Поміряли-записали-повторили: як і навіщо міряти рівень глюкози та вести щоденник замірів

Ви, мабуть, уже знаєте, що страшний не стільки діабет, як його наслідки. І що для того, аби їх уникнути, треба ретельно і регулярно перевіряти рівень глюкози крові. Тому ловіть трохи порад про те, як вимірювати концентрацію глюкози та вести щоденник
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
глюкометр, блокнот, ручка, рука

Насправді, недостатньо виміряти рівень глюкози крові. — треба ще й записати так, щоб навіть тижні потому і ви, і лікар зрозуміли, який у вас тоді був рівень глюкози і самопочуття.

Давайте нагадаємо собі, навіщо взагалі вимірювати рівень глюкози.

По-перше, аналіз до та після їди допоможе вам зрозуміти, як спожиті страви впливають на рівень глюкози та створити для себе ідеальне меню. Якщо ви займаєтеся спортом (а ми дуже радимо ним займатися), рівень глюкози підкаже лікарю, яку дозу інсуліну вам треба підібрати. І, наостанок, ускладнення діабету підступні: вони підкрадаються непомітно. Тому моніторити рівень глюкози необхідно для того, щоб запідозрити їх появу та зіграти на випередження.1

Коли проводити вимірювання?

Це залежить від великої кількості індивідуальних факторів, тому точну інструкцію вам дасть лише ваш лікар. Більшість людей проводять вимірювання перед сніданком, перед обідом, перед вечерею та перед сном. Якщо ви захворіли, займаєтесь спортом, змінили дозу ліків чи розпорядок дня, робити це доведеться частіше.2

Як визначити норму?

Найкращий варіант — спитати у лікаря, адже ваша норма залежить від типу та складності діабету, віку, наявності ускладнень, вагітності та того, як довго ви живете з діабетом. Проте Американська діабетична асоціація вважає нормальним такий результат:

  • 80-130 мг/дл або 4,4-7,2 ммоль/л перед їдою;
  • менше ніж 180 мг/дл або 10,0 ммоль/л за дві години після їди.

Ще раз наголосимо, що ваша норма залежить від стану вашого організму, тому ці цифри підходять не для всіх. Наприклад, для людей за шістдесят, людей із захворюваннями серця, легень та нирок норма трохи нижча. Також є люди зі зниженою здатністю відчувати низький рівень глюкози в крові — їм так само не варто панікувати через низькі показники глюкози.3

Чим вимірювати?

Глюкометром. Усі глюкометри працюють приблизно однаково: аналізують краплю крові на смужці та виводять результат на екран. Різняться вони швидкістю роботи та зручністю у використанні. Щоб вам легше було обрати, ми зробили для вас невелику добірку.4

  • Мабуть, найпростіший у нашому хіт-параді — американець One Touch Select Simple. Його зручність у тому, що він не має кнопок. Щоб активувати пристрій, треба вставити у нього смужку. Нанесіть кров, і результат буде готовий за 5 секунд.
  • Якщо попередній пристрій вміє лише міряти, то німець Accu-Check Performa ще і нагадає вам про необхідність виміряти рівень глюкози, і попередить про зависокий результат.
  • Ще один недорогий, але функціональний пристрій Contour TS від Bayer. Порт для смужок підсвічується помаранчевим, тому він підійде літнім людям або людям із вадами зору. Усю інформацію глюкометра можна завантажити на комп’ютер, де її буде зручно зберігати.
  • У останнього пристрою в нашій добірці є велика перевага — він не потребує проколювання пальця. Американець Free Style Libre складається із сенсора та глюкометра. Ви кріпите сенсор на тіло, він зчитує показники глюкози та виводить на глюкометр.

Поміряли — а далі що робити?

А далі треба завести щоденник і не забувати заносити в нього інформацію. На пам’ять не можна покладатися — вона підводить, а може статися таке, що лікареві знадобиться знати показники глюкози за весь останній місяць.

Вести такий щоденник не складніше, ніж шкільний щоденник. Берете звичайний зошит чи блокнот у клітинку та креслите чотири стовпчики: три вузькі та один широкий. Перший стовпчик підпишіть «Дата», другий «Час», третій «Рівень глюкози», а четвертий «Коментар». У «Коментар» можна записувати все незвичне, що відбувалося з вашим тілом у цей період: самопочуття, зайняття спортом, прийом ліків та їжі тощо.

Якщо вам незручно або не хочеться креслити, завантажуйте готові.

А якщо вам не хочеться давати собі раду з купою паперу, можемо запропонувати завантажити на телефонмобільний додаток, який впорядкує все за вас. Спробуйте один із цих:

  • Diabetes:M. У цей додаток можна вносити показники рівня глюкози, масу, спожиту їжу та фізичні вправи. Він вміє рахувати кількість білків, жирів та вуглеводів у ваших стравах, зчитувати показники глюкози з пристроїв, будувати графіки рівня глюкози, нагадувати вам випити ліки та відправляти дані на пошту лікарю. Додаток безкоштовний, але для деяких функцій доведеться оформити передплату: $4.99 за один місяць, $13.99 за три місяці, $24.99 за півроку, $49.99 за рік.
  • One Drop Diabetes Measurement. У цей додаток, так само як і у попередній, можна вносити результати аналізів, вжиті ліки та страви, тренування, масу тіла, тиск та багато іншого. Додаток зможе синхронізуватися з інсуліновою помпою та самостійно записувати кількість інсуліну. Ще у One Drop можна знайти енергетичну цінність продуктів та прочитати новини, пов’язані з діабетом. Додаток безкоштовний, але за деякі послуги треба заплатити у самому додатку.

Як бачите, вимірювати показники глюкози та записувати показники не так і складно. У 21 столітті існує безліч гаджетів і додатків, які полегшать вам життя, а звичка ретельно занотовувати показники точно не буде зайвою.

UKR.DIA.MCM.10.11.2020.2