Пошук
Close this search box.

Мед VS цукор: чи все так прозоро

Мед для ласунів з діабетом нерідко є чи не єдиною можливістю побалувати себе солоденьким. Цей продукт, якщо ним, звісно, не зловживати, вважають не просто безпечним, ба більше — навіть корисним. Та чи виправдана така кришталево чиста «репутація», чи все ж існують «підводні камені» — читайте далі
Table of Contents

Зі знаком «+»

Перелік корисних речовин, що містяться в меді, дійсно вражає. Тут є вітаміни (А, С, Е, Н, К та групи В), амінокислоти (аргінін, лейцин, лізин та ін.), ферменти, алкалоїди, органічні кислоти, флавоноїди, макро- та мікроелементи тощо. Та чи не найкорисніший серед усього внутрішнього багатства меду при діабеті — хром. Адже він, діючи безпосередньо на підшлункову залозу, підсилює ефективність інсуліну. 2 Але постає питання: чи завжди доречне таке підсилення…

Цей продукт бджільництва приємно дивує своїми корисними властивостями. Посудіть самі. Мед сприяє загальному зміцненню нервової системи, тонізації всього організму; покращує процес обміну речовин; зменшує побічний вплив ліків, вживаних для зниження рівня глюкози; позитивно впливає на функцію печінки, нирок, серцево-судинної системи і органів травного тракту. А завдяки 13 молочнокислим бактеріям мед є ефективним природним антибіотиком і навіть здатен гоїти рани! Це довели дослідження шведських вчених 3

Ще один суттєвий плюс меду: відсутність у ньому холестерину. А ця речовина, як відомо, може завдати чимало шкоди здоров’ю. Натомість, наш солодкий «герой» збільшує еластичність стінок судин.

Солодкі нюанси

Та мед — хоч і природний, але все ж цукор. Він на 80% складається з вуглеводів. 5Звісно, високий їх відсоток сам по собі нічого не означає, адже вуглеводи бувають різні. Найбільше у меді — фруктози та глюкози. Надлишок цих двох речовин в організмі навіть абсолютно здорової людини може спричинити порушення вуглеводного обміну. Що вже казати про людей, у яких цей збій вже є. Навіть помірне споживання меду для людей з діабетом різного типу має свої відмінності. І ще є один «ахтунг»: мед завдяки своїй корисності ніби присипляє пильність і смакові рецептори, і з’їсти його занадто багато виходить значно легше.

При цукровому діабеті типу 1: ризикована справа

Людям із цукровим діабетом 1-го типу від споживання меду варто відмовитися чи суттєво його обмежувати. 6 Пояснюється це тим, що прості цукри ледь не миттєво опиняються в крові. Якщо дуже хочеться і лікар дозволив, то ласувати цим продуктом краще не частіше 1-2 разів на тиждень. Для того щоб розрахувати дозу інсуліну для компенсації, варто запам’ятати: 12 г меду (приблизно 2 ч. ложки) умовно приймають за 1 хлібну одиницю 7

При цукровому діабеті 2-го типу: потроху і не будь-який

Тотальної заборони на мед у випадку діабету 2-го типу лікарі не встановлюють. 8Радять лише не зловживати цим продуктом. Дозволений максимум — 1 ст. ложка на день (і аж ніяк не за раз!). Та, як свідчить практика, не всім мед корисний. Вводити в раціон його варто поступово, відстежуючи реакцію організму (насамперед рівень глюкози в крові, а також фіксувати зміни самопочуття). Краще обирати зрілий мед, який не відразу відкачали зі стільників, а дали полежати. Споживати його ліпше натщесерце і запиваючи злегка теплою водою (не більше 40 °C). Або ж — іще краще — поласувати медом прямо у стільниках. Завдяки воскові глюкоза та фруктоза всмоктуються у кров повільніше.

І, звісно, критично важливо вживати саме натуральний мед, адже нерідко виробники додають у продукт цукровий сироп, який небезпечний для людей з діабетом. У будь-якому разі щодо вживання меду людям з діабетом краще порадитися з лікарем. Утім, як і щодо всіх компонентів харчування загалом. Самоконтроль теж ніхто не відміняв. Якщо концентрація глюкози через мед підвищується на 2-3 одиниці, то від нього доведеться відмовитися, аби запобігти розвитку гіперглікемії. 9

Медові фаворити

Сортів меду існує чимало, тож важко визначитися, якому саме краще віддати перевагу людям з діабетом. Найліпші такі варіанти.

Квітковий мед (ранній). У ньому не так багато глюкози, тому кристалізація відбувається повільно.

Акацієвий. Не загусає протягом близько 2 років. У ньому високий відсоток фруктози, що не вимагає інсуліну для переробки. Гіпоалергенний, підвищує гемоглобін, допомагає при порушеннях нервової системи.

Гречаний. Можна споживати при діабеті обох типів, корисний для кровоносної системи.10

Соняшниковий. Найсолодший з усіх видів меду, оскільки містить більше глюкози, ніж фруктози. Не рекомендується хворим на цукровий діабет типу 1. У такому меді багатий асортимент амінокислот, антиоксидантів, які покращують перистальтику кишечника.

UA24DI00004