Пошук
Close this search box.

Діагностика цукрового діабету

Table of Contents

Для своєчасного виявлення цукрового діабету всім здоровим людям після 40 років 1 раз на рік потрібно проходити медичні огляди, зокрема перевіряти рівень цукру в крові або ж рівень глікованого гемоглобіну, який покаже яким був середній рівень цукру у крові за останні 3-4 місяці.

Час визначення  
Концентрація глюкози цільної крові (ммоль/л) Плазма (ммоль/л)
Капілярна Венозна
Показники у здорової людини
Натщесерце                      4,1-6,1 4.1 – 6.0
Через 2 години після їжі                       <7,8  
Цукровий діабет
Натщесерце ≥6,1 ≥7,0
Через 2 години після їжі ≥11,1 ≥11,1
Порушення толерантності до глюкози
Натщесерце <6,1 <7,0
Через 2 години після їжі ≥7,8 <11,1 ≥7,8 <11,1
Порушення глікемії натще
Натщесерце ≥5,6 <6,1 ≥6,1 <7,0
Через 2 години після їжі <7,8 <7,8

Рівень глікемії в цільній капілярній крові зазвичай отримують при вимірюванні рівня глюкози глюкометром. Оскільки цей прилад призначений не для діагностики, а для самостійного контролю рівня глюкози пацієнтом, діагноз цукрового діабету повинен підтверджуватись в медичній лабораторії. В лабораторії визначають вміст глюкози в плазмі крові.

Ще один важливий показник для оцінки можливого ризику розвитку цукрового діабету, це визначення Індексу HOMA

Індекс HOMA – найбільш простий метод оцінки резистентності до інсуліну (формула: глюкоза натще (ммоль / л) х інсулін натще (мкОД / мл) / 22,5).
При підвищенні рівня глюкози або інсуліну натще індекс HOMA, відповідно, зростає. При оцінці ризику розвитку цукрового діабету в групі людей з рівнем глюкози нижче 7 ммоль/л, індекс HOMA більш інформативний, ніж самі по собі показники глюкози або інсуліну натще.

Також ще один важливий показник контролю діабету – це рівень глікованого гемоглобіну HbA1c – показник середнього рівня цукру в крові протягом останніх 3-4-х місяців. Його можна визначати й здоровим, для того щоб впевнитись, що все в нормі. У здорової людини цей показник має бути не більше 6,5%.