Цей десерт буквально тане у роті, даруючи райське гастрономічне задоволення і жадане відчуття прохолоди, а розмаїття смаків дозволяє кожному знайти варіант до вподоби. Звісно, мова піде про морозиво – продукт, який найчастіше асоціюється з дитинством, безтурботністю та літнім відпочинком. Попри те, що ці ласощі надпопулярні, “репутація” у них неоднозначна. По-перше, це висококалорійний продукт1, а по-друге, у його складі можуть бути рослинні жири чи шкідливі хімічні домішки (наприклад, барвники та стабілізатори). То ж вважати все морозиво корисним, а подекуди і безпечним, не можна. А для людей з діабетом цей десерт взагалі тривалий час був суворим табу. Отже, чи варто їсти морозиво, і якому десерту віддати перевагу – читайте далі.
Користь
Почнемо з приємного: з “гормонів радості” – ендорфінів. Вживання морозива стимулює їх виробництво мозком і нервовою системою.2 Тобто цей десерт покращує настрій і допомагає здолати стрес. Також у різних видах цих ласощів містяться немало цінних для організму речовин: амінокислоти, мінеральні солі, вітаміни тощо.
Застороги
Морозиво, безперечно, висококалорійний продукт (у 100 г може бути більше 400 ккал!), який досить швидко засвоюється людським організмом. Тому цей десерт варто з особливою обачністю вживати людям з діабетом. У цьому випадку потрібно в першу чергу орієнтуватися на показники глікемічного індексу. Найменший він у морозива на фруктозі (близько 35), у вершкового – майже вдвічі більше (60), а глікемічний індекс ескімо та пломбіру в шоколадній глазурі дорівнює 80-85 одиницям 3
Введення в раціон
Людям з цукровим діабетом щодо вживання морозива все ж краще порадитись з лікарем. Та у будь-якому випадку куштувати новий вид цього десерту треба з обережністю. Обирайте якісне морозиво на фруктозі. Оптимальний варіант – вершкове, бо співвідношення білків і жирів у його складі сприяє уповільненому всмоктуванню глюкози в кров.4
Звісно, при діабеті краще ласувати морозивом у чистому вигляді, без додавання шоколаду, кокосової стружки та подібних інгредієнтів. Водночас людям з діабетом не варто вживати морозиво разом з гарячим чаєм чи кавою: так воно засвоюється організмом ще швидше, а це провокує різкий стрибок рівня цукру.
Починати треба з невеликої порції, щоб побачити, як організм реагує на новий продукт. При цьому обов’язково контролювати показник цукру в крові. Краще вимірювати його приблизно через 2-3 години після споживання морозива. За цей проміжок часу десерт вже засвоїться і результат буде наглядним 5. Та контролювати глікемію треба після кожної з’їденої порції морозива.
Ласувати морозивом краще у першій половині дня. Про це свідчить дослідження, проведене професором Йошихіко Кога з університету Кіоріна 6 . У своєму експерименті вчений порівняв активність мозку учасників, що ласували морозивом на сніданок, і тих, хто вживав традиційні для цього прийому їжі страви. Представники першої групи демонстрували швидші реакції і нижчу стомлюваність. Виявилося, що морозиво сприяло збільшенню обсягу високоамплітудних альфа-хвиль, які підвищують пильність і концентрацію.
У випадку діабету 1 типу варто пам’ятати, що перед вживанням морозива введення інсуліну обов’язкове. А якщо йдеться про вершковий різновид десерту, то людям, які перебувають на помповій інсулінотерапії, лікарі радять розділити дозу інсуліну ультракороткої дії на 2 частини.7 Пояснюється це тим, що після вживання морозива цукор буде підвищуватися двічі. Перший пік відбувається приблизно через 30 хвилин після вживання прохолодного смаколика. Він пов’язаний із всмоктуванням легкозасвоюваних вуглеводів у вигляді моносахаридів. Другий пік обумовлений всмоктуванням складних вуглеводів у вигляді молочного цукру. Він відбувається через 1-1,5 години після вживання морозива. Тому бажано половину інсуліну ввести перед споживанням десерту, другу – через годину.
Обираємо свідомо
В Україні є три стандарти якості морозива, їх можна знайти на етикетці: 9
ДСТУ 4733
ДСТУ 4733 стосується пломбіру, молочного та вершкового морозива. У їхньому складі не повинно бути рослинних жирів.
ДСТУ 4735
У ласощі з ДСТУ 4735 виробник має право додавати пальмову та кокосову олії. Таке морозиво не корисне, крім того, воно водянисте і швидко тане.
ДСТУ 4734
ДСТУ 4734 маркують усілякі сорбети, фруктовий лід і подібні різновиди морозива. Їх можуть виготовляти на основі плодово-ягідної сировини або на основі цукрового сиропу. Краще обрати перший варіант.
Крім цього, треба уважно оглянути обгортку. Вона має бути герметичною, з відміткою про термін придатності. Якщо морозиво втратило форму, на його поверхні утворилися кристали льоду – це означає, що воно повторно заморожувалося. Такий продукт не тільки втрачає у смакових якостях, але й може нашкодити здоров’ю.
Обережно!
Надто швидке поїдання морозива може спричинити головний біль. 8
Трапляється це через звуження судин від холоду, після чого до мозку надходить менше крові. То ж цим десертом варто насолоджуватися повільно, не поспішаючи.