Це найбільш поширений тип захворювання, який зустрічається у 85-90% людей з цукровим діабетом. Причини і механізми розвитку діабету 2-го типу зовсім інші, ніж при діабеті 1-го типу. Відомо, що у його розвитку дуже важливу роль відіграє спадковість.

Серед інших факторів ризику велике значення мають ожиріння та малорухливий спосіб життя. Дійсно, у людей з ожирінням цукровий діабет зустрічається значно частіше, ніж серед людей з нормальною вагою. Тому його ще називають «діабет гладких», хоч ожиріння не обов’язково призводить до діабету.

Крім того, діабет 2-го типу частіше виникає у зрілому віці, після 40 років. Ризик розвитку цього захворювання особливо збільшується після 60 років і його називають ще «діабет похилого віку».

Зараз, діабет 2-го типу значно молодшає і навіть реєструється у дітей, оскільки значно змінився стиль харчування та зменшилась фізична активність. Цукровий діабет 2-го типу є однією з глобальних неінфекційних епідемій.

Фактори ризику розвитку ЦД-2

Порушення функцій організму при ЦД-2

На сьогоднішній день виділяють два основних порушення, що спостерігаються при цукровому діабеті 2-го типу: виробляється недостатня кількість інсуліну або він неефективно використовується організмом (інсулінорезистентність).

У багатьох людей із діабетом 2-го типу підшлункова залоза не втрачає здатності виробляти інсулін. Але втрачається здатність виділяти достатню кількість інсуліну швидко та вчасно, як це необхідно, наприклад , після прийому їжі, коли потреба в інсуліні найбільша.

Інсулін виробляється підшлунковою залозою. Інсулін є ключем, за допомогою якого глюкоза проникає з крові до клітини. Глюкоза забезпечує клітину енергією. Без інсуліну, рівень цукру в крові підвищується. Якщо це триває роки, то призводить до незворотних змін у різних органах і є причиною розвитку тяжких ускладнень.

Лікування людей з ЦД-2

В лікуванні людей з цукровим діабетом 2-го типу здебільшого використовують дієту, фізичні навантаження та таблетовані цукрознижувальні препарати. Ці препарати не містять інсуліну, але активують його виділення підшлунковою залозою або підвищують його активність в організмі.

Детальні рекомендації щодо харчування Ви можете отримати в розділі Харчування при цукровому діабеті 2 типу.

Зараз доведено, що на певному етапі розвитку цукрового діабету 2-го типу не можна обійтися без інсуліну. Головне – замісну терапію почати вчасно, коли ще не розвинулась ціла низка хронічних ускладнень. Вчасно призначена інсулінотерапія при лікуванні цукрового діабету 2-го типу, дозволяє зберегти добре самопочуття, бути активним та попередити розвиток хронічних ускладнень.

Звертайтесь до лікаря вчасно!

Знайте, що кожні 3 місяці Ваш лікар повинен аналізувати Ваше лікування та корегувати його для того щоб Ви досягали компенсації цукрового діабету. Цільові показники, які наближаються до норми, запобігають розвитку сліпоти, передчасній смерті, інсульту та інфаркту і ампутації ніжних кінцівок. Тримайте власне життя та цукровий діабет під постійним контролем.