Лікування цукрового діабету 1-го типу: традиції та новинки

Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Про особливості ЦД1 читайте у статті «Цукровий діабет першого типу»

Традиційні методи лікування

Класична схема лікування базується на «трьох китах» 1 :

 1. Спеціальна дієта.
 2. Відповідний режим фізичної активності.
 3. Застосування лікарських засобів (таблетки + ін’єкції).

Зрозуміло, кожен пункт переліку ретельно проробляється разом із лікарем, котрий знає всі нюанси стану організму людини. Але є кілька загальних тенденцій, які варто було би знати навіть повністю здоровим людям. Маючи відповідний багаж знань, можна допомогти родичу, колезі чи просто незнайомій людині на вулиці.

1.Харчування

Теоретично при ЦД1 немає обмежень щодо страв, хіба що ті, котрі продиктовані здоровим глуздом. Але є один показник, який треба взяти на контроль: кількість так званих Хлібних Одиниць (ХО) у їжі. ХО визначають кількість спожитих вуглеводів, а від цієї інформації залежить конкретна доза інсуліну, яку потрібно ввести після кожного споживання їжі. Не лякайтеся, вам не потрібно бути академіком і вираховувати ХО за багатоповерховими формулами. Існують таблиці ХО 2, де чітко розписано їхній вміст у кожному продукті, та калькулятори 3, котрі допомагають вирахувати, скільки ХО у спожитій вами їжі.

2.Спорт

Заняття спортом при ЦД1 не знижують рівня глюкози  в крові, як це зазвичай буває при ЦД 2. Але певна фізична активність допомагає тримати організм у нормі щодо маси тіла та тонусу м’язів. Тому рухатися можна і потрібно, але за умови чіткого та регулярного самоконтролю 4 Глюкоза, як відомо, той матеріал, котрий споживають м’язи у якості джерела енергії. Тому дуже важливо правильно розрахувати «порцію» фізичних вправ, щоби уникнути гіпоглікемії (патологічного стану, спричиненого надмірним зниженням рівня глюкози в крові).

 • Якщо тренування або період активного руху планується недовгим, до 2 годин, стандартне рішення — споживання додаткових вуглеводів. Виміряйте рівень глюкози в крові перед навантаженням. Якщо він вищий ніж 13 ммоль/л, можна обійтися і без вуглеводного «бонусу». Якщо показник буде нижчим, зробіть перекус у 1-2 ХО до та після тренування (оберіть продукти, що містять вуглеводи, що засвоюються повільно). Якщо у вас немає змоги зробити аналіз, краще не покладатися на долю і вдатися до додаткового «вкидання» вуглеводів у розмірі 1-2 ХО5
 • У разі триваліших навантажень важливо правильно розрахувати дозу інсуліну. Зазвичай кількість препарату, що потрібно вводити, зменшують на 20-50% залежно від конкретної ситуації. Плануючи активні дні, обов’язково обговоріть це з лікарем, котрий зробить відповідну корекцію плану ін’єкцій.
 • При рівні глюкози від 16 ммоль/л лікарі радять відкласти заплановані тренування та активний відпочинок до врегулювання показників.

ВАЖЛИВО! Цукровий діабет типу 1 в разі неправильних розрахунків навантаження та дозування лікарських препаратів «вибухає» гіпоглікемічною кризою. Щоби уникнути позаштатних ситуацій, обирайте спорт, який легко «дозувати», щоби ви мали змогу перервати тренування у будь-який час. Такі напрямки, як дайвінг, серфінг, польоти на літаку, чи дельтаплані, краще оминати6

3.Медикаменти

ЦД1 потребує регулярного контрольованого введення інсуліну. Лікар виписує додаткові препарати з огляду на стан організму людини із ЦД. Є кілька різновидів інсуліну:

 • швидкої дії – вже за 15 хвилин знижує рівень глюкози в крові, але діє недовго, до 4 годин;
 • простий – єдина форма, призначена для внутрішньовенного введення, починає діяти протягом години, ефект зберігається до 6-8 годин;
 • нейтральний – дія розвивається через 2 години після прийому, пік спостерігається за 4-12 годин після введення, ефект триває до 18-26 годин;
 • тривалої дії – відсутній пік, рівень глюкози поступово знижується протягом 24 (або більше) годин, існують пролонговані препарати, чия дія триває близько 40 годин.

