Пошук
Close this search box.

Профілактика діабету 2 типу

Table of Contents

Практично у всіх країнах світу заклади охорони здоров’я орієнтовані на надання медичної допомоги вже хворій людині. Але очевидно, що набагато ефективніше і економічно обґрунтовано розвивати профілактичну медицину: попереджувати розвиток захворювання або виявляти його на ранніх стадіях ще до появи серйозних симптомів, знизивши ризики інвалідизації та передчасної смерті. 

Дослідження профілактики діабету

Дослідження по вивченню профілактики діабету «The Diabetes Prevention Program», яке проводилося американськими дослідниками у 2002 році, показало, що у людей з предіабетом можна попередити розвиток цукрового діабету 2-го типу, змінивши раціон харчування та підвищивши рівень фізичної активності в комплексі з медикаментозною терапією. 30 хвилин щоденних фізичних вправ середньої інтенсивності та зниження маси тіла на 5-10 % зменшують ризик розвитку діабету на 58%. Учасникам дослідження, які були старші 60 років, вдалося скоротити цей ризик навіть на 71%. 

Резолюція ООН звертає увагу на важливість підвищення інформування людей про діабет та його ускладнення. Оскільки більшість людей, нажаль, не знає, що цукровий діабет 2-го типу можна попередити або виявити захворювання на ранніх етапах. 

Діабет 2-го типу можна попередити

Унікальна особливість діабету 2-го типу полягає в тому, що його можна попередити, змінивши стиль життя на здоровий (правильне харчування та регулярні фізичні навантаження).

Кожна людина має нести персональну відповідальність за особисте здоров’я. 

Статистика невтішна: на сьогоднішній день в світі вже 415 мільйонів осіб – приблизно 9% дорослого населення світу – страждає на діабет, більшість з них – на діабет 2-го типу. Ця кількість зросла вдвічі з 2000 року, і очікується, що вона перевищить 642 мільйони до 2040 року (данні IDF, Атлас Діабету, 7 видання, 2015). 

В Україні, за даними статистики, кількість людей з діабетом станом на 2016 рік становить 1 246 117 людей (Довідник основних показників діяльності ендокринологічної служби України за 2016 рік, Додаток 1), але насправді реальна кількість людей з діабетом в Україні в 2-2,5 рази вище. Вони навіть не підозрюють, що в них діабет, і, нажаль, дізнаються про це тоді, коли вже виникають ускладнення захворювання – сліпота, ниркова недостатність, інсульт, інфаркт, трофічні язви на нижніх кінцівках. Щодо цукрового діабету діє так зване Правило половин: 50% людей з діабетом не знають про свій діагноз, половина з тих, хто знає, не отримують належного лікування і т.д.

Ви можете пройти тест, щоб визначити свій ризик розвитку діабету і мати можливість діяти вчасно!

Профілактика цукрового діабету

Профілактика цукрового діабету допоможе Вам контролювати своє здоров’я. Починати її необхідно якомога раніше.

  • Необхідно вчасно виявляти всілякі чинники ризику цукрового діабету і намагатися їх подолати;
  • Періодично перевіряти рівень цукру в крові;
  • Своєчасно відвідувати лікарів, які контролюють Ваш стан здоров’я;
  • Дотримуватися правильного режиму харчування – потрібно обов’язково виключити всі занадто солодкі продукти, їсти більше свіжих фруктів і овочів;
  • Більше часу приділяти фізичній активності;
  • Вчасно приймати ліки, які призначив вам лікар;
  • Уникати шкідливих звичок, які збільшують ризик захворіти;
  • Приділяти більше уваги відпочинку. Бажано, хоча б раз на рік відпочивати на оздоровчому курорті;
  • Пити оптимальну кількість води на добу;
  • Уникати стресових ситуацій і налаштувати себе на позитивне мислення.