Пошук
Close this search box.

Як дофамін допомагає в боротьбі з діабетом

Вам знайомий вислів, що всі хвороби від нервів? Чи помічали ви, коли живете спокійно, із задоволенням, діабет відступає? Але як важко постійно підтримувати рівень «гормонів радості»! До того ж є ризик потрапити до «дофамінової петлі», яка небезпечна для людей з діабетом
Життя в задоволення: як дофамін допомагає в боротьбі з діабетом
Table of Contents

Сьогодні поговоримо про те, як дофамін може допомогти у лікуванні діабету 2-го типу і де знаходиться та грань, після якої виникає дофамінова залежність, небезпечна для людини з діабетом.

Що таке дофамін і як він пов’язаний із діабетом

Перш ніж говорити про зв’язок дофаміну та діабету, потрібно розібратися у визначеннях. Тому розберемося, що таке дофамін, дофамінова петля і з’ясуємо, як рівень дофаміну коливається під час стресу.

Дофамін — це нейромедіатор 1, який виробляється в мозку. Він вивільняється, коли мозок очікує винагороди. Припустімо, що вашою улюбленою їжею є домашнє печиво з шоколадом. Ваш мозок може підвищити рівень дофаміну, коли ви відчуваєте запах випічки або бачите, як вона з’являється з духовки. Коли ви їсте, приплив дофаміну посилює цю тягу і зосереджується на її задоволенні в майбутньому.

Дуже високий рівень дофаміну може змусити людину відчути себе на вершині світу (принаймні на деякий час), що також може привести до серйозного перевантаження. Ви хочете повторювати приємні відчуття знову і знову. І потрапляєте в так звану «дофамінову петлю», адже дофамін продукує задоволення не тільки від отримання бажаного, а від його пошуку, передчуття. Занадто багато дофаміну може зіграти роль у появі ожиріння 2, якщо ви хочете насолоджуватися улюбленою калорійною їжею знову та знову. Ожиріння є фактором ризику у людей з діабетом, адже жир знижує чутливість тканин до інсуліну 3.

Читайте також: «Ожиріння – двоюрідний брат діабету»

Майте на увазі, що дофамін діє не сам. Він працює з іншими нейромедіаторами та гормонами. Дофамін є попередником адреналіну в його біосинтезі (схема перетворень така: тирозин > диоксифенилаланин > дофамін > норадреналін > адреналін). Гострий стрес продукує викид дофаміну та адреналіну. Саме тому різні пригоди так приємно бадьорять. Але що до того, якщо ви перебуваєте у затяжному стресі? Хронічний стрес супроводжується сигналами, які недостатньо сильні, щоб запускати гостру стресову реакцію, викид дофаміну. Через хронічний стрес рівень дофаміну в корі головного мозку падає. І людина намагається підняти його доступними способами. Часто – їжею, не помічаючи переїдання.

Читайте також: «Стрес і діабет: вчимося справлятися з емоціями і жити комфортно»

Таким чином, дофамін допомагає посилити приємні відчуття та поведінку, пов’язуючи речі, які змушують вас почувати себе добре, з бажанням зробити це знову. Ця ланка є важливим фактором розвитку дофамінової залежності та появи «дофамінової петлі»4, а іноді просто «зашморгу».

Читайте також: «Контроль ваги при діабеті»

Дофамінові експерименти на мишах та людях

Те, як вчені з’ясували, що саме дофамін відповідає за спонукання до дії та споживання, давно стало легендою. Ви, напевно, чули про експеримент над мишами, в мозок яких вживили електрод і подавали через нього напругу, коли миша натискала кнопку. Взагалі-то вчені шукали щось, що відповідає за страх. І яким був їхній подив, коли мишки до знемоги тиснули на кнопку, всім своїм виглядом показуючи повне задоволення. Виявилося, що електрод випадково помістили до іншої зони. Саме в ту, яка відповідала за вироблення дофаміну. І саме так виглядала перша «дофамінова петля» — миші, що знесилилися від задоволення, забули про сон і їжу, напівпритомні падали поряд з кнопкою, що дарувала радість.

