Пошук
Close this search box.

Стрес і діабет: вчимося справлятися з емоціями і жити комфортно

Пам’ятаєте свою першу реакцію на слова лікаря:«Аналіз визначив підвищений рівень глюкози в крові. У вас діабет»? Шок, недовіра, відчай — буря емоцій захопила вас, а потім виникли питання:«Як тепер жити? Напевно, доведеться багато від чого відмовитися. Що зі мною буде далі?»…
Table of Contents

Відчувати стрес у такій ситуації — цілком природно. Вас турбує майбутнє, те, як зміниться якість життя і відносини з близькими людьми.

Пропонуємо вам кілька корисних рекомендацій, які допоможуть впоратися зі стресовими ситуаціями. Використовуйте ці поради на практиці, і ви побачите, як зміниться ваше ставлення до себе і до всього, що пов’язано з вашим діагнозом.

Правильне дихання — основа душевної рівноваги

Тривога за своє здоров’я змушує нас перебувати в напруженому стані практично постійно. Як узагалі це сталося зі мною? Чи можна їсти цю страву? Від цих та інших думок виникає стрес, який може супроводжуватися такими симптомами:

  • постійною слабкістю;
  • порушенням сну (безсоння або занадто довгий сон);
  • напруженістю в м’язах;
  • головним болем;
  • дратівливістю, депресією.

Позбутися стресового стану можна за допомогою дихальних вправ. Є кілька методів, які дають змогу регулювати частоту дихання та його глибину: спорт, йога, медитація. Оберіть той, який вам підходить, і використовуйте його, щоб навчитися глибоко та ритмічно дихати.

Глибокі вдихи та видихи вирівнюють серцевий ритм і заспокоюють. Таке дихання насичує кров киснем, який потрапляє в мозок і покращує його працездатність. У спокійному стані рівень адреналіну і глюкози, які виробляє організм у відповідь на стрес, знижується — а саме це нам і потрібно.1

«Я уколів не боюся, якщо треба — то вколюся!»

Особливістю життя з діабетом є регулярні ін’єкції ліків. Щоб не залежати від медперсоналу, ми вчимося робити їх самостійно, проте є багато людей, які бояться уколів. Подолати цю психологічну установку можна, використовуючи дихальні вправи та медитацію.

Постарайтеся переконати себе, що больові відчуття від уколу будуть короткочасними. Дихайте глибоко і рівно, думаючи про користь ліків і максимально розслаблюючись — як психологічно, так і фізично. Відчуйте, як вас наповнюють впевненість у собі, спокій і сила. Згодом, завдяки цим вправам, ви зможете швидко досягати душевної рівноваги перед ін’єкцією.

Їжа і стрес при діабеті

Досить часто стресовий стан провокує нас з’їсти що-небудь смачненьке. Постійно прокручуючи в голові тривожні думки, ми автоматично тягнемося за коробкою пластівців або пачкою печива… І не помічаємо, що з’їли вже занадто багато, але ж при цьому, здається, трохи заспокоїлись. І справді: давно помічено, що їжа знижує рівень тривожності. Ситість створює відчуття впевненості в собі, захищеності та спокою.

При діабеті дуже важливо контролювати кількість їжі, а також звертати увагу на її склад. Так ви зможете уникнути як проблем із підвищенням рівня глюкози в крові, так і з надлишковою масою тіла. Намагайтеся вчасно зреагувати на бажання «заїсти» стрес: ви можете або поступитися йому і дозволити собі з’їсти певну кількість смаколиків (але не більше!), або зупинитись, зосередитись і зробити кілька дихальних вправ. Другий варіант кращий тим, що завдяки йому ви зможете справлятися з труднощами без залежності від їжі.

Як реагувати на поради оточення?

Людина звикла жити в соціумі, де важливу роль відіграють зв’язки з іншими людьми. Ми цікавимося справами наших рідних, співчуваємо, коли близькі нам люди потрапляють у складні життєві ситуації і, звичайно ж, намагаємося допомогти їм — дією або порадою.

Але не всі поради однаково корисні, особливо ті, які дають у вигляді ультиматуму. Напевно, вам уже доводилося чути фрази на кшталт «Ти маєш відмовитися від усього солодкого!»або «Тобі не можна фруктів!». Такі твердження  приховують у собі елемент стресу, оскільки обмежують вас і не залишають права вибору.

Якщо ви навчитеся правильно сприймати поради такого типу, то зможете не звертати уваги на їхню категоричність. Не варто дотримуватися їх буквально: при діагнозі «цукровий діабет» завжди знайдеться альтернативний варіант. Наприклад, подруга, прагнучи допомогти вам, сказала, що ви повинні відмовитися від будь-яких солодощів. Подібна порада забороняє вам бути собою — тим, хто любить солодке.

Погодьтеся, що такий висновок здатен призвести до стресу. Але якщо ви навчитеся ігнорувати категоричне «повинен» або «не можна», то з часом зможете реагувати на подібні поради без негативних емоцій. Сприймайте їх як допомогу і підтримку, а не заборону.

Дозвольте собі більше спілкування

Такий діагноз, як «цукровий діабет», різко змінює наш звичний спосіб життя. Нові обставини можуть призвести до відчуженості, бажання усамітнитися. Лікарі рекомендують не занурюватися в проблеми і не замикатися в собі — відсутність спілкування також сприяє посиленню стресового стану. 3

На жаль, медперсонал не завжди має достатньо часу на тривале спілкування. Ви можете приєднатися до спільноти людей з таким самим діагнозом у соціальній мережі, або пошукати інших людей з діабетом, які мешкають у вашому районі.  Дружнє спілкування, корисні поради, підтримка і зацікавленість вами як особистістю сповнять вас впевненістю у власній значущості та подарують віру у завтрашній день.

Не сприймайте свій діагноз як вирок. Намагайтеся дотримуватися рекомендацій лікаря і вірити у свої сили. Ставте собі мету, для досягненняякої потрібен певний час: заплануйте похід в гори, запишіться на курси шиття, почніть вивчати іноземну мову. Життя триває, і перед вами відкрито безліч доріг. Яку з них обрати — вирішувати вам.

UA24DI00026