Сьогодні, коли зустрічаю старих знайомих, я вже не дивуюся потоку компліментів. Я дійсно виглядаю краще, ніж три роки тому! Як це не дивно звучить, але завдячую цим… діабетові.
Саме він навчив мене бути більш уважною до здоров’я, любити себе та своє тіло, привчив відвідувати спортзал, правильно та регулярно харчуватися. Але коли я вперше дізналася, що в мене цукровий діабет, оптимізму не було зовсім.
Свекруха та діагностика діабету
… Першою на мою посилену спрагу звернула увагу свекруха. Вона одразу запідозрила проблему, бо й сама мала цукровий діабет 2 типу. Коли я скористалася її глюкометром і побачила цифру 15,6 ммоль/л – причини страшенної слабкості та апатії стали зрозумілі. Так, це була не звичайна втома молодої мами, це був діабет.
Потім, вже в лікарні, виявили дуже високий ацетон, провели додаткові обстеження та встановили остаточний діагноз. Пам’ятаю, я просто розгубилася. Звичайно, в мене був приклад свекрухи з діабетом, але ж я навіть ніколи не цікавилася, як вона живе…
Навіть після встановлення діагнозу я не втрачала надії, що коли-небудь все скінчиться, а я буду жити як раніше. Тож коли почався так званий «медовий місяць» і мені раптом стало набагато краще, я зраділа і подумала, що діабет відступив.
Початок шляху до компенсації
На жаль, місяців за п’ять симптоми повернулися. Дива не сталося, тож я почала вчитися. Я дуже багато читала, про все розпитувала лікарку та інших пацієнтів. А мотивацією став… страх! В стаціонарі я раз-по-раз бачила змарнілі обличчя, людей, які втомлювалися й опускали руки. Я дивилася, як хвороба брала верх і як люди не хотіли досягати компенсації. Я не могла бути такою! Тому почала вчитися жити з діабетом. І саме моя лікарка стала справжнім наставником, до якого я й зараз звертаюся з усіх питань щодо стану здров’я. Допомогли й знання з психології, якою я захоплювалася ще до того, як в мене діагностували цукровий діабет.
Людям, що вперше стикнулися з діагнозом, я бажаю помріяти: уявіть, якими ви хочете бути через 5, 10, 20 років і хто буде поруч із вами? Адже коли цукровий діабет перемагає, люди не просто починають погано виглядати: висока концентрація глюкози в крові призводить до змін у стінках судин та нервів. Найбільш вразливими є судини очного дна і нирок, а також нерви нижніх кінцівок. Ураження судин серця може стати причиною розвитку інфаркту міокарда, а судин мозку – інсульту.
І найстрашніше те, що ускладнення діабету можуть розвиватися безсимптомно: роками людину нічого не турбує, а підвищений цукор в крові робить свою «чорну справу». Тому так важливо тримати цукор в крові та глікований гемоглобін під контролем, не забувати про профілактику ускладнень на ранніх стадіях. Адже для цього вже давно все створено: і сучасні методи лікування діабету, і спеціальні дієти. Решта залежить лише від вас самих!
Пам’ятайте: сьогодні діабет – це просто особливий спосіб життя.
Мої 3 правила життя з діабетом
Ці правила дуже допомогли мені, нехай вони допоможуть і вам.
1. Важливі показники, які потрібно контролювати при діабеті
- Кожні три місяці — контроль рівня глікованого гемоглобіну (HbA1C), показника середнього рівня цукру в крові протягом останніх 3-х місяців.
- Контроль рівня цукру в крові натще чи перед прийомом їжі.
- Контроль рівня цукру в крові через 2 години після прийому їжі.
2. Додатково перевіряти рівень цукру в крові необхідно при:
- підозрі на гіпоглікемію;
- зміні цукрознижувальної терапії;
- фізичних навантаженнях;
- зміні в харчуванні;
- хворобах, стресі;
- подорожах;
- керуванні автомобілем.
3. Обов’язково проходити регулярні огляди у лікаря, навіть якщо нічого не турбує
Пам’ятайте, особливо небезпечним є те, що більшість людей з цукровим діабетом не відчувають підвищений рівень цукру в крові! Аби не допускати ускладнень, ваш лікар має регулярно проводити наступні процедури/огляди:
- Вимірювання артеріального тиску;
- Вимірювання маси тіла, об’єму талії;
- Огляд стоп (перевіряти чутливість до дотику або наявність виразок і т.д.);
- Перевірка зору;
- Перевірка функції серця;
- Перевірка функції нирок (аналіз сечі і крові);
- Контроль рівня ліпідів у крові.
За 8 років з діабетом моє життя неймовірно змінилося. Зараз я набагато сильніша, я змогла взяти діабет під контроль і живу на повну! Будьте щасливі та пам’ятайте: сьогодні діабет – це просто особливий спосіб життя.