У родині — людина з діагнозом «цукровий діабет 2 типу» Що потрібно знати рідним?

Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Загальна інформація про діагноз — у статті «Цукровий діабет 2 типу»

Навіщо здоровій людині зайва інформація?

Дуже часто елементарні знання допомагають уникнути неприємних ситуацій: людина не витрачатиме часу на запитання на кшталт «Що робити?», «Куди бігти?», коли сусідові, колезі або родичеві раптом стало зле.

ПСИХОЛОГИ ПОПЕРЕДЖАЮТЬ!

Найчастіше цукровий діабет типу 2 розвивається вже у дорослих людей, котрі не звикли змалку ретельно виконувати всі вказівки лікаря. І їм буває досить складно швидко змінити ритм життя та власну поведінку. Саме тому дуже важливо не лише інформаційно озброїтися самому, а й надати інфозброю близькому колу людей. Цей крок збереже дорогоцінні хвилини, здоров’я та нерви і людині з діабетичною кризою, й усім учасниками ситуації.1

Як скласти план з догляду за людиною із діагнозом «цукровий діабет 2 типу»?

Сьогодні будь-яку інформацію можна знайти на відповідних інтернет-сайтах. Але людський організм індивідуальний. Перш ніж застосовувати інтернет-поради, слід ретельно вивчити вказівки лікаря, котрий знає результатами обстеження людини і всі нюанси її стану.

  • Залучіть до «генеральної наради» головного учасника ситуації — людину, якій тепер доведеться навчитися жити у новому руслі.
  • Завітайте з нею до лікаря або уважно прочитайте його висновки та показання.
  • Обговоріть з лікарем усі поради, які ви вичитали в «мережі», і з’ясуйте, які саме з них є доречними в конкретному випадку. Адже «ведмежа послуга» — не ваша мета.
  • Зібравши докупи всю інформацію, складіть пам’ятку і тримайте її біля себе. Тоді в потрібний час ви зможете швидко зорієнтуватися та не гірше за лікаря надати допомогу людині з діабетом.

ЛІКАРІ НАГОЛОШУЮТЬ!

Дітям і підліткам із діагнозом «ЦД» будь-якого типу більше, ніж іншим, потрібна увага близьких. Їм необхідні моральна підтримка, регулярний моніторинг стану та допомога навчитися жити в новому для себе стані. Доросла відповідальна людина з близького оточення зможе запевнити дитину, що нічого страшного не сталося, треба лише бути трішки уважнішим до себе.

За чим треба слідкувати, коли в родині є людина з діабетом 2 типу?

ХАРЧУВАННЯ:  діабет певного типу вимагає дотримання конкретної дієти. Головна мета — перейти на здорове харчування й запобігти збільшенню маси тіла. Адже зайві кілограми, набрані завдяки нездоровій їжі, — безпосередня причина виникнення ЦД 2 типу і провокативний фактор для тих, кому вже встановлено такий діагноз. Недотримання дієти може стати стартом для інсулінової залежності.

ДІЄТОЛОГИ РАДЯТЬ! 2

Запам’ятайте три основні складові харчування при ЦД типу 2.

  1. Багато овочів.
  2. Достатня кількість ненасичених жирів.
  3. Обмеження перероблених продуктів (вони мають високий глікемічний індекс).

Більше інформації у статті «Харчування при цукровому діабеті 2 типу»

ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ: діагноз «цукровий діабет» не означає, що треба обмежувати себе у простих життєвих задоволеннях. І спорт — одне з них. Він допомагає не лише тримати в нормі масу тіла, а й активізує «приховані резерви» організму, покращує якість контролю та нормалізує рівень глюкози в крові, допомагає уникнути проблем зі здоров’ям. 3

Розробляючи план спортивних занять для людини з діабетом 2 типу, зверніть увагу на ті види спорту, котрі можна легко «дозувати»: плавання, спортивна ходьба та прогулянки пішки, теніс, лижі, велосипедні тури, веслування. Ви маєте можливість вчасно оцінити втому організму і стан людини та завершити тренування або зробити доречну паузу для відпочинку.

