Глікований гемоглобін

Визначити, наскільки якісно триває компенсація діабету, можна за допомогою використання спеціального показника. Мова йде про рівень глікованого гемоглобіну, котрий демонструє середній обсяг цукру в крові протягом попереднього тримісячного періоду
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

У людини цукор в крові міняє свій рівень протягом дня в залежності від кількості та якості спожитої їжі, обсягу фізичного навантаження, поточного стану здоров’я тощо. Отже, якщо у людини діагностований діабет, оцінювати, наскільки вдалим є лікування, призначене лікарем, та чи досягнуто компенсації захворювання, за результатами одноденного виміру цукру в крові неможливо.

Тому оцінку успіху терапії допомагає визначити специфічний показник: глікований гемоглобін. Він узагальнює дані щодо рівня цукру в крові у тривалий попередній проміжок часу.

Тестування крові на глікований гемоглобін – це визначення середнього рівня цукру в крові за останні три місяці. Його ще називають HbA1c або тестом на глікований гемоглобін.

Характеристика показника HbA1c

Гемоглобін – це білок, що міститься у складі еритроцитів (червоних кров’яних тілець). Саме він є причиною того, що наша кров має яскравий червоний колір. Завдання гемоглобіну – транспортувати кисень з током крові по всьому тілу.

Кров містить необхідний організму “енергетичний” елемент – глюкозу. Глюкоза зв’язується в еритроцитах з гемоглобіном. Підвищення рівня глюкози в крові призводить до підвищення рівня глікованого гемоглобіну.

Термін існування червоних кров’яних тілець – близько 120 діб. Тому тест HbA1c й оцінює середній рівень глюкози в крові за попередні три місяці. 1

Чому тест HbA1c є важливим для контролю діабету

Діабет – хронічне захворювання, котре потребує постійного контролю для досягнення належної компенсації вуглеводного обміну. Глікований гемоглобін – “золотий” стандарт для оцінки та моніторингу контроля вуглеводного обміну у людей з діабетом, схвалений у світі. Він також корелює з ризиком розвитку хронічних ускладнень діабету: чим вище рівень глікованого гемоглобіну, тим більше ризик розвитку ускладнень.

Використання тесту HbA1c для діагностики та скринінгу діабету схвалене Всесвітньою організацією охорони здоров’я. 2

Зниження рівня HbA1c при діабеті всього лише на 1% призводить до того, що пацієнт аж на 21% рідше стикатиметься з важкими ускладненнями захворювання. Також на 14% зменшується загроза розвитку інфаркту міокарда та на 37% стає меншою небезпека отримання мікросудинних ускладнень. 3

Як ви можете досягнути зниження рівня HbA1c

Поради для зниження рівня глікованого гемоглобіна: змініть спосіб життя та принципи харчування, а саме:

 • Збільшіть обсяг помірних фізичних вправ до 150-300 хв. на тиждень.
 • Не нехтуйте повсякденними справами: домашні клопоти – плюс до фізичної активності.
 • Переходьте на здорове харчування та ретельно підраховуйте обсяг вживаних вуглеводів.

Крім того, не забувайте про регулярний самоконтроль.

 • Перевіряйте кров на цукор: щоденний моніторинг рівня глюкози та регулярне проведення тестів HbA1c дозволяє вчасно відстежувати ризик розвитку ускладнень та скоригувати схему терапії.
 • Дотримуйтесь визначеного лікарем плану лікування: виконання усіх приписів – запорука досягнення компенсації діабету.
 • Контролюйте вагу тіла: діабет дуже «не любить» зайві кілограми, старайтеся тримати вагу в межах рекомендованих норм.

Такі доволі прості дії допоможуть знизити рівень глікованого гемоглобіну та позитивно вплинути на якість життя з діабетом. 4

Аналіз на HbA1c

Тест на глікований гемоглобін не потребує специфічної підготовки. Медичний працівник візьме з вени зразок крові, помістить його у стерильну пробірку та відправить у лабораторію. Вся процедура займе буквально кілька хвилин. 5

Результати, котрі надасть аналіз HbA1c, ви зможете оцінити самостійно згідно з рекомендованими нормами, або ж відповідну консультацію проведе ваш лікар.

Увага! Навіть якщо ви вмієте самостійно оцінювати результати тестів, це не привід скасовувати планові зустрічі з лікарем. Фахівець може відстежити непомітні для вас зміни та вчасно скоригувати схему терапії або відправити вас на консультацію до вузького спеціаліста.

Яким є нормальний діапазон значень рівня HbA1c

Глікований гемоглобін використовується для діагностики порушень вуглеводного обміну:

 • у людей без діабету рівень HbA1c 4-5,6%
 • рівень HbA1c 5,7-6,4% вказує на можливий предіабет у людини
 • Рівень HbA1c 6,5% та вище – є підставою для встановлення діагнозу – цукровий діабет. 6

Цільовий показник або норма глікованого гемоглобіну для більшості дорослих невагітних людей з діабетом має бути нижчим за 7%. Збільшення рівня HbA1c поза 7% означає, що компенсація діабету потребує корекції.

Цільовий рівень глікованого гемоглобіну є індивідуальним для кожної людини з діабетом і конкретні його значенні можуть різнитися в залежності від стану пацієнта та особливостей його буття. Також надважливо враховувати ризики розвитку гіпер- та гіпоглікемічного станів.

Навіщо досягати цільових значень HbA1c при діабеті

Кілька масштабних досліджень довели, що зниження рівня глікованого гемоглобіну лише на 1% зменшує шанси на деградацію периферичних судин на 25%. Це на чверть зменшує шанси на зіткнення з ретино-, невро- та нефропатією.

Для людей з цукровим діабетом 2 типу дослідники вивели конкретні цифри:

 • на 19% зменшується можливість розвитку катаракти;
 • на 16% меншою стає ризик появи проблем із серцем;
 • на 43% зменшується небезпека ампутації або летального результату через деградацію судин на периферії.

Читайте також: «Глікований гемоглобін (HbA1c): коли аналіз втрачає інформативність»

Увага! Ваша особиста норма HbA1c може дещо відрізнятися від поданої цифри. Обговоріть цей момент з лікарем.

Рекомендації

Людям з діабетом лікарі рекомендують перевіряти, чи зберігається цільовий рівень HbA1c, не рідше двох разів на рік. За потреби лікар може наголосити на збільшені частоти контролю HbA1c (кожні 3 місяці). 6

UA21CD00063