Пошук
Close this search box.

Гіпоглікемія: коли мовчання — не золото

Нерідко трапляється так, що підвищення глікемії люди з діабетом вважають небезпечним, а ось до її зниження ставляться безтурботніше. Мовляв, можна щось з’їсти – і все мине. Та й взагалі, за що боролися: знизити некерований цукор! Така позиція вкрай нерозважлива і становить серйозний ризик для здоров’я, та навіть життя
губи чоловіка
Table of Contents

За підрахунками вчених, серед людей, які стикалися з тяжкою гіпоглікемією, смертність у 3,4 рази вища, порівняно з тими, у кого таких випадків не було.1 Крім цього, зниження рівня глюкози може мати дуже неприємні наслідки, здатні суттєво знизити якість життя людини. Чому варто фіксувати навіть найменші прояви гіпоглікемії і обов’язково повідомляти про них лікаря — читайте нижче.

Як страждає нервова система

Зниження рівня глюкози в крові до критичного значення насамперед позначається на центральній нервовій системі.2 Про це вона може сигналізувати раптовою слабкістю, запамороченням чи ознобом. Це ранні симптоми, але не єдині. Через нестачу глюкози також можуть виникати головний біль, порушення координації, дезорієнтація, поколювання або оніміння язика, підвищене потовиділення тощо.

Не менш неприємні прояви зниження рівня глюкози, які часом плутають з ознаками стресу: дратівливість, порушення сну, ірраціональні страхи та інші. Причому,будь-який з них або й кілька можуть з’явитися уже після першого випадку гіпоглікемії. Типові історії, коли людині встановлюють діагноз, пов’язаний з психічним розладом легкого чи навіть середнього ступеня тяжкості, вона роками ходить на терапію і п’є пігулки (які, звісно, не допомагають), а потім з’ясовується, що справа в недіагностованій гіпоглікемії.3 Тож, якщо у вас чи вашої близької людини з’явилися спалахи агресії, дезорієнтованість, апатія чи щось подібне — доречно сходити до ендокринолога і здати аналізи.

Інші ризики

Гіпоглікемія може спричинити й інші проблеми зі здоров’ям. Так, через неї у десятки разів зростає ризик серцево-судинних захворювань.4

Недостатній рівень глюкози в крові обумовлює голодування тканин, особливо головного мозку. Тяжка гіпоглікемія може назавжди погіршити когнітивні функції навіть у молодої людини.1 Після цього їй важче буде сприймати, запам’ятовувати і використовувати будь-яку інформацію. Вважається, що гіпоглікемія в 1,5-2,5 рази збільшує ризик розвитку деменції.1

Ризикують усі

Навіть якщо в людини з діабетом раніше не траплялися гіпоглікемічні епізоди — це не є гарантією того, що й надалі буде так. По-перше, велика ймовірність, що такі випадки все ж були, просто не фіксувалися. По-друге, гіпоглікемія може розвинутися з безлічі причин, і всі важко врахувати. Рівень глюкози може впасти нижче норми внаслідок зміни лікування, вживання алкоголю, після активних фізичних навантажень, через прийом швидкого інсуліну перед зануренням у гарячу ванну тощо. Тож при діабеті важливо регулярно вимірювати рівень глікемії, фіксувати ці показники та в разі відхилення їх від норми повідомляти про це лікаря. Спеціаліст допоможе з’ясувати, які фактори посприяли появі гіпоглікемії, та підкаже, як мінімізувати ризик її повторення.

Коли недуга «ховається»

На суттєве зниження рівня глюкози в крові організм реагує гормонами стресу, зокрема адреналіном. Він, у свою чергу, спричиняє тривожність, тремтіння та відчуття голоду. Це захисний механізм, покликаний запобігти шкоді здоров’ю. Та, якщо гіпоглікемічні епізоди трапляються часто, цей «запобіжник» вимикається.5 Іншими словами: організм перестає сприймати зниження рівня глюкози як щось небезпечне і не реагує належним чином. У цьому випадку симптоми з’являються лише при критичному рівні глікемії, через що значно підвищується ризик тяжких ускладнень чи навіть може йтися про загрозу життю. Тому надважливо не допустити такого розвитку подій, контролюючи рівень глюкози й оперативно реагуючи на його зниження. Як це правильно робити, може підказати ваш лікар. Адже рекомендації залежать від багатьох чинників. І, звісно, лікарських настанов варто дотримуватися.

UA24DI00046