Каті було півтора роки, коли я поїхала з нею до лікарні в п’ятницю напередодні дня Конституції України. Скарги – ускладнене дихання, невисока температура. Попередній діагноз – або бронхіт, або ж дитина проковтнула чужорідне тіло. Поставили крапельницю з глюкозою, вночі Каті стало дуже погано і її забрали в реанімацію. Хірург уже готувався оперувати, були впевнені, що Катя щось проковтнула, і це щось заважає їй дихати. У процесі підготовки операційної, вчасно прийшов аналіз із лабораторії – цукор 33 ммоль/л. Коми було не уникнути. Я зовсім не розуміла, що це означає і наступний тиждень став для мене пеклом. Я не бачила Катрусю 7 днів, мені її віддали з поколотими пальчиками, але найважливішою думкою було те, що Катя жива!
Моя Катя жива і це найголовніше
Потім були 3 тижні інтенсивної терапії, підбір інсуліну та дози, вивчення всіх нюансів діабету. Коли нарешті нас виписали, по дорозі додому, я думала, що я отримала дитину з інвалідністю та була в розпачі. Але прекрасні полтавські лікарі-ендокринологи та школа діабету, яка функціонувала за підтримки компанії Ново Нордіск, допомогли мені навчатися, справлятися з фізичною та емоційною втомою.
Катруся жива, і це найголовніше для мене. Я нагадую собі про це, коли мої сили вичерпуються.
Нам стало набагато легше жити з діабетом, коли благодійний фонд подарував Каті помпу. Поступово вона сама навчилася нею керувати. Але я все ще встаю щоночі о 3 годині, щоб поміряти Катрусі цукор і вчасно попередити нічну гіпоглікемію.
Моя дитина не соромиться діабету
Катюші зараз 13 років. Вона ставиться з іронією до всіх, хто запитує її про помпу, і каже, що це GPS-навігатор.
Нам пощастило і зі школою. Катя ходить в школу для дітей з вадами зору, але туди приймають дітей із загальними захворюваннями також. Вона ніколи не соромилася свого діабету, в тому числі завдяки школі. Та й вчителі вже знають, якщо Катя бліда або погано себе почуває, потрібно в першу чергу виміряти цукор.
Дуже складно відпускати Катюшу і передавати контроль над діабетом їй самій. Це страшно, але я впевнена, що у Каті все вийде!
Мамам, які тільки зіткнулися з діабетом у своїх дітей, я хочу сказати: «У вас все вийде. Коли ви думаєте, що не зможете – ви зможете».
***
Здорове харчування дитини
Дуже важливо налаштувати та дотримуватися збалансованого режиму харчування. Як правило в день є три основних прийоми їжі та два перекуси. У дитини з діабетом режим харчування може змінюватися залежно від виду інсуліну, що застосовується, та фізичної активності протягом дня.
Збалансоване харчування – це коли в добовому харчуванні присутні всі групи харчових продуктів: вуглеводи, білки, жири.
Пам’ятайте, що для гармонійного розвитку дитині обов’язково харчуватися здоровою та збалансованою їжею. Ніколи не обмежуйте харчування якоюсь окремою групою продуктів.
Збалансоване харчування складається з:
■ 50-55% вуглеводів
■ 25-35% жирів
■ 15-20% білків
Включайте в раціон білки, жири та вуглеводи та обов’язково підраховуйте Хлібні Одиниці для розрахунки дози інсуліну (як це зробити читайте в інтерв’ю з чарівною Юлією ).
Разом з дитиною ведіть щоденник харчування. Запропонуйте замальовувати або записувати їжу та разом рахуйте Хлібні Одиниці. Навчайтеся разом у формі гри, аби дитина згодом могла контролювати діабет самостійно.
І хоча спершу правила харчування і введення інсуліну можуть здаватися Вам надскладними, з часом Ви станете експертами. Ви навчитеся визначати, як різні продукти можуть впливати на рівень цукру в крові, як розраховувати інсулін для дитини, і дізнаєтеся безліч здорових рецептів.
Пам’ятайте, основний принцип харчування при цукровому діабеті – збалансованість. І насправді таке харчування нічим особливо не відрізняється здорового харчування людей без діабету.
Бережіть себе та тримайте глюкозу під контролем ?