Пошук
Close this search box.

Домовляємося з гіпо авторитетно

Частота нападів гіпоглікемії трапляється у залежності від типу діабету: у людей з 1 типом — в середньому 1 раз на 8 днів, у людей з 2 типом — раз на 3 тижні.1 Оскільки причин для виникнення гіпоглікемії може бути декілька, то й лікування цього небезпечного стану має варіанти
Table of Contents

Якщо ви відчуваєте наближення гіпоглікемії або симптоми-провісники, в ідеалі треба перевірити рівень глюкози в крові. На жаль, домашні глюкометри не завжди можуть впоратися із цим завданням. Треба переконатися, що під час виникнення симптомів гіпоглікемії рівень глюкози в плазмі дійсно низький [<50 мг/дл (<2,8 ммоль/л)]. Та коли часу обмаль, поруч немає медпрацівника і лабораторії, варто діяти екстрено, але без паніки.

Частота нападів гіпоглікемії трапляється у залежності від типу діабету: у людей з 1 типом — в середньому раз на 8 днів (тяжкий стан, що потребує допомоги інших — раз на 10 місяців), у людей з 2 типом цукрового діабету — раз на 3 тижні (тяжкі прояви — раз на 3 роки).2

Оскільки причин для виникнення гіпоглікемії є декілька, то й лікування цього небезпечного стану має варіанти. Усунення нападу відбувається за двома стратегіями: усунення гострого стану —  «тут і зараз» — та усунення довготривалих наслідків різкого коливання рівня глюкози в крові. Але в будь-якому випадку, одного разу зіткнувшись із нападом гіпоглікемії, постійно треба мати в кишені щось для його «скасування»!

Цукор всередину або декстрозу внутрішньовенно

Найшвидшим, а відповідно найефективнішим способом екстреного лікування гіпо є вживання глюкози (декстрози). Тут усе очевидно: організм розщеплює цукор на глюкозу. Продукти, що містять простий вуглевод, найшвидше розщеплюються на глюкозу. Тобто «складний» білий хліб не так добре впорається із завданням, як, наприклад, солодощі, цукерки або таблетки глюкози. Добре зарекомендувала себе в цьому сенсі й склянка фруктового соку або солодкої води, також із завданням чудово впораються таблетки або гель глюкози. Якщо людина не в змозі їсти та пити, їй ін’єкційно вводять глюкагон або внутрішньовенно — розчин глюкози.

Жодної універсальної поради

Подальша стратегія лікування базується на результатах досліджень та у співдружності із лікарем.

Стандартним діагностичним методом є проба із 72-годинним (часом достатньо і 48 годин) голодуванням, яку проводять під контролем медиків. Пацієнту дозволяють лише пити рідину, що не містить калорій і кофеїну. Рівень глюкози в плазмі визначають початково, при появі симптомів, і кожні 4-6 год або кожні 1-2 год, якщо рівень глюкози падає нижче 60 мг/дл (3,3 ммоль/л). У разі аномально низького рівня глюкози визначення інсуліну, С-пептиду та проінсуліну в пробі крові дає змогу диференціювати причини виникнення гіпогікемії.3

Довготривала профілактика нападів гіпоглікемії полягає в усуненні причин її виникнення — від медикаментозної до алкогольної. Зазвичай коригують дози препарату,  рекомендують  споживання їжі невеликими порціями кілька разів на день, здійснюють видалення пухлин (інсуліном). І саме біла здоба, як і фрукти, може бути корисною для підтримання нормальних показників рівня глюкози вже  після гіпо.

У відпустку — із чистою совістю

Нині у зв’язку з пандемією COVID-19 і карантином вибір країн для подорожей дуже обмежений, але він є. Якщо ви збираєтеся на відпочинок, важливо ретельно підготуватися до вірогідної зустрічі з гіпо.

Під час оформлення страховки на випадок подорожі подбайте, аби вона містила покриття щодо діабету.

Поцікавтеся у свого туроператора про невідкладну медичну допомогу там, куди ви вирушаєте. Складіть собі словничок із найактуальнішими словами та фразами щодо проблем із діабетом у країні вашої подорожі.

Важливо!

Не забудьте перевірити рівень  глюкози в крові через 15 хвилин після заходів боротьби із гіпоглікемією, аби переконатися, що він нормалізувався. Якщо він все ще нижче 70 мг/дл (3,9 ммоль/л), треба з’їсти ще 15-20 г швидкодіючих вуглеводів

Іноді лабораторна помилка (наприклад, коли зразок крові зберігається надто довго) може продемонструвати псевдонизький рівень глюкози — це називають псевдогіпоглікемією.

UA24DI00043