Пошук
Close this search box.

.

Двадцять років досвіду: як я живу з діабетом

Юлія, 26 років. Цукровий діабет 1 типу, живе з діабетом 20 років
Діагноз 6-річній Юлі поставили в реанімації, куди дівчинка потрапила у вкрай важкому стані… Зараз Юлі 26, вона – успішний дефектолог-логопед, психолог, і разом з коханим чоловіком виховує абсолютно здорову доньку

Двадцять років досвіду: як я живу з діабетом

Юлія, 26 років. Цукровий діабет 1 типу, живе з діабетом 20 років
Діагноз 6-річній Юлі поставили в реанімації, куди дівчинка потрапила у вкрай важкому стані… Зараз Юлі 26, вона – успішний дефектолог-логопед, психолог, і разом з коханим чоловіком виховує абсолютно здорову доньку

Мені було всього 6 років, коли мама привела мене до дільничного педіатра: слабкість, постійна спрага, часте сечовипускання і запаморочення… У той час інформації про діабет було небагато, і лікар сказав, що це звичайний авітаміноз. Порадив просто поміняти зубну щітку та попити вітаміни. Правильний діагноз, «цукровий діабет», мені поставили вже в реанімації, куди я потрапила у важкому стані через кілька днів. Нова зубна щітка не допомогла…

Початок мого лікування

Майже два місяці ми з мамою провели в лікарні: вчилися жити з діабетом, підбирали інсуліни та дози. Мені дуже пощастило з ендокринологом: Людмила Володимирівна Іваненко – лікар від Бога, вона відіграє дуже важливу роль в моєму житті і житті моєї родини. Пощастило мені також потрапити до Школи діабету. Цю школу я відвідувала двічі на тиждень і вчилася самоконтролю, особливостям мого стану і способам самостійного лікування. Там я познайомилася з іншими дітьми з діабетом, які стали моїми друзями й однодумцями. А коли у вересні я пішла до звичайної школи, в перший клас, то вже вміла самостійно рахувати свої одиниці та робити ін’єкції інсуліну.

Але правила та стиль життя змінилися у всієї родини: батьки переглянули ставлення до харчування, в будинку зникла випічка, натомість з’явилося багато овочів, ми звикли до «правила кулака і долоні» при підборі розміру порції.

Інсулінова помпа для підлітка

Складніше стало в підлітковому віці: діабет погано піддавався контролю, «ранкові зорі», які тривожили мене й раніше, стали майже некерованими. Але саме в цей момент мамі пощастило знайти інформацію про інсулінову помпу – тоді абсолютно невідомий для нас пристрій. Ми обговорили можливість встановити помпу з моїм лікуючим ендокринологом, і вона пообіцяла докласти максимум зусиль, аби розібратися з новим способом лікування цукрового діабету. А вже через чотири місяці мені вдалося встановити помпу та навчитися нею користуватися. З тих пір контролювати діабет стало набагато легше!

Вирішення дорослих проблем діабету

Наступним випробуванням у моєму житті стала вагітність. З дитинства від лікарів лише й чула, що мені не можна мати дітей. Та доля часто дає тобі шанс і зустрічі з важливими людьми. Так, після консультації з одним ендокринологом, в мене з’явилася надія, і я вирішила спробувати. Вагітність пройшла легко, я не мала ніяких проблем з компенсацією і жодних ускладнень, але в жіночій консультації мене все одно весь час (!!) намагалися відправити на аборт. Яке щастя, що я тоді не здалася, що я знайшла підтримку в мого лікаря-ендокринолога! І зараз нашій донечці вже 5 років, і вона абсолютно здорова! 🙂

Сьогодні я – щаслива дружина, мама, дочка, а ще – дефектолог-логопед і психолог. Я не знаю, як би склалося моє життя без діабету, адже діагноз завжди стимулював мене брати відповідальність за життя і здоров’я на себе, насолоджуватися кожною секундою, не втрачати оптимізму та боротися. Зараз я сприймаю діабет не як хворобу, а як стиль життя.

Мабуть, єдина допомога, якої не вистачало, – це більше турботи з боку держави. Зараз я витрачаю 6-8 тис. грн на місяць на профілактику і контроль: моніторинг, тест-смужки, аналізи, вітаміни, в тому числі для очей, і багато іншого. Це – ціна здоров’я, і вона не всім по кишені 🙁 Але коли пацієнт компенсований і добре себе почуває, він може принести набагато більше користі суспільству та державі. Шкода, що в нас цього ніяк не можуть чи не хочуть розуміти…

Готуємо смачно і різноманітно

Але я не хочу жалітися, а хочу поділитися своїм досвідом успішного співіснування із цукровим діабетом. Зокрема, поговорити про харчування. Адже без здорового, збалансованого харчування навряд чи вийде впоратися з діабетом.

Спершу пропоную не зациклюватися на слові “дієта” – воно багатьох лякає. Правильне харчування – це не жорсткі рамки та постійні обмеження! При діабеті їжа може бути здоровою, збалансованою, різноманітною та смачною. Тут важливо підтримувати здорові харчові звички і знати вміст вуглеводів в продуктах. Продукти, які підвищують рівень цукру в крові, необхідно підраховувати для визначення дози інсуліну, що вводиться під їжу. Для простоти підрахунку вмісту вуглеводів була розроблена система Хлібних Одиниць (ХО), також відома як система заміни одиниць вуглеводів:

  • 1 ХО = 12 г вуглеводів
  • 1 ХО підвищує рівень цукру в крові в середньому на 1.7-2.2 ммоль/л
  • Для засвоєння 1 ХО необхідно 1-2 одиниці інсуліну

Існує 5 груп продуктів, для яких потрібно підраховувати вуглеводи:

  1. борошняні і хлібобулочні вироби, макарони, крупи;
  2. фрукти і ягоди;
  3. продукти з високим вмістом крохмалю (картопля, кукурудза, горошок, гарбуз);
  4. молоко і молочні продукти;
  5. продукти, які містять простий цукор.

Є спеціальні таблиці, в яких вже розраховані ХО для кожного продукту. Запитайте у лікаря, скільки ХО на день рекомендовано саме вам, і враховуйте це при плануванні харчування.

Як же зрозуміти, скільки і яких продуктів з’їсти, щоб харчування було збалансованим?
Канадська діабетична асоціація (CDA) радить вимірювати продукти … руками. Так, ваша долоня може стати простим і зручними способом визначити розмір порції, яка підходить саме вам.

Мої 6 правил здорового харчування при діабеті

Це доволі прості правила, які допомагають мені підтримувати здоров’я:

  • Основні прийоми їжі повинні бути приблизно в один і той самий час
  • Враховуйте додаткову активність (наприклад, заняття спортом або, навпаки, тривалу сидячу роботу), коли плануєте прийоми їжі і розраховуєте дозу інсуліну
  • Вибирайте продукти, багаті клітковиною
  • Готуйте не просто здорову, але й смачну, різноманітну їжу 🙂
  • Замініть солодкі напої на чай без цукру або воду
  • Заздалегідь складайте список продуктів і чітко його дотримуйтесь

Тож готуйте смачно і різноманітно, радійте життю і будьте здорові!

Поділитись: