Пошук
Close this search box.

Правила отримання інсуліну в Україні

В Україні тривають зміни в медичній сфері. Вони стосуються в тому числі й системи забезпечення інсулінами українців, які потребують інсулінотерапії. З жовтня 2021 року Програма реімбурсації інсулінів1 переходить до адміністрування Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Що це означає на практиці для людей, що живуть з діабетом? Давайте розбиратися разом
Table of Contents

Нагадуємо, що всі правила, описані нижче, почали діяти з 1 жовтня 2021 року. 1

Отримати інсуліни можна в будь-якому місті країни

За новими правилами, маючи рецепт на інсулін, ви можете отримати його в будь-якій аптеці, яка працює з НСЗУ за програмою забезпечення інсулінами!

За старими правилами аптека

 1. укладала договір з місцевою владою;
 2. за свої кошти закуповувала потрібні інсуліни;
 3. видавала інсуліни пацієнтам, відповідно до рецепту;
 4. отримувала кошти від місцевої влади за відпущені рецепти на інсулін

За новими правилами аптека

 1. укладає договір з НСЗУ;
 2. за свої кошти купує потрібні інсуліни;
 3. видає інсуліни пацієнтам, відповідно до рецепту;
 4. отримує кошти від НСЗУ за відпущені рецепти на інсулін

Оскільки НСЗУ тепер — єдиний платник за інсуліни для всіх аптек, то й погасити свій рецепт людина може в будь-якій з них. Наприклад, ви живете в Одесі, а поїхали відпочивати в Ужгород. Бачите, що у вас закінчується інсулін, і маєте електронний рецепт на наступний місяць. Йдете в аптеку, що співпрацює з НСЗУ в Ужгороді — і за своїм рецептом отримуєте там необхідні інсуліни.

Важливо зазначити: пацієнт повинен підписати декларацію з сімейним лікарем. На прийомі у сімейного лікаря пацієнт отримує направлення до ендокринолога і, тільки після цього, пацієнт може потрапити до вузького спеціаліста – лікаря-ендокринолога.

Електронний рецепт замість паперового

За новими правилами аптеки відпускають інсуліни на підставі електронних рецептів. Чим же електронний рецепт відрізняється від звичного, паперового?

Електронний рецепт (е-рецепт) — це СМС, що надходить на номер телефону пацієнта. Ця СМС має містити: 16-значний номер рецепту та 4-значний код-підтвердження. Він містить інформацію про тип та дозування інсуліну.

З електронним рецептом людина з діабетом може:

 • Отримати інсулін безоплатно чи з доплатою (в залежності від категорії, до якої відноситься) в будь-якій аптеці, яка працює за договором з НСЗУ за напрямком реімбурсації інсулінів.
 • Отримати такий рецепт по телефону в СМС, не відвідуючи лікаря (сімейного чи ендокринолога).
 • Отримати такий рецепт у роздрукованому вигляді, якщо не має мобільного телефону

Аби дізнатись, в якій аптеці можна отримати інсулін за е-рецептом, телефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, або перевіряйте перелік аптек на сайті НСЗУ.

Ендокринолог чи сімейний — куди йти за рецептом на інсулін

Е-рецепт на інсулін може бути виписаний тільки на основі індивідуального для кожного пацієнта, плану лікування. Такий план лікування може складати або змінювати виключно лікар-ендокринолог.

Це означає, що, як мінімум, перший раз після 1 жовтня 2021 року кожен, хто потребує інсулінотерапії, має йти по рецепт на інсуліни до свого ендокринолога. На цей час він вже повинен скласти ваш план лікування і зафіксувати його в електронній системі охорони здоров’я.

В подальшому, якщо:

 • ви не маєте запитань до ендокринолога щодо стану вашого здоров’я;
 • вам не потрібно змінювати вид чи дозу інсуліну

Ви можете отримати повторний (такий же, як і попередній) е-рецепт на інсулін у вашого сімейного лікаря. В той же час, повторний е-рецепт може надати вам і ендокринолог також — ви маєте обрати більш зручний для вас варіант.

Кому інсулін безкоштовно, а кому — з доплатою

Держава гарантує всім українцям, що живуть з діабетом, доступ до базового лікування інсулінами безоплатно. Базовим в даному випадку вважається лікування тим видом інсуліну, який призначив лікар-ендокринолог.

У випадку, якщо людина з діабетом бажає отримувати більш зручні для нього види (аналоги) чи форми (картридж, шприц-ручка) інсуліну, ендокринолог може виписати на них е-рецепт. Важливо зазначити, що такі препарати відпускаються з доплатою пацієнта: цю інформацію важливо, щоб пацієнт розумів і погодився. Така доплата аптеці для всіх випадків становить 15%. Категорію відшкодування визначає лікар-ендокринолог.

Оновлений перелік категорій пацієнтів, що потребують інсулінотерапії для відшкодування вартості препаратів інсуліну передбачає, що:

 • Діти до 18 років — мають право отримувати будь-які види і форми інсуліну безоплатно.
 • Вагітні жінки — мають право отримувати будь-які види і форми інсуліну безоплатно.
 • Учні загальноосвітніх навчальних закладів та студенти віком до 25 років (за наявності студентського квитка) — мають право отримувати безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 • Люди з порушенням зору (у разі, коли зір з корекцією менше 0,4 на оці, що бачить краще) — безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 • Люди з функціональними порушеннями верхніх кінцівок — безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 • Пацієнти  з цукровим діабетом, яким за результатами обстеження в умовах стаціонару підтверджено наявність алергії на людські інсуліни — безоплатно аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка).
 • Пацієнти, у яких під час лікування людським інсуліном спостерігаються випадки важкої гіпоглікемії (два і більше випадків протягом 6 місяців) — безоплатно аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка) і інсулін людський у флаконі.
 • Пацієнти з цукровим діабетом, які отримували безперервне лікування препаратами людського інсуліну і досягли цільового рівня компенсації (НвА1с менше 7,5%) протягом шести місяців — безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 • Пацієнти, які отримували безперервне лікування аналогами інсуліну, в разі досягнення цільового рівня компенсації (НвА1с менше 7,5%) протягом шести місяців — безоплатно аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка) й інсулін людський у флаконі.
 • Пацієнти з цукровим діабетом — безоплатно людський інсулін у флаконі.

Відповідно, всі інші види і форми інсуліну такі пацієнти можуть отримувати з доплатою 15% від роздрібної ціни необхідного препарату.

Важливо! Якщо людину з діабетом одночасно можна віднести до кількох категорій, то вважається, що вона відноситься до тієї, що дає можливість отримувати безоплатно більш зручні тип та форму інсуліну!

Навіщо це все потрібно

Основною метою всіх згаданих вище змін є покращення доступу до лікування інсулінами для всіх українців, які його потребують.1

UA21CD00062