Пошук
Close this search box.

Як вчасно розпізнати діабет 1-го типу?

Якщо від діабету типу 2 можна «сховатися» за активним впровадженням здорового способу життя, то від діабету типу 1, на жаль, не втечеш. Причина його появи — дует спадкових факторів та особливостей імунної системи організму
Table of Contents

Симптоми й ознаки

Діабет має декілька «облич». ЦД типу 2 — набутий стан організму, спровокований нездоровим способом життя. А ось ЦД типу 1 — справа серйозніша. Це генетичне спадкове відхилення у роботі організму. Підшлункова залоза відмовляється продукувати інсулін, котрий є необхідним елементом обмінних процесів (організм не засвоює глюкозу, що необхідна як джерело енергії).

Більше інформації у статті «Діагностика діабету першого типу»

Діабет типу 1 починає проявлятися найчастіше вже у дитячому або підлітковому віці, але мало хто звертає увагу на незначні перебої в роботі організму дитини. Так сталося, що більшість тривожних ознак ми списуємо на вік: мовляв, у дітей всяке буває, саме собою минеться.

І лише згодом, вже після встановлення діагнозу «ЦД типу 1», ми дізнаємося, що втрата часу призвела до ускладнень, котрих легко можна було уникнути, вчасно забивши тривогу.

Отже, уважно перегляньте перелік найяскравіших симптомів та ознак діабету типу 1 і будьте напоготові: дорогоцінний час спливає швидко, а ваша пильність може «законсервувати» розвиток певних негараздів.

Симптоми цукрового діабету типу 1. 1

Особливість ЦД типу 1 в тому, що він розвивається ледь не миттєво. Інколи вже за 5-7 днів від появи перших, не дуже виразних, симптомів настає криза, котра вимагає негайної госпіталізації. А коли мова йде про безпорадне немовля та ще більш безпорадну матусю, що народила вперше і взагалі не готова адекватно оцінювати стан дитини…

Зрозуміло, вчасно «вловити» і впорядкувати перші симптоми ЦД досить важко. Проте це можливо, якщо заздалегідь бути готовим до будь-яких життєвих «сюрпризів».2

На що треба звернути увагу?

1. Безпричинна спрага та сухість у роті.  

Хоч би яка спека не була надворі, якщо людина випиває близько 5 л рідини на день — це не є навіть варіантом норми. А якщо при цьому ви бачите, що слизові оболонки виглядають пересушеними — не чекайте дива, зверніться за консультацією до лікаря і проведіть необхідні аналізи.

2. Надмірна кількість сечовиділень, особливо вночі.

Цей симптом легко можна пропустити повз увагу. Адже людина багато п’є, ясна річ, що і сечі буде багато. Тому треба мати перед собою повну картину і вміти розпізнати комплекс симптомів. Тому йдемо далі.

ВАЖЛИВО!

У немовлят липка на дотик сеча, що лишає характерні «крохмальні» плями на пелюшках та одязі — поважна причина звернути уваги на стан здоров’я дитини!

Ще одна особливість, котру легко помітити, — «липкі» капці. Коли хтось випадково вступає у дитячу сечу, а згодом стає помітно, що підошва липне до підлоги — це «червоний маркер», ознака, котрою не можна нехтувати.

3. Безпричинне зменшення маси тіла.

Здорові люди, що харчуються в межах розумних норм, завжди мусять набирати, а не втрачати вагу. Тобто, якщо відвертого «голодомору» немає, а зменшення маси тіла є очевидним, часу гаяти не варто. Навіть якщо це не виявиться ознакою діабету (чого ми вам щиро бажаємо), мінус у вазі аж ніяк не є нормальним.

4. Втома.

Яким би «філософом» не була людина, вона не може бути постійно втомленою. Якщо ви раптом помітили, що ще вчора активний бадьорий «живчик» нині відмовляється від прогулянок або звичних розваг, не чекайте, коли в нього «виправиться настрій». Краще перевірити ситуацію одразу, ніж потім жалітися на власну неуважність.

5. Голод.

Багато хто з батьків позитивно сприймає те, що дитина постійно голодна. Це ж набагато краще, ніж пхати с піснями та танцями ложку до рота примхливого малюка! А бабусі воліли би годувати навіть дорослих онуків без перерви, хороший апетит — це ж просто мрія уважних родичів! Але якщо такий голод виник раптово і не припиняється вже кілька днів навіть після досить щедрого обіду, будьте уважні.

6. Проблеми зі шкірою.

Фурункули, попрілості, розчухані ділянки, дефекти шкіри, що повільно гояться, — тривожний сигнал. Спершу варто перевірити рівень глюкози в крові, а вже потім розмірковувати над причиною таких негараздів.

7. Часті простуди.

Імунна система досить відчутно страждає від підвищеного рівня глюкози в крові. Це може бути причиною частих захворювань.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

У дівчат знижений імунітет часто стає причиною появи молочниці, котра не є звичною проблемою, особливо для малюків. У будь-якому випадку, виявлення молочниці — причина перевірити рівень глюкози в крові. 3

8. Помутніння зору.

Цей симптом досить важко виявити в маленької дитини, котра не може сама розповісти про зміни свого стану. Але помітити, що під час звичайних забав малюк гірше реагує на процес гри, можна. Доросла людина одразу зреагує на зміни у якості зору, але чи пов’яже вона їх із діабетом?..

9. Нудота, блювання.

Дитячу нудоту мало хто відносить до проявів діабету. Травний тракт дитини ще несформований, подібна реакція на нову їжу або зміну порцій є стандартною. Дорослі нерідко можуть списати негаразди на наслідки гулянки або нерви. Але якщо такий стан виник «на пустому місці», або ви помітили ще котрусь з перерахованих вище ознак, краще зіграти на випередження.

10. Кетоацидоз. 4

Це доволі тяжке ускладнення невчасно поміченого діабету типу 1, отруєння організму ацетоном. Клітини тіла не в змозі виробляти енергію з глюкози, тож починається екстрений «видобуток» її з інших ресурсів — коштом розщеплення жирів і білків. А побічний ефект такого процесу — виділення великої кількості ацетону, що отруює організм. Запах ацетону є доволі різким. Якщо ви відчули такий «аромат» з рота — негайно до лікаря. Навіть, якщо діабет тут ні при чому, ацетономічна криза — загрозливий для здоров’я стан.

Про загальні ознаки цукрового діабету читайте у статті на нашому порталі «Симптоми діабету»

Ця «десятка» ознак є комплексом симптомів, котрими не можна нехтувати. Набагато легше, коли діабет починає свою «агресію» вже у свідомому віці, тоді дитина або молода людина сама має змогу розказати про свої відчуття 5

Подібна діабетична «абетка» — це інформація, котру потрібно знати кожному, а особливо тим, у кого в родині вже були випадки ЦД типу 1. 6

І, хоч почути від лікаря про  такий діагноз не дуже приємно, завжди пам’ятайте, що вчасно виявлений та компенсований діабет будь-якого типу — стан, із яким можна повноцінно жити.

UA24DI00002