Пошук
Close this search box.

Вчені знайшли у здорових людей клітини, характерні для діабету 1-го типу

Наявність аутореактивних T-клітин у підшлунковій залозі довгий час вважалась симптомом діабету 1-го типу. Але нове дослідження¹ спростовує цю тезу
cell attacked
Table of Contents

Підшлункова залоза людини містить скупчення клітин, які називають острівцями. Саме там “мешкають” бета-клітини, що виробляють інсулін для регуляції рівня цукру в крові. Але при діабеті 1-го типу острівці з невідомої поки причини атакують T-лімфоцити та вбивають бета-клітини.

“Ми завжди думали, що за наявності “хижаків” бета-клітини неодмінно помирають,  — пояснює провідний автор нового дослідження Інституту імунології у Ла-Хойя (Сан-Дієго, США), професор Маттіас фон Геррат.  — Та виявляється, агресори можуть спокійно жити поруч, ніби чекаючи сигналу до атаки”.²

Точна назва “хижаків”  — Т-лімфоцити (CD8+). Попередні дослідження показали, що в крові здорових людей є невелика кількість цих клітин.

Американські науковці використали новий метод фарбування, аби виявити, в яких саме тканинах скупчуються Т-лімфоцити, що подорожують кровотоком здорової людини. Несподіванкою для вчених стало те, що “хижаки” збираються у підшлунковій залозі  — хоча їх і не так багато, як у людей з діабетом.

Результати дослідження свідчать на користь теорії про те, що фактори, які провокують атаки Т-лімфоцити, є локальними  — тобто виникають саме у підшлунковій залозі. Вчені вважають, що ці висновки можуть змінити підхід до терапії діабету 1-го типу.

UA24CD00015