Читайте також: «Гормони стресу впливають на перебіг діабету»

До речі, тісний зв’язок дофаміну та діабету теж виявили випадково. Вчені вже знали, що хвороба Паркінсона пов’язана з нестачею дофамінових клітин в організмі5, тож дослідники шукали способи підвищити рівень дофаміну. У тому числі шляхом вживлення електродів у мозок пацієнтів.6

Під час лікування 53-річного пацієнта шляхом стимуляції його мозкової тканини за допомогою імплантованих електродів, команда голландських лікарів натрапила на потенційне лікування діабету 2-го типу, захворювання, яке переслідує 400 мільйонів людей у всьому світі7.

Читайте також: «Компенсація при діабеті 2 типу»

Дослідники вважають, що «глибока стимуляція мозку» підвищила активність дофаміну пацієнта.8 Отже, покращила його загальну чутливість до інсуліну, зменшивши його резистентність до гормону. Усунення резистентності до інсуліну є ключовим компонентом лікування діабету 2-го типу та шлях до здорового життя. Інсулінорезистентність є результатом складної комбінації генетики, поганих звичок в харчуванні, неактивності, а іноді й незрозумілого збільшення ваги.

Читайте також: «Інсулінорезистентність: зв’язок з діабетом»

Дослідники припускають, що збільшення активності дофаміну безпосередньо покращує здатність організму переробляти цукор9 — це саме та проблема, з якою бореться людина з діабетом 2-го типу.

Читайте також: «Цукровий діабет 2 типу»

Мірей Серлі (Mireille Serlie), ендокринолог з Академічного медичного центру в Нідерландах (Academic Medical Center in the Netherlands), провела ще один експеримент для порівняння з оригінальними результатами 53-річного пацієнта.10 Вона дала 10 здоровим чоловікам препарат, який знижував рівень дофаміну та чутливість до інсуліну. А також використовувала лазерний пристрій, щоб стимулювати активність клітин, відповідальних за виробництво дофаміну. Це також призвело до того, що клітини швидко поглинали й правильно використовували глюкозу.

Як контролювати рівень дофаміну при діабеті та не потрапити в «петлю»

Що ж випливає із результатів цих експериментів?

По-перше, результати продемонстрували, що передача дофаміну відіграє ключову роль у загальному процесі метаболізму глюкози.11

По-друге, контроль дофаміну може дійсно допомогти підвищити ефективність інсуліну, який люди вже виробляють. Особливо на ранніх стадіях захворювання.

Проте вчені попереджають12, що дофамін — це лише одна з багатьох речовин в організмі, які можуть мати такий вплив на резистентність до інсуліну. Також дофамін є протизапальним засобом та нейромедіатором, а його надлишок — це погано для будь-якої людини.

Також вони наголошують на тому, що у пацієнтів із хворобою Паркінсона, якщо лікувати їх дофаміном протягом тривалого часу, рівень інсуліну з часом збільшується втричі.13 Отже, це насправді не зовсім нормальне рішення для лікування діабету 2-го типу.

Читайте також: «Лікування цукрового діабету»

А ось контролювати рівень дофаміну «в домашніх умовах» – можна і потрібно. Доктор Алекс Рівз (Dr. Alex Reeves), невролог і професор неврології Dartmouth Medical School, вважає, що зробити це можна за допомогою протизапальної дієти, фізичних вправ, обмеження алкоголю, відмови від паління, зниження рівня стресу, в тому числі й від впливу інформаційних атак інтернету, ЗМІ та соцмереж.14

Читайте також: «Дієта для людей з 2 типом»

А нам залишається побажати вам стабільного рівня дофаміну, менше стресу та дотримуватися здорового способу життя. Будьте здорові! 

UA24CD00013