Пошук
Close this search box.

Ознаки цукрового діабету у чоловіків

Ознаки цукрового діабету у чоловіків та жінок схожі між собою. Але є й низка специфічних «чоловічих» проблем, котрі часто помічають, але далеко не завжди пов’язують саме з діабетом
Ознаки цукрового діабету у чоловіків
Table of Contents

Нормальний обсяг цукру в крові у чоловіків: яким має бути рекомендований орієнтир?

Якщо ви самі або ваш лікар помітили незвичні відчуття, що нагадують симптоми діабету, треба діяти негайно. Ознаки можуть свідчити про появу переддіабетичного або діабетичного стану, тому необхідно якнайшвидше виявити справжню причину появи неприємностей зі здоров’ям.

Читайте також: «Предіабет: симптоми, діагностика, лікування, профілактика»

Зовнішні ознаки цукрового діабету у чоловіків – причина проведення одного з найперших тестів для діагностики захворювання: кров перевіряють на обсяг вмісту у її сироватці глюкози.

Для більшості здорових людей незалежно від статі нормальні значення є наступними:

  • глюкоза натще (зазвичай зранку, після 8 годинної перерви у прийомі їжі): від 4,0 до 5,4 ммоль/л;
  • глюкоза за 120 хв. (2 години) після того, як ви поїли: до 7,8 ммоль/л.

Читайте також: «Глюкоза в крові: нормативні значення, методи та мета моніторингу»

 

Увага!

Для людей, в котрих вже діагностований діабет, цільові (аналог нормальних) значення, до яких слід прагнути, будуть трохи іншими:

  • перед їжею: від 4 до 7 ммоль/л;
  • після їжі: до 9 ммоль/л для людей з 1 типом ЦД та до 8,5 ммоль/л для людей з 2 типом ЦД. 1

Запам’ятайте!

Перші симптоми цукрового діабету у чоловіків можуть бути нечіткими та нагадувати прояви звичайного перевтомлення або сезонних негараздів, тому зважайте на навіть мізерні зміни в стані, вчасно звертайтеся до лікаря й робіть прості, проте інформативні аналізи.

Зволікання та неувага до себе – основні причини діагностики діабету вже у стані значного прогресу з появою супутніх ускладнень захворювання.

Читайте також: «Симптоми діабету: як виявити захворювання?»

Причини захворювання у чоловіків

Безперечно, дуже важливо знати, про те, які симптоми цукрового діабету у чоловіків свідчать про появу захворювання. Але не менш важливо знати й причини, що призводять до появи та прогресування такого стану.

Щоби уникнути збільшення ризику появи діабету, слід звернути увагу на ряд причин, що провокують розвиток ЦД серед чоловіків.

Ознаки підвищеного цукру в крові у чоловіків можуть з’явитися через:

  • сімейний анамнез (в родині є близький родич з аналогічним діагнозом);
  • етнічну приналежність (підвищений ризик існує в азійців, латиноамериканців та афроамериканців);
  • ожиріння або значний надлишок ваги;
  • підвищений кров’яний тиск;
  • надмірно високий вміст холестерину в крові;
  • сидячий спосіб життя та відсутність фізичної активності;
  • вживання тютюнових виробів;
  • надмірну пристрасть до алкоголю;
  • нестачу відпочинку (якісного сну);
  • зниження рівня продукування тестостерону;
  • незбалансоване харчування. 2

Частина факторів є нездоланною – сімейний анамнез та етнічну приналежність змінити немає можливості. Але відмова від зайвих тригерів та ведення активного та здорового способу життя – цілком реальні речі, які приводять організм «до тями»: нормалізують обмін речовин та значно знижують ризик появи діабету.

Читайте також: «Контроль ваги при діабеті»

Отже, якщо у вас наявний хоча б один фактор ризику та симптом розвитку ЦД, не гайте часу.

Перші ознаки діабету у чоловіків – сигнал діяти, та негайно. План дій простий: візит до лікаря окреслить ряд необхідних досліджень, котрі нададуть вичерпну картину стану вашого здоров’я та дадуть шанс якомога скоріше почати профілактику або терапію ЦД.

Читайте також: «Сучасні методи діагностування цукрового діабету»

Цукровий діабет: симптоми у чоловіків

Існує низка спільних для обох статей ознак.

Симптоми цукрового діабету у чоловіків і жінок:

  • часте сечовипускання, спрага, голод;
  • безпричинне схуднення;
  • втрата чіткості зору;
  • поколювання у кінцівках, оніміння деяких ділянок рук та ніг;
  • перманентне відчуття втоми;
  • сухість та дефекти шкіри, що загоюються довше, ніж зазвичай;
  • збільшення епізодів інфікування. 3

Читайте також: «Симптоми цукрового діабету у жінок»

Але є й специфічні ознаки діабету у чоловіків.

