Вчені знайшли у здорових людей клітини, характерні для діабету 1-го типу

Наявність аутореактивних T-клітин у підшлунковій залозі довгий час вважалась симптомом діабету 1-го типу. Але нове дослідження¹ спростовує цю тезу
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
cell attacked
Table of Contents

Підшлункова залоза людини містить скупчення клітин, які називають острівцями. Саме там “мешкають” бета-клітини, що виробляють інсулін для регуляції рівня цукру в крові. Але при діабеті 1-го типу острівці з невідомої поки причини атакують T-лімфоцити та вбивають бета-клітини.

“Ми завжди думали, що за наявності “хижаків” бета-клітини неодмінно помирають,  — пояснює провідний автор нового дослідження Інституту імунології у Ла-Хойя (Сан-Дієго, США), професор Маттіас фон Геррат.  — Та виявляється, агресори можуть спокійно жити поруч, ніби чекаючи сигналу до атаки”.²

Точна назва “хижаків”  — Т-лімфоцити (CD8+). Попередні дослідження показали, що в крові здорових людей є невелика кількість цих клітин.

Американські науковці використали новий метод фарбування, аби виявити, в яких саме тканинах скупчуються Т-лімфоцити, що подорожують кровотоком здорової людини. Несподіванкою для вчених стало те, що “хижаки” збираються у підшлунковій залозі  — хоча їх і не так багато, як у людей з діабетом.

Результати дослідження свідчать на користь теорії про те, що фактори, які провокують атаки Т-лімфоцити, є локальними  — тобто виникають саме у підшлунковій залозі. Вчені вважають, що ці висновки можуть змінити підхід до терапії діабету 1-го типу.

UKR.DIA.MCM.24.12.2020.13