Пошук
Close this search box.

Мій щоденник при цукровому діабеті 2 типу

Проведення самоконтролю рівня глюкози в крові і ведення щоденника спостережень за станом свого здоров’я – важлива складова виконання приписів Вашого лікаря, щодо лікування людей з діабетом. В статті є відповіді на питання – «Для чого і як вести щоденник самоконтролю людям з цукровим діабетом 2 типу»
глюкометр, блокнот, ручка, рука
Table of Contents

Для чого вести щоденник та яку користь він мені дасть

«Щоденник» – звучить для дорослої людини трохи дивно, наче в школі. Цукровий діабет 2 типу – це хронічний стан, який з Вами 24 години на добу, щоденно… Ви починаєте виконувати призначення лікаря, контролювати цукор в крові та інші параметри і вивчати свій організм. Багато чого треба враховувати, адже рівень глюкози в крові залежить від харчування, фізичних навантажень, емоційного стану, медикаментозної терапії, ваги тіла та інших факторів. Усього ж у голові не втримати. Тому щоденник – це дієвий помічник, що допоможе Вам нормалізувати рівень глюкози в крові, щоб гарно себе почувати та запобігти розвитку ускладнень діабету1. З цим щоденником Ви навчаєтесь жити з діабетом.

  • Аналіз глюкози в крові до та після їжі допоможе Вам зрозуміти, як різні продукти харчування, різна кількість спожитих страв впливають на рівень глюкози та вагу. Це допоможе створити ідеальне меню для себе.
  • Аналіз глюкози в крові до, під час та після фізичного навантаження підкаже, як змінюються показники відповідно до різних активностей.
  • Важливо брати з собою щоденник на прийом до лікаря, щоб він міг проаналізувати записи та прийняти рішення про корекцію медикаментозного лікування та дати Вам поради щодо харчування та фізичного навантаження1

Коли необхідно ретельно вести щоденник

Детальні записи в щоденник, більш частий контроль глюкози крові та ретельний аналіз даних необхідно робити за приписом лікаря, зокрема:

  • Як тільки у Вас виявили цукровий діабет. Перші півроку, рік є дуже важливими, щоб навчитися розуміти свій організм і вирішити питання з лікуванням
  • Коли погіршився стан здоров’я, стали часто фіксуватися високі або низькі показники глюкози в крові, що потребує консультації лікаря і корекції лікування або після призначення нових ліків2
  • При прогресуванні ускладнень діабету, операціях, довгих стресових ситуаціях
  • Ви застудилися або захворіли на щось інше
  • Якщо Ви плануєте вагітність або вагітні
  • Ви почали новий вид фізичних навантажень: танці, спорт, керування автомобілем, тощо

Щоденник самоконтролю Ви маєте заповнювати самостійно. А про тих, хто не може це зробити – про людей похилого віку, з поганим зором, лежачих, після операції, з деменцією – Щоденник особи, що не може вести його самостійно, веде, за погодженням з лікарем, опікун, піклувальник, або законний представник такої особи. Звертаємо Вашу увагу на те, що при першій же можливості треба заохочувати пацієнтів приймати активну участь у цьому процесі. Користування ручкою, записи, згадування, що і коли вони їли, буде стимулювати пам’ять, моторику і активність до життя.

Яку інформацію вносити в щоденник самоконтролю

ЦІЛЬОВІ ПОКАЗНИКИ записуються над таблицею в щоденник, щоб завжди нагадували, чого Вам треба досягти. Цільові показники обміну глюкози, а також короткострокові та довгострокові цілі по іншим показникам – вазі та об’єму талії, артеріальному тиску, холестерину є індивідуальними і визначаються для Вас лікарем.

Додатково можна орієнтуватися можна на Рекомендації Американської Діабетичної Асоціації3

  • Глюкоза натще та перед прийомом їжі – 4,4 – 7,2 ммоль/л (до 6,1 ммоль/л у людей без діабету)
  • Глюкоза через 2 год. після їжі – менше 10,0 ммоль/л (до 7,8 ммоль/л у людей без діабету)
  • глікований гемоглобін нижче 7% (до 5,6% у людей без діабету)
  • Не допускати глюкози в крові нижче 3,5 ммоль/л і великих коливань глікемії

ГК – ГЛЮКОЗА КРОВІ  – в щоденник вносять показники глюкози крові і час, коли зроблено аналіз. Нижче перераховані критичні моменти, для контролю глікемії1:

  • глікемія натще та через 2 години після сніданку;
  • перед та через 2 години після обіду;
  • перед та через 2 години після вечері;
  • перед сном
  • у будь який час, коли Ви погано себе почуваєте або щось відбувається незвичне – дали собі більше фізичне навантаження або дозволили щось солоденьке..

