Пацієнт з діабетом 2 типу – це кардіологічний пацієнт. «Чому?» – спитаєте ви. Поясню, маючи три аргументи.
Перший. Ми всі добре знаємо, що серцево-судинні захворювання – основна причина смерті в світі. В Україні їхня питома вага – 67%. Але у пацієнтів з діабетом ризик померти від них в 4 (!) рази вищий, ніж за відсутності ЦД.
Другий. Серед пацієнтів з діабетом віком 65+ саме від серцево-судинних захворювань, включно з інсультом, вмирають майже 85%. Йдеться про ураження артеріальних судин середнього і більшого калібру атеросклерозом і його ускладненням – тромбозом.
Третій. Тепер про позитив: ми з вами маємо потужні методи лікування і профілактики, включно з немедикаментозними, з доведеною ефективністю щодо суттєвого покращення прогнозу! Важко уявити, що «кардіологічне» лікування працює ефективніше, ніж контроль цільового рівня глюкози,– проте це чітко встановлений факт. Це «працює» на попередження тяжких ускладнень і подовження життя.
Ключовим для отримання оптимального ефекту є прихильність пацієнтів до лікування і профілактики – кожного дня протягом багатьох років поспіль. Так, це буває важко, і вимагає неабиякої витримки, але ані «курси крапельниць», ані «профілактичне» санаторно-курортне лікування не працюють, від слова «зовсім».
Так само не існують засоби для періодичного «прочищення судин», які пропонує недобросовісна реклама. Лише прикладання власних зусиль до оздоровлення способу свого життя і – за призначенням лікаря – 1-2 таблетки. Постійно і довготривало. Але головне читайте далі.
Резюмую. Діабет і предіабет невідривно пов‘язані з іншими «порідненими» факторами серцево-судинного ризику, зокрема, ожирінням, АГ, підвищенням рівня холестерину і іншими порушеннями жирового обміну, які всі разом погіршують прогноз.
Тому в лікуванні діабету недостатньо контролювати тільки рівень глюкози! Натомість треба «управляти» всіма наявними факторами серцево-судинного ризику – рівнем глюкози + масою тіла + рівнем артеріального тиску + рівнем холестерину + в випадку куріння – відмовою від нього.
Ефективність такого підходу продемонстрували численні дослідження в царині так званої доказової медицини. При об‘єктивній оцінці «наосліп» здатності попереджувати інфаркт та інсульт і подовжувати життя пацієнтів з діабетом 2 типу, порівняно з плацебо (тобто, крейдою) зниження АТ і холестерину показало значно більший ефект, ніж нормалізація рівня глюкози, особливо «старими» препаратами – людським інсуліном, метформіном, препаратами сульфонілсечовини.
Отже, одразу після виявлення діабету треба визначити інші наявні фактори серцево-судинного ризику і можливі недіагностовані існуючі серцево-судинні захворювання – гіпертензію, ішемічну хворобу серця,– після чого лікувати їх разом, паралельно і активно. І обов’язково – під керівництвом вашого кардіолога.