Діагностика цукрового діабету

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
Table of Contents

Для своєчасного виявлення цукрового діабету всім здоровим людям після 40 років 1 раз на рік потрібно проходити медичні огляди, зокрема перевіряти рівень цукру в крові або ж рівень глікованого гемоглобіну, який покаже яким був середній рівень цукру у крові за останні 3-4 місяці.

Час визначення  
Концентрація глюкози цільної крові (ммоль/л) Плазма (ммоль/л)
Капілярна Венозна
Показники у здорової людини
Натщесерце                      4,1-6,1 4.1 – 6.0
Через 2 години після їжі                       <7,8  
Цукровий діабет
Натщесерце ≥6,1 ≥7,0
Через 2 години після їжі ≥11,1 ≥11,1
Порушення толерантності до глюкози
Натщесерце <6,1 <7,0
Через 2 години після їжі ≥7,8 <11,1 ≥7,8 <11,1
Порушення глікемії натще
Натщесерце ≥5,6 <6,1 ≥6,1 <7,0
Через 2 години після їжі <7,8 <7,8

Рівень глікемії в цільній капілярній крові зазвичай отримують при вимірюванні рівня глюкози глюкометром. Оскільки цей прилад призначений не для діагностики, а для самостійного контролю рівня глюкози пацієнтом, діагноз цукрового діабету повинен підтверджуватись в медичній лабораторії. В лабораторії визначають вміст глюкози в плазмі крові.

Ще один важливий показник для оцінки можливого ризику розвитку цукрового діабету, це визначення Індексу HOMA

Індекс HOMA – найбільш простий метод оцінки резистентності до інсуліну (формула: глюкоза натще (ммоль / л) х інсулін натще (мкОД / мл) / 22,5).
При підвищенні рівня глюкози або інсуліну натще індекс HOMA, відповідно, зростає. При оцінці ризику розвитку цукрового діабету в групі людей з рівнем глюкози нижче 7 ммоль/л, індекс HOMA більш інформативний, ніж самі по собі показники глюкози або інсуліну натще.

Також ще один важливий показник контролю діабету – це рівень глікованого гемоглобіну HbA1c – показник середнього рівня цукру в крові протягом останніх 3-4-х місяців. Його можна визначати й здоровим, для того щоб впевнитись, що все в нормі. У здорової людини цей показник має бути не більше 6,5%.

UKR.DIA.16.03.2018