Пошук
Close this search box.

Профілактика гіпоглікемії – я знаю всі твої “тріщинки”!

Запобігти гіпоглікемії або  значно зменшити ризик її виникнення при цукровому діабеті можна! Для цього важливо досконально вивчити цей стан як ворога, перетворити на свого друга, але постійно тримати його на відстані
Table of Contents

Річ у тому, що симптоми гіпоглікемії дуже індивідуальні: когось тероризує звірячий голод, у когось нестримно тремтять руки, хтось стикається з аритмією, втрачає свідомість або страждає від судом. «Формати» проявів гіпоглікемії багато в чому залежать від ступеня тяжкості, а також від часу доби. Наприклад, нічні напади супроводжуються сильною пітливістю, нереально яскравими снами або кошмарами. Однак саме «гіпо» вночі призводить до життя з нерозпізнаної гіпоглікемією. Причини, які можуть спровокувати гіпоглікемію, уже вивчені й узагальнені не одним лікарем, проте можуть домінувати в історії цукрового діабету в кожної людини по-різному. Ось чому так важливо придивитися до всіх масок, під якими ховається «гіпо», і бути до себе дуже уважним. А також відверто ділитися своїми спостереженнями з лікарем. Тільки так можна виробити усвідомлену й ефективну стратегію профілактики гіпоглікемічних нападів.

Профілактика гіпоглікемії підпорядковується досить простим правилам. Їх дотримання може дати вражаючі результати.

Постійний контроль рівня глюкози в крові,

а не тільки в разі погіршення самопочуття. Вимірювання важливо робити в один і той самий час, правильно комбінуючи їх з ін’єкціями інсуліну. Ідеально вносити всі дані в щоденник, акуратно і регулярно, у примітках фіксуючи «нештатні» ситуації, зокрема й прояви гіпоглікемії, а також свої симптоми під час таких станів. Важливо всі нотатки показувати лікарю і аналізувати їх із ним – саме так можна визначити ваші індивідуальні патерни гіпоглікемії, щоб в майбутньому ефективніше їм запобігати.

Обговорення та корекція препарату і дози інсуліну

Приймайте чітко приписані лікарем дози, у чітко встановлений час. Результатом має стати досягнення ідеального рівня глюкози в крові.

Розклад дня

Плануйте споживання їжі: снідати, обідати і вечеряти, а також вдаватися до додаткових перекусів важливо в один і той самий час, не забуваючи враховувати при цьому прийом інсуліну. У вашому розкладі  має бути час для роботи, тренувань, поїздок, дозвілля і відпочинку. Наприклад, якщо у вас заплановане тренування, варто подумати про додатковий перекус. А, можливо, й ні! Усе залежить від ваших показників рівня глюкози в крові. Комусь може здатися, що при нашому ритмі життя так прискіпливо прораховувати кожен крок майже нереально. Насправді, звичка – друга натура і, зрозумівши, наскільки така скрупульозність полегшує життя людини з діабетом, і наскільки зменшується частота «гіпо», ви не опиратиметеся «суворому розпорядку».

Управління стресом

Стрес не тільки провокує гіпоглікемію, а й відволікає від регулярного контролю рівня глюкози в крові. І «приборкати» його цілком реально, скільки хто не говорив б, що ми хвилюємося, тому що саме так «влаштовані», і не можемо інакше. Так, ми не можемо змінитися, але нам цілком під силу змінити своє ставлення до багатьох речей. Читання, неспішні прогулянки, малювання, рукоділля, йога, медитація, нарешті, – дуже допоможуть! Крім того, уникненню зайвого занепокоєння сприяє усвідомлення, що ти цілком  контролюєш свій рівень глюкози в крові.

Підвищена увага під час деяких процедур

Важливо знати, що, під час вживання деяких препаратів або проведення косметологічних маніпуляцій, ви можете пропустити симптоми наближення «гіпо». Так, наприклад, ін’єкції ботоксу, а також прийом клінічних препаратів або використання рецептурних антиперспірантів можуть блокувати потовиділення (один із характерних симптомів гіпоглікемії). А ось такі прояви останньої, як тремтіння рук, почуття тривоги, напад люті, здатні нівелювати антидепресанти. Тому вирішивши почати прийом будь-яких препаратів, варто обов’язково порадитися зі своїм лікарем.

Ідентифікація діабету

У такій надзвичайній ситуації, як діабетична гіпоглікемія, ваші оточуючі повинні розуміти, із якою ситуацією мають справу, щоб правильно надати допомогу. Наприклад, традиційна склянка води може стати фатальною, тому що людина із судомами або в переднепритомному стані може просто захлинутися.

Діабетичний гаджет

Для ідентифікації діабету створені спеціальні браслети, намисто або портмоне, наприклад, із написом «У мене діабет!». Такі прилади не лише попереджають про наявність у їхнього господаря діабету, а й «вміють» цілодобово моніторити рівень глюкози в крові та посилати дані через інфрачервоний порт на мобільний пристрій. І до того ж ці гаджети мають дуже  стильний вигляд, а це так важливо для молоді (і не тільки). А для малечі це взагалі «круто»: ніяких відволікань від своїх улюблених занять, ніякого відчуття болю при проколі. При цьому батьки можуть спостерігати за рівнем глюкози в крові дитини на окремому моніторі, перебуваючи у своїй кімнаті (за допомогою Bluetooth). Так вони будуть вчасно попереджені, якщо в дитини занадто знизиться або  підвищиться рівень глюкози.

Людям, що страждають на діабет, особливо важливо розпізнати провісники гіпоглікемії, якщо вони вживають алкогольні напої. Дуже часто алкоголь стирає реальність відчуттів, а тому можна пропустити зниження рівня глюкози в крові. 

Природа голоду

Неприродний раптовий голод (його називають поліфагія) – симптом як різкого зниження (гіпоглікемії), так і підвищення (гіперглікемії) рівня глюкози в крові. Коли він дуже високий, глюкоза не може потрапити в клітини і перетворитися на енергію.2 У ситуації із занадто низьким рівнем глюкози печінка людини з діабетом не спроможна викинути накопичену глюкозу в кров через дію інсуліну, і клітини організму відчувають її гострий дефіцит. Тож постійно контролювати рівень глюкози дуже важливо, адже в критичний момент це підкаже: знижувати його чи, навпаки, підвищувати.

UA24DI00055