… «При діабеті не можна їсти, як раніше, і взагалі майже нічого не можна їсти!», «З діабетом довго не живуть!», «Ти не зможеш мати дітей!»… Ці фрази, як вирок, приголомшили мене, коли я вперше дізналася, що хвора на цукровий діабет. Пам’ятаю, як зараз: це сталося на канікулах, 17 серпня 2005 року, коли я була зовсім дитиною – 12 років. Батьків не одразу насторожили тривожні симптоми: я стрімко втрачала вагу, аналіз крові показав рівень глюкози 24 ммоль/л. Це був діабет 1 типу, про який я зовсім нічого не знала, та й дізнаватися особливо було ніде. Повна розгубленість. Але думка про те, що я ніколи не стану мамою, боляче запала в пам’ятку…
Прийняти діабет і необхідність лікування
Діагноз «цукровий діабет» викликав сильний протест не тільки в мене, а й у батьків: «Звідки діабет? У нашої дитини?». Ми будь-якою ціною намагались уникнути ін’єкцій інсуліну та прогнозованого мені способу життя. Навіть до так званих «цілителів» ходили (ніколи такого не робіть!!!). Так ми прожили майже п’ять років, мої показники компенсації залишали бажати кращого: глікований гемоглобін був вище 15%! Ми все більше заглиблювалися в інформацію про діабет, і все частіше на очі траплялись історії про ускладнення.
Останнью краплею стала звістка про те, що мій знайомий з діабетом від декомпенсації повністю втратив зір. Це спонукало взяти власне життя та здоров’я в свої руки, зрозуміти, прийняти діабет і навчитися його контролювати. Я почала шукати однодумців в соціальних мережах, читати, вивчати все, що було пов’язано з діагнозом «цукровий діабет». Це був справжній прорив – нарешті самостійно усвідомити, що необхідно саме мені!
Ніколи не впадайте у відчай! Шукайте однодумців, використовуйте інформацію з перевірених джерел і стежте за досягненням цільових рівнів компенсації діабету
У 2013 році, коли я вже була студенткою педагогічного вузу, постало питання про зміну інсулінотерапії через інсулінорезистентність, і я потрапила до лікарні. Там я познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком – тоді він вперше дізнався, що в нього цукровий діабет. Саме він став моєю підтримкою і опорою в житті з нашим загальним діагнозом. Він завжди контролює мої показники, вміє розпізнавати симптоми стану непоміченої гіпоглікемії й у нього завжди напоготові склянка соку для мене ?
Я користуюся добовим моніторингом рівня глюкози в крові та роблю все задля досягнення максимальної компенсації діабету. Це дозволяє уникати ускладнень в майбутньому і вести повноцінне життя. Діабет став частиною мене, моїм другом і супутником на все життя. І сьогодні я хочу сказати людям, які вперше зіткнулися з діагнозом «цукровий діабет»: ніколи не впадайте у відчай! Шукайте однодумців, користуйтеся інформацією з перевірених джерел і стежте за досягненням цільових рівнів компенсації.
Як я планувала вагітність з діабетом
Найголовніше – ми з чоловіком виховуємо трьох прекрасних діточок – 6, 3 років і 7 місяців! І не плануємо зупинятися на досягнутому ?
А я маю повне право стверджувати, що жінка з цукровим діабетом цілком може стати мамою. Звичайно, потрібно усвідомлювати, що у такої жінки ризик ускладнень вагітності вищий. Але ці ризики можна суттєво зменшити, якщо ретельно підготуватися до материнства, досягти компенсації та стати максимально здоровою. А для цього важливо з лікарем (краще, якщо це буде гінеколог-ендокринолог) скласти план дій для майбутньої мами з діабетом.
Ось 5 простих кроків для планування вагітності з діабетом1:
- Досягніть цільового показника глікованого гемоглобіну.
- Регулярно контролюйте рівень цукру в крові.
- Проконсультуйтеся з лікарем, чи всі препарати можна продовжувати приймати під час вагітності. За необхідності лікар скорегує терапію та призначить фолієву кислоту. Ні в якому разі самостійно не скасовуйте препарати.
- Проведіть скринінг на наявність ускладнень діабету: відвідайте офтальмолога та перевірте функцію нирок. Американська діабетична асоціація рекомендує провести скринінг перед запланованою вагітністю та проводити повторно кожен триместр під час вагітності.
- Ведіть здоровий спосіб життя.
Планування вагітності – прекрасна можливість почати харчуватися збалансовано, кинути палити і не вживати алкоголь. Будьте фізично активною, достатньо спіть і більше гуляйте на свіжому повітрі. Нічого надприроднього, правда? ?
Всі рекомендації виконувала і я перед зачаттям всіх своїх дітей. Саме так ми впоралися з діабетом!
Тож плануйте вагітність, насолоджуйтеся материнством і будьте здорові!