Почнемо з азів: що таке цукровий діабет 2го типу?
Це порушення обміну речовин, яке спричиняє підвищення рівня глюкози в крові. Воно виникає, коли наш організм не сприймає синтезований підшлунковою залозою інсулін, тобто порушується чутливість тканин організму до цього гормону. При цьому підшлункова залоза починає працювати активніше, щоб виробляти більше інсуліну. З часом це може виснажити її клітині, і залоза припинить синтез гормону. Якщо в організмі інсуліну замало, то в кровотоку починає накопичуватися глюкоза. Як наслідок, клітини вашого тіла отримують недостатньо енергії, а ви відчуваєте всі симптоми діабету.
Лікарі точно не знають, що спричиняє діабет. Це може бути пов’язано з дисфункцією клітин підшлункової залози чи порушенням передачі сигналів до клітин. У деяких людей печінка синтезує надто багато глюкози, що також може бути тригером для діабету 1. Раніше цукровий діабет типу 2 називали діабетом зрілого віку, бо найчастіше його діагностували у людей віком понад сорок років. Цукровий діабет типу 2 розвивається поступово і характеризується малосимптомним або безсимптомним перебігом у більшості хворих. Однак сьогодні діабет значно помолодшав та, нажаль, вражає й молодь.
Тому в групах ризику необхідно проводити активний скринінг для виключення ЦД! Це стосується людей похилого віку з ожирінням або надлишковою масою тіла, дисліпідемією, артеріальною гіпертонією, серцево-судинними захворюваннями, обтяженим сімейним анамнезом (за наявності близьких родичів, що страждають на ЦД типу 2), жінок, які перенесли діабет під час вагітності.
Пройдіть тест і визначте свій ризик
Які бувають тести?
HbА1С
Його ще іноді називають тестом на глікований гемоглобін. Гемоглобін — частина еритроциту, яка переносить кисень до клітин. Глюкоза приєднується до гемоглобіну в клітинах крові, і що вищий рівень глюкози, то більше її до нього приєднується. Тест НbА1С визначає кількість гемоглобіну з приєднаною глюкозою та відображає середній рівень глюкози крові за останні три місяці 2
Лікар діагностує діабет, якщо середній рівень глюкози 6,5% або вище 3.
Результат | Рівень глюкози |
Нормальний | <5,7% |
Предіабет | 5,7-6,4% |
Діабет | >6,5% |
Тест на рівень глюкози натщесерце
Цей тест вимірює рівень глюкози в крові. Для коректного результату важливо не їсти щонайменше 8 годин перед тестом, тому краще здавати кров вранці.
Лікар діагностує діабет, якщо рівень глюкози вищий або дорівнює 126 мг/дл 4
Результат | Рівень глюкози |
Нормальний | <100 мг/дл |
Предіабет | 100-125 мг/дл |
Діабет | >126 мг/дл |
Тест на толерантність до глюкози, або оральний глюкозотолерантний тест (ОГТТ)
Цей тест нерідко ще називають «цукрове навантаження», він покаже, як ваш організм справляється з переробкою цукру та вуглеводів, отриманих з їжі чи напоїв. Перед ним так само не можна їсти щонайменше 8 годин. У лабораторії візьмуть кров з вени та попросять вас випити солодкий напій із високим вмістом глюкози. Через дві години забір крові повторять. Увесь час потрібно буде провести в лабораторії, тому радимо взяти із собою книжку або навушники для прослуховування улюбленої музики5
Порушення толерантності до глюкозі діагностують 6 :
- натщесерце —5,5-6,7 ммоль/л
- через 2 години — 7,8-11,1 ммоль/л
Цукровий діабет 7 :
- натщесерце >6,7 ммоль/л
- через 2 години >11,1 ммоль/л
Важливо! Якщо рівень глюкози в крові натщесерце становить 7 ммоль/л і більше, навантаження глюкозою не проводиться!
Звичайний тест на рівень глюкози
Його можна робити в будь-який момент, коли ви почуваєте себе зле. Для цього вам знадобиться глюкометр та тестові смужки. Нині на ринку, а отже, і в аптеках, представлений досить широкий асортимент таких приладів.Лікаря не буде поруч з вами вдома і в інституті, на спортмайданчику і в театрі, на побаченні і біля телевізора. Контролювати своє захворювання доведеться самотужки, тому й опанувати домашні тест-системи краще завчасно.
Перший чи другий?
Перш ніж починати лікування, потрібно точно визначитися, із якою формою діабету маємо справу. Для цього потрібно зробити важливий аналіз на рівень інсуліну та С-пептиду в крові. Якщо їхній рівень дуже низький, то імовірніше, в людини ЦД типу 1. Коли показники інсуліну та С-пептиду в нормі, але в людини постійно підвищений рівень глюкози,то це свідчить про ЦД типу 2.
Інноваційні технології
Здавалося б, уже винайдено достатньо тестів для кожної ситуації та кожного стану здоров’я. Проте вчені не сидять склавши руки. Дослідники з Лестера розробляють новаторську технологію, яка може виявити діабет на ранніх стадіях, аналізуючи кров та сечу. Обладнання, яке називається «настільна установка NMR», знаходитиме метаболіти на молекулярному рівні. Це означає, що ЦД типу 2 можна буде діагностувати на 10 років раніше, ніж з’являться перші симптоми 8
Побажаємо успіху невгамовним британським ученим!
Діагноз встановлено. Що далі?
Далі лікар призначить препарати, які допоможуть контролювати ситуацію. Вам може знадобитися час, щоб до них звикнути та визначитися з ідеальним дозуванням. Але це все тимчасові труднощі! Навіть якщо тест показав не ті результати, на які ви розраховували, це не вирок. Не лякайтеся свого діагнозу. Так, діабет невиліковний, але мільйони людей із цим діагнозом навчилися його приборкувати та насолоджуватися повноцінним життям. Зможете і ви!