Докладніше про різновиди інсуліну читайте у статті «Інсулінотерапія»

Лікар ретельно досліджує стан організму людини із ЦД1 і призначає схему потрібних ін’єкцій, що включає конкретні типи інсуліну або їхні комбінації 7

Засоби контролю рівня глюкози в крові та введення інсуліну

Постійний контроль рівня глюкози в крові— клопітка справа. Для того щоби хворому не бігати щодня до лабораторії, винайдено кілька зручних методів дослідження концентрації глюкози.

 • Тест-смужки – після нанесення краплі крові на смужку ви можете самостійно оцінити рівень глюкози в крові. Іноді подібні смужки використовують для визначення рівня глюкози в сечі або наявності ацетону.
 • Глюкометри – індивідуальні автоматичні пристрої — легкі, прості, портативні, деякі моделі дають змогу фіксувати попередні результати для оцінки динаміки стану організму.
 • З новинок можна відзначити зручні пластирі-глюкометри8 та пластирі, що не лише вимірюють рівень глюкози, а й мають змогу надіслати результати лікареві9. Але такі «дива» ще не є загальнодоступними, хоч і вийшли за рамки концептів.

Існують три класичні способи ведення інсуліну підшкірно:

 • звичайним шприцем – за кількість препарату у шприці ви відповідаєте особисто;
 • шприц-ручкою – разовий прибор, що вже укомплектований певною дозою інсуліну;
 • інсуліновою помпою – невеличкий електронний пристрій, що робить усю роботу за вас: автоматично вводить потрібну дозу інсуліну ультракороткої дії протягом усієї доби.

Новинками індустрії є інсулінові капсули, котрі приймають перорально10, та новаторські розробки штучної підшлункової залози, зовнішнього пристрою, що контролює рівень глюкози в крові й автоматично вводить потрібну дозу інсуліну.

Завдяки прогресу медицини лікування ЦД1 стає все комфортнішим. І це знов підтверджує той факт, що подібний діагноз — не привід прощатися із нормальним життям.

Людям із ЦД1 доступні всі радощі життя. Ви просто міняєте формат підходу до звичних речей!

Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
ПІДПИСКА

Підсумки тижня

7 днів – в одному повідомленні
Пояснюємо, що нового у світі діабету

Поговоримо про гіпо

Реальні історії життя людей з діабетом

Ілона

Я “зустрічаюся” з гіпо досить часто: принаймні один раз на тиждень маю легку гіпоглікемію. Я можу відчувати запаморочення та тремтіння рук, можу зовсім не відчувати, а глюкометр все одно показує 2,2 ммоль/л

Марина

У моєму житті було дві дуже важких гіпоглікемії. Одна трапилася зі мною вдома, коли я була вагітна, друга – з нез’ясованих причин – на ринку, на одеському Привозі

Останні новини

Світові новини щодо діабету

том хэнкс портрет

Том Генкс: життя із діабетом

Пам’ятаєте відому фразу із «Форреста Гампа», яку головний герой каже на початку фільму? «Життя як коробка шоколадних цукерок: ніколи не знаєш, яка начинка тобі трапиться». Ця фраза трохи іронічна: начинка цукерки Тома Генкса — цукровий діабет 2-го типу

Читати далі »

Зірки та діабет: Алек Болдвін

Алек Болдвін не лише лауреат премії Оскар, найстарший з династії акторів та найвідоміший пародист Дональда Трампа, але і приклад того, як можна повернути життя на 180 градусів та насолоджуватися новим собою

Читати далі »

Важливі факти, складні теми – простими словами

Приєднуйтесь до нас!

Знайдіть однодумців

Поговоримо про гіпо

Реальні історії життя людей з діабетом

Останні новини

Світові новини щодо цукрового діабету