденному житті краще не користуватись ліфтом чи ескалатором, а підніматися сходами.

Будьте активні! Користь регульярних тренувань очевидна:

 • Покращення самопочуття
 • Збереження нормальної ваги
 • Покращення зовнішнього вигляду
 • Покращення роботи серця

Перед тренуванням завжди перевіряйте рівень цукру в крові. Якщо рівень глюкози занизький, з’їжте щось, що містить вуглеводи. Якщо рівень цукру в крові занадто високий або є кетони, тренуватись не можна, інакше може виникнути кетоацидоз.

Після тренування бажано також перевіряти рівень цукру в крові, оскільки фізичне навантаження сприяє його зниженню.

Під час тренування, особливо при тривалих навантаженнях, потрібно робити невеличкі перерви та перевіряти рівень цукру і, якщо він занадто низький, необхідно випити сік або солодку газовану воду.

Пам’ятайте, що для відновлення запасів глікогену в печінці та м’язах після важких фізичних вправ може бути необхідно більше часу. Це означає, що якщо Ви навіть добре поїли
після тренування чи гри, пізніше може виникнути ГІПОГЛІКЕМІЯ, оскільки не вистачило часу для повного відновлення запасів глікогену. Якщо Ви інтенсивно займались спортом після обіду, то під час вечері можливо буде необхідна додаткова порція їжі і/чи зменшення дози інсуліну на 1-2 ОД перед вечерею.

Життя з ЦД-1

Життя з діабетом інколи може здаватись складним. Адже, щоденно необхідно приділяти певний час лікуванню діабету і це достатньо важко. Ви також можете турбуватись, як відносяться до Вас оточуючи люди – родичі, друзі, вчителі. Окрім того, гормони, які викликають зміни у Вашому організмі в підлітковий період, можуть заважати контролю діабету.
Якщо у Вас виникають сумніви або труднощі в досягненні контролю діабету, поспілкуйтесь з батьками, лікарем чи однолітками, що також мають цукровий діабет.

Діабет не тільки у Вас. Інколи Вам здається, що лише у Вас виникають труднощі в лікуванні цукрового діабету, хоча насправді це не так. Багато підлітків та дітей з цукровим діабетом стикаються з тими ж самими труднощами. Познайомтесь та спілкуйтесь з однолітками з цукровим діабетом.

Якщо Ви стали помічати, що Ви нещасливі чи пригніченні та не отримуєте задоволення від улюблених справ та речей, обговорить це з близькими Вам людьми.

Ознаки депресії:

 • Поганий сон
 • Стомлюваність
 • Тривожність
 • Порушення апетиту
 • Порушення концентрації уваги
 • Плаксивість

Підтримка завжди поруч: батьки, друзі, лікар. Погане самопочуття може бути наслідком неправильного режиму інсулінотерапії. Після його корекції все може повернутися до норми.

Щоденник контролю діабету

Ведення щоденника допоможе Вам та батькам контролювати діабет. Можна записувати все в одному місці, щоб завжди було під рукою (рівень цукру, дози інсуліну, основні прийоми їжі та перекуси, фізичну активність). Його зручно брати з собою.

Приносьте щоденник на прийом до лікаря. Це допоможе лікарю швидко проаналізувати лікування та харчування, та, відповідно, з більшою точністю порекомендувати певні зміни.

Ваш щоденник і більш детальну інформацію щодо цукрового діабету 1 типу Ви можете отримати з брошури “Мій щоденник”

UKR.DIA.01.03.2018