Пошук
Close this search box.

Літо, спека… гіпо! 7 причин гіпоглікемії

Симптоми гіпоглікемії — це реакція центральної нервової системи та мозку на занадто низький рівень глюкози у крові. Також ендокринна система вмикає захист та викидає у відповідь ряд гормонів, і організм переживає справжній стрес
Table of Contents

Спекотну погоду називають одним з провокаторів нападів гіпоглікемії. Важливо знати і про інші ситуації, які підвищують ризик гіпо, адже трапитися він може в будь-яку пору року. Розглянемо основні причини та, що не менш важливо, зрозуміємо механізм виникнення небезпечного стану. 

Зрозумій свій організм

Симптоми гіпоглікемії — це реакція центральної нервової системи та мозку на занадто низький рівень глюкози у крові. Також ендокринна система вмикає захист та викидає у відповідь ряд гормонів, і організм переживає справжній стрес. У людини без діабету організм впорається самостійно: природнім зниженням вироблення інсуліну підшлунковою залозою та продукуванням глюкози печінкою, що найчастіше не можливо у людини з діабетом.

1. Дефіцит вуглеводів у раціоні

Гіпоглікемія може виникнути, якщо їжа має невідповідний вуглеводний склад, прийом їжі відкладено або взагалі пропущено, несанкціоновано збільшено інтервал між ін’єкцією та прийомом їжі. Коливання цукру у крові можуть виникнути  під час суворих дієт та при зміні раціону, скажімо, під час подорожі, а також при закрепі та затримці евакуації їжі зі шлунку.

2. Передозування інсуліну під час лікування цукрового діабету

Особливо випадок втрати свідомості, втім, як і інші симптоми гіпоглікемії, є безумовним сигналом до перегляду режиму введення інсуліну (або інших протидіабетичних та цукрознижувальних препаратів), а також підрахунку вуглеводів. Спровокувати надлишок інсуліну може не лише додатковий прийом препаратів, а й несправна шприц-ручка або невірний його підбір: наприклад, при введенні інсуліну з концентрацією 100 Од/мл шприцом, призначеним для введення інсуліну з концентрацією 40 Од/мл. Рівень глюкози в крові може несанкціоновано скоригувати навіть порушення техніки ін’єкцій інсуліну: зміна глибини, неправильна зміна місця ін’єкції або масаж місця ін’єкції тощо.

3. Нічний час

Доза швидкодіючого інсуліну під час їжі зазвичай діє протягом 3-6 годин після введення, і рівень глюкози в крові може продовжувати падати уві сні. Перехід в режим сну з рівнем глюкози в крові нижче 6,5 ммоль/л може збільшити ризик нічної гіпоглікемії 1

4. Стихійні фізичні навантаження

І це серйозний привід планувати свої фізичні вправи, а точніше — проводити їх у комплексі з прийомом вуглеводів. Причина полягає в тому, що м’язи діють як контейнери для зберігання глюкози в формі глікогену. І саме під час вправ вони споживають більше глюкози у якості “палива”, беручи її з крові та спричиняючи дефіцит. Ось чому так важливо ще й правильно підбирати фізичну активність

5. Вживання алкоголю

Спиртні напої заважають печінці здійснювати стабільний викид глюкози в кров, що й призводить до її нестачі 2. Здебільшого бокальчик вина або чогось серйознішого собі дозволяють надвечір, і рівень глюкози в крові часто може різко знижуватися протягом ночі. Тому аналізи крові повинні проводитися обов’язково і регулярно під час та після вживання алкоголю.

6. Спекотна погода

Інсулін може поглинатися швидше в теплу погоду, тому що тепло викликає розширення кровоносних судин, що може збільшити ризик гіпоглікемії. Тривале перебування на сонці також може привести до підвищення рівня глюкози в крові – ось чому так важливо в спеку проводити регулярні аналізи крові. Спровокувати напад глікемії може не лише висока температура повітря, а й гарячий душ.

7. Стрес

Повторні або тривалі епізоди емоційних навантажень можуть призвести до змін рівня глюкози в крові, збільшуючи ризик гіпоглікемії. Крім того, стрес, як і депресивні стани можуть притупляти здатність організму розпізнавати попереджувальні сигнали гіпо.

 

Замаскувалася!

Важливо, що майже всі перераховані фактори ризику гіпо можуть завадити своєчасному виявленню цього стану в людини з діабетом. Є велика спокуса списати головний біль, втому, сонливість на наслідки стресу, перенавантаження, вживання певних ліків, алкоголю, а підвищену пітливість — на заняття спортом. Також є великий ризик переплутати низький рівень глюкози в крові з високим: та ж сама втома, порушення зору, нудота, неприродній голод. Ось чому для людей з діабетом так важливо постійно контролювати рівень глюкози у крові.

Національний інститут охорони здоров’я Великобританії, NICE, рекомендує безперервну підшкірну інфузійну терапію інсуліном (інсулінова помпа) як варіант лікування дорослих та дітей від 12 років при ЦД 1 типу та профілактиці гіарглікемії 3

Спровокувати зниження глюкози в крові може вживання окремих медикаментів, що погано поєднуються з протидіабетичними препаратами, зокрема, підсилюють дію інсуліну.

Існує солідний перелік препаратів, прийом яких може підвищити ризик виникнення гіпо: від антимікробних до антидепресантів, особливо у дітей або людей із нирковою недостаністю. Яскравим прикладом , особливо на тлі експериментальних схем боротьби з COVID-19, є дія хініну (Qualaquin), що використвують для лікування малярії 1

UA24DI00037