Більше читайте у статті «Спорт та цукровий діабет» та  «Фізична активність»

ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ: вивчіть схему вживання препаратів, котру розробив спеціаліст, і допомагайте людині із діабетом дотримуватися плану лікування. Це може бути паперовий плакат у спальні або на кухні, щоденні нотатки і «будильники» у смартфоні чи просто ваша турбота й нагадування про те, що час вжити ліки.

На сьогодні вченими доведено, що вдала компенсація ЦД 2 типу лікарськими препаратами (пероральні форми, комбінована або інсулінова терапія) не лише підвищує якість життя людини з таким діагнозом, а й ефективно запобігає появі ускладнень. Тобто, ретельно дотримуючись схеми медикаментозного лікування, людина з діабетом ставить себе на один рівень зі здоровою людиною й здобуває можливість жити довго та щасливо без особливих обмежень.

КОНТРОЛЬ РІВНЯ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ: не бійтеся зайвий раз набриднути людині, нагадуючи про регулярну перевірку рівня глюкози в крові. Це необхідний крок на стадії звикання до певних рутинних дій життя з діагнозом «ЦД 2 типу». Надалі такі дії стануть рефлекторними, а зараз ваше завдання — допомогти людині навчитися не забувати про важливий для неї аналіз.

Досвідчені лікарі радять людям, котрим нещодавно діагностували цукровий діабет 2 типу, перевіряти рівень глюкози в крові частіше. «Новобранці» ще не мають того досвіду, котрий дає змогу оперативно оцінити власний стан за симптомами, і можуть пропустити настання кризи. Крім того, насичений графік перевірки допоможе виявити фактори, що впливають на стрибки глюкози в крові.

Читайте більше про ускладнення діабету та їх профілактику у статті на нашому порталі

НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СЕБЕ: щоби допомогти людині з діабетом, треба самому бути в нормі. Стрес, брак сну, неякісне харчування — неабиякий тягар і для цілком здорової людини. Нервовий «захеканий» помічник швидше переплутає щось у приписах лікаря або забуде нагадати про дотримання «правил гри» чи настання часу для контролю.

Отже, паніка близьких, коли рідній людині встановили діагноз «цукровий діабет», дуже шкодить і родині, і самій людині, котрій належить навчитися жити по-новому.

Тож не хапайтеся за серце, не заламуйте рук, видихніть і просто зрозумійте: цукровий діабет — аж ніяк не кінець існування. Вивчення простих основ поведінки — запорука щасливого повноцінного життя людини з діабетом і всієї родини. 4

Читайте на нашому порталі історії успіху людей, які навчилися бути щасливими, незважаючи на діагноз «цукровий діабет»!

Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
ПІДПИСКА

Підсумки тижня

7 днів – в одному повідомленні
Пояснюємо, що нового у світі діабету

Поговоримо про гіпо

Реальні історії життя людей з діабетом

Ілона

Я “зустрічаюся” з гіпо досить часто: принаймні один раз на тиждень маю легку гіпоглікемію. Я можу відчувати запаморочення та тремтіння рук, можу зовсім не відчувати, а глюкометр все одно показує 2,2 ммоль/л

Марина

У моєму житті було дві дуже важких гіпоглікемії. Одна трапилася зі мною вдома, коли я була вагітна, друга – з нез’ясованих причин – на ринку, на одеському Привозі

Останні новини

Світові новини щодо діабету

Важливі факти, складні теми – простими словами 

Останні новини

Світові новини щодо цукрового діабету

Приєднуйтесь до нас

Слідкуйте за новинами у світі діабету

Поговоримо про гіпо

Реальні історії людей з діабетом

Важливі факти, складні теми – простими словами

Приєднуйтесь до нас!

Знайдіть однодумців

Поговоримо про гіпо

Реальні історії життя людей з діабетом

Останні новини

Світові новини щодо цукрового діабету