У вас діагностували цукровий діабет 2-го типу: що робити?
Саме тому найперше, що радять лікарі людям, котрі почули: «У вас «цукровий діабет типу 2» — не панікуйте! Немає жодних підстав відносити себе до забутих богом неповносправних, вам просто потрібно навчитися приділяти своїй дорогоцінній особі більше часу й опанувати правила здорового способу життя. А це ще нікому ніколи не вадило, чи не так?
Докладніше читайте у статті «Цукровий діабет другого типу»
Психологічна допомога
Майже завжди перед тим, як остаточно сприйняти нову, не дуже приємну для себе інформацію, людина проходить п’ять стадій душевного стану: шок та заперечення, гнів, торг, депресія і, нарешті, прийняття.
Щоби найбільш комфортно та швидко перейти одразу до крайньої спокійної фази, вам може знадобитися допомога психолога.
Не лякайтеся, депресивний стан у подібній ситуації — це природно. А запис до психолога — не визнання того, що у вас щось не в порядку з головою. Адже, отримавши фізичну травму, ми найчастіше звертаємося до травматолога. Чому ж тоді в разі психологічної травми нехтувати допомогою фахівця — досвідченого психолога?
Чому варто звернутися до спеціаліста з психології?
Налякана людина буває настільки безпорадною, що під час емоційного струсу може зашкодити сама собі. Спочатку ви панічно згадуєте, що в житті зробили неправильно, потім шукаєте винного у своїй біді, несвідомо ображаючи близьких. Далі багато хто кидається у бік нетрадиційної медицини, чекаючи уявного дива, а не знайшовши його, впадає у тугу, під час якої можна втратити роботу, сім’ю, друзів.1
Цього безладу елементарно уникнути: фаховий психолог швидко пояснить, чому не варто панікувати. Тим більше, що давно доведено — цукровий діабет типу 2 можна легко компенсувати, і тоді він не спричиняє жодних незручностей.
Медогляд
ЦД2 не має гострих кризових піків під час початкового розвитку. Його «підпільна робота» непомітна, тому дуже важливо одразу після встановлення діагнозу пройти низку оглядів вузькопрофільних спеціалістів.2
Офтальмолог: навіть якщо у вас немає ніяких претензій до власних очей, не нехтуйте візитом до лікаря. Він оцінить стан очного дна, судин та сітківки.
Невролог: при ЦД може змінюватися чутливість стоп, порушуватися кровообіг у нижніх кінцівках. Щоби уникнути подальших травм, як поверхневих шкірних, так і внутрішніх, проконсультуйтеся з лікарем.
Аналітична частина медогляду3
Клінічний та біохімічний аналізи крові: на початковому етапі важливо знати, як працюють нирки та печінка, чи не змінений рівень холестерину й гемоглобіну. За результатами аналізів лікар складе індивідуальну схему лікування. Можливо, призначить більш вузькі дослідження: оцінка рівня калію та гормону щитоподібної залози.
Аналізи сечі: додаткові дослідження розкриють повну картину стану нирок.
ЕКГ: серце, наш «полум’яний мотор», завжди у центрі уваги. Діабет може спричинити стрибки артеріального тиску, тож не зайвим буде перевірити, чи не стало (або не стане надалі) це причиною нестабільної роботи серця.
Більш спеціалізовані дослідження додатково призначить лікар, якщо виявить для цього причину.
ПОРАДА!
Ніколи не соромтеся та розповідайте лікареві про все, що вас турбує. Не бійтеся марно витратити його час, багато симптомів діабету ретельно «ховаються», і лише спеціаліст може адекватно оцінити ваш стан.
Як жити далі?
Насправді, у вашому житті не так уже багато й зміниться. Адже ви і так не планували бути 200-кілограмовим пампухом, котрий ніколи в житті не займатиметься жодним видом спорту?
Дієта
Нічого критичного вам не запропонують, лише стежити за балансом білків, жирів та вуглеводів у їжі. Це допоможе знизити глікемічний індекс страв, стабілізувати обмінні процеси й уникнути появи кризових станів.
Глікемічний індекс — відносний показник впливу вуглеводів у продуктах на зміни рівня глюкози в крові.
Більше подробиць у статті «Харчування при діабеті другого типу»
Єдине, що вам потрібно буде контролювати, кількість так званих хлібних одиниць (ХО) у їжі, котру ви споживаєте. Норму ХО визначає лікар.
Хлібна одиниця — умовна одиниця для приблизної оцінки кількості вуглеводів у їжі. Вам нічого не потрібно буде вираховувати самотужки, існують зручні таблиці та калькулятори для аналізу кількості ХО у конкретних продуктах і стравах.
Спорт
Вам не треба ставати чемпіоном і гинути в тренажерному залі. Уся спорт-терапія спрямована лише на втримання маси тіла в межах пристойності.
Поради у статті «Фізична активність»
Медикаменти
Ін’єкції інсуліну при ЦД типу 2 — рідкість. Більшість препаратів для зниження рівня глюкози в крові такі хворі вживають перорально.
ВАЖЛИВО!
Не займайтеся самолікуванням, усі ліки має виписувати лікар після ретельно дослідження стану вашого організму.
«Освітні курси» для родичів і колег
Не стидайтеся розповідати про ваш діагноз. Знання зайвими не бувають. А ваші рідні та співробітники, маючи повну інформацію, зможуть вчасно допомогти під час виникнення кризових станів — гіпоглікемії або діабетичної коми.
Гіпоглікемія — різке зниження рівня глюкози в крові. «Лікується» продуктами, що містять «швидкі» вуглеводи, — здобою, цукерками, солодкими напоями.
Діабетична кома — патологічне підвищення рівня глюкози в крові. Цей стан потребує негайної госпіталізації, а завданням оточення є не зволікати з викликом швидкої та не сплутати кому з гіпоглікемією, намагаючись виправити ситуацію солодощами.
Отже, головне, що ви маєте зрозуміти, — причин для паніки немає. Здорове активне життя — актуальний припис абсолютно для кожної людини у світі, тож ви просто починаєте шлях до самовдосконалення і змінюєте ставлення до себе.
І пам’ятайте: ЦД2 жодним чином не обмежує життя. Живіть здорово та щасливо!