Не лякайтеся, Вам не потрібно кожен день все життя по 7-8 аналізів. На початку захворювання та в випадках перерахованих вище ретельний контроль кілька разів на день буде дуже доцільним. Зазвичай при цукровому діабеті 2 типу достатньо робити один аналіз на добу, але в різних критичних точках. Наприклад – у понеділок натще, у вівторок – після вечері і т. д. Таким чином у щоденнику за тиждень буде ціла картина про те, що і як впливає на цукор в крові.

НвА1с – ГЛІКОВАНИЙ ГЕМОГЛОБІНсумарний середній показник глюкози в крові за останні 3 місяці. Аналіз робиться в лабораторії раз на 3 або 6 місяців.

ХАРЧУВАННЯ та ВОДА – в щоденник вноситься, в який час і що саме Ви з’їли за день. Також бажано записувати, скільки простої чистої води Ви випиваєте. Основний принцип дієти людей з діабетом – принцип здорового харчування з обмеженням продуктів з високим вмістом простих вуглеводів, глюкози та жирів при надмірній вазі. На рівень глюкози в крові впливає, ЯКІ Ви їсте продукти, які вуглеводи і СКІЛЬКИ.

При важкому перебігу діабету 2 типу та призначенні лікування інсуліном бажано знати, що таке Хлібна Одиниця (ХО) та як їх підраховувати в своєму меню, користуючись таблицею для заміни вуглеводів. Для процесу нормалізації ваги тіла допоможе підрахунок енергетичної цінності їжі в ккал по відповідним таблицям.

МЕДИКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ – записуються назва, доза і час введення таблетованих або ін’єкційних цукрознижувальних препаратів або інсуліну, а також гіпотензивні препарати та інші. Зручно записати всі рекомендовані ліки і потім відмічати «+», коли Ви прийняли препарат. Щоденник буде нагадувати, що і коли прийняти.

ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬважливо відмітити, яке фізичне навантаження у Вас було протягом дня. Наприклад: ранкова зарядка 20 хв; прогулянка швидким кроком 30 хв, або в пройдених метрах – 5-10 тис метрів; танці – 1 год; і так далі.

ВАГА та ОБ ЄМ ТАЛІЇ– вносяться в щоденник раз на тиждень в один і той же день, краще зранку після душу і туалету. Це дуже важливий показник для людей з діабетом 2 типу, у більшості з яких є надмірна вага або ожиріння.

АТ – АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК – показники заносяться в щоденник людьми з артеріальною гіпертензією, щоб впевнитися в ефективності гіпотензивної терапії. Нормалізація АТ так само необхідна, як і нормалізація цукру в крові, щоб попередити розвиток ускладнень цукрового діабету.

ПРИМІТКИ – в цій графі Ви відмічаєте зміни самопочуття: гіпоглікемії, стресові ситуації, супутні захворювання, підвищення температури тіла, нудоту, блювання, для жінок – дні менструації та інше.

Все начебто зрозуміло з щоденником… Але є одна складність – своїм здоров’ям треба цікавитися і щоденник треба вести саме ВАМ!! Просто спитайте себе: чи я дійсно хочу почувати себе краще? Чи готовий я просто зараз почати щось робити для цього? Якщо Ваша відповідь «Так», насправді вести щоденник легко і просто. 10-15 хв на записи в день – і Ви налагодите своє життя з діабетом.

Щоденник Ви можете розграфити в зошиті або завантажуйте готові: «ЩОДЕННИК САМОКОНТРОЛЮ» та «ПРИКЛАД ЩОДЕННИКА»

Насправді люди з цукровим діабетом 2 типу, які починають свідомо і дбайливо ставитися до свого здоров’я, стають рушійною силою змін не тільки в своєму житті, а і в житті своєї сім’ї, близьких. Вони впроваджують здорове харчування, фізичні навантаження, спостерігають … і в цьому щоденник є дієвим помічником.

UA22CD00049