Еректильна дисфункція (імпотенція)

Це провина не лише деструкції кровоносних судин та нервів, дисфункція виникає також як результат прийому ліків або прояв психологічної нестабільності, який може виникнути під час сприйняття діабетичного діагнозу. 4

Читайте також: «Діабет та еректильна дисфункція у чоловіків»

Ретроградна еякуляція

Розлад виникає, коли м’язи біля сечового міхура не скорочуються, у результаті чого еякулят потрапляє до сечового міхура, а не виходить зі статевого органу.

Причина – діабетичне руйнування кровоносних судин та нервів, котрі відповідають за функціонування сечового міхура та уретри.

Один з помітних симптомів подібного стану – відчутне зменшення кількості сперми, котра виділяється протягом еякуляції. 5

Читайте також: «Цукровий діабет 1-го типу»

Генітальна молочниця

Чоловіків з діабетом часто турбує грибкова інфекція. Це стається через те, що глюкоза виводиться з організму із сечею, а цукор, своєю чергою – оптимальне середовище для виникнення грибкових дріжджових інфекцій. 6

Читайте також: «Цукровий діабет 2-го типу»

Зниження та втрата м’язової маси

Якщо обсяг глюкози в кровотоку протягом доволі тривалого часу є стабільно високим, організм починає розщеплювати жири та м’язи для того, щоб видобути необхідну кількість енергії.

Втрата м’язової ваги більш помітна у людей з ЦД 1 типу. У людей з ЦД 2 типу подібний стан спостерігається за умови довготривалої відсутності компенсації діабету. 7

Урологічні проблеми

Руйнування нервів є причиною загальної дисфункції сечовивідної системи у чоловіків. Це проявляється у вигляді:

  • неможливості контролювати сечовипускання;
  • частих інфекціях сечовивідного каналу. 8

Читайте також: «Гіперінсулінемія або підвищений інсулін: в чому небезпека?»

Чоловічі ускладнення цукрового діабету

Причини підвищення цукру в крові у чоловіків можуть бути різними, проте ускладнення, викликані подальшим прогресуванням діабету, є однаковими й доволі загрозливими серед них:

  • ампутація критично вражених кінцівок;
  • нейропатія;
  • ретинопатія;
  • негаразди з судинами та серцем;
  • порушення функції нирок;
  • неможливість досягнення ерекції;
  • критична втрата м’язової маси.

Читайте також: «Ускладнення діабету»

Характерні «чоловічі» проблеми, як твердять лікарі, виникають через руйнування периферичних нервових закінчень, що проектуються на зниження рівня продукування тестостерону через зрілий вік (це більшою мірою відноситься до виникнення 2-го типу діабету з досягненням середнього віку).

Отже, якщо ви або лікар підозрюєте цукровий діабет, ознаки у чоловіків – перша сходинка діагностування захворювання. Категорично не можна списувати проблеми у сексуальному житті лише на вік. При появі будь-яких розладів неодмінно проведіть тести на обсяг глюкози в крові. Вчасне виявлення діабету – запорука успішної його компенсації та мінімізації розвитку подальших проблем та ускладнень. 9

Читайте також: «Фактори ризику ЦД 2-го типу»

Лікування цукрового діабету у чоловіків

Ми вже з’ясували, які симптоми при цукровому діабеті у чоловіків свідчать про прогресування течії захворювання. Отже, щоб уникнути їх появи, потрібно успішно компенсувати діабетичний стан.

Як це можна зробити?

  • Найголовніша умова успіху компенсації діабету – намагання тримати значення обсягу цукру в крові на рівні цільових показників, про які мова йшла вище. Традиційні ліки: синтетичний інсулін та пероральні засоби для регуляції глікемії.
  • Другою умовою для ефективного подолання наслідків діабету є навернення до здорового способу щоденного життя. Через те, що основні причини підвищеного цукру в крові у чоловіків – це надлишкова вага або ожиріння та брак активного руху, надважливим є введення у раціон здорових харчів та виключення надлишку солодощів, перероблених продуктів та надзвичайно шкідливих транс жирів, плюс регулярний спорт.

Читайте також: «Лікування цукрового діабету»

 

Важливо!

Для досягнення успіху потрібно регулярно досліджувати рівень глюкози та обсяги холестерину у вашій крові, забезпечувати нормальні значення артеріального тиску та відповідально ставитися до планових візитів у поліклініку: в жодному разі не пропускати зустрічей з лікарем навіть тоді, коли вам здається, що все йде добре. 10

UA24CD00014