Пошук
Close this search box.

Лікування цукрового діабету 1-го типу: традиції та новинки

Цукровий діабет типу 1 — стан організму, коли підшлункова залоза виробляє недостатньо інсуліну (гормону, що відповідає за регулювання рівня глюкози в крові).
ЦД1 виникає через сукупність генетичних та імунних факторів, це не є набутий стан організму. Тобто те, що ви полюбляєте солоденьке або нехтуєте спортом тут, на жаль, ні до чого. Такий діагноз часто є спадковим і захиститися від нього не вдасться.
Але ви можете з ним «подружитися»: ЦД1 — річ не дуже приємна, але аж ніяк не вирок. З таким діагнозом люди живуть повноцінно і щасливо, треба лише навчитися контролювати свій стан і чітко виконувати вказівки лікарів
Table of Contents

Про особливості ЦД1 читайте у статті «Цукровий діабет першого типу»

Традиційні методи лікування

Класична схема лікування базується на «трьох китах» 1 :

  1. Спеціальна дієта.
  2. Відповідний режим фізичної активності.
  3. Застосування лікарських засобів (таблетки + ін’єкції).

Зрозуміло, кожен пункт переліку ретельно проробляється разом із лікарем, котрий знає всі нюанси стану організму людини. Але є кілька загальних тенденцій, які варто було би знати навіть повністю здоровим людям. Маючи відповідний багаж знань, можна допомогти родичу, колезі чи просто незнайомій людині на вулиці.

1.Харчування

Теоретично при ЦД1 немає обмежень щодо страв, хіба що ті, котрі продиктовані здоровим глуздом. Але є один показник, який треба взяти на контроль: кількість так званих Хлібних Одиниць (ХО) у їжі. ХО визначають кількість спожитих вуглеводів, а від цієї інформації залежить конкретна доза інсуліну, яку потрібно ввести після кожного споживання їжі. Не лякайтеся, вам не потрібно бути академіком і вираховувати ХО за багатоповерховими формулами. Існують таблиці ХО 2, де чітко розписано їхній вміст у кожному продукті, та калькулятори 3, котрі допомагають вирахувати, скільки ХО у спожитій вами їжі.

2.Спорт

Заняття спортом при ЦД1 не знижують рівня глюкози  в крові, як це зазвичай буває при ЦД 2. Але певна фізична активність допомагає тримати організм у нормі щодо маси тіла та тонусу м’язів. Тому рухатися можна і потрібно, але за умови чіткого та регулярного самоконтролю 4 Глюкоза, як відомо, той матеріал, котрий споживають м’язи у якості джерела енергії. Тому дуже важливо правильно розрахувати «порцію» фізичних вправ, щоби уникнути гіпоглікемії (патологічного стану, спричиненого надмірним зниженням рівня глюкози в крові).

  • Якщо тренування або період активного руху планується недовгим, до 2 годин, стандартне рішення — споживання додаткових вуглеводів. Виміряйте рівень глюкози в крові перед навантаженням. Якщо він вищий ніж 13 ммоль/л, можна обійтися і без вуглеводного «бонусу». Якщо показник буде нижчим, зробіть перекус у 1-2 ХО до та після тренування (оберіть продукти, що містять вуглеводи, що засвоюються повільно). Якщо у вас немає змоги зробити аналіз, краще не покладатися на долю і вдатися до додаткового «вкидання» вуглеводів у розмірі 1-2 ХО5
  • У разі триваліших навантажень важливо правильно розрахувати дозу інсуліну. Зазвичай кількість препарату, що потрібно вводити, зменшують на 20-50% залежно від конкретної ситуації. Плануючи активні дні, обов’язково обговоріть це з лікарем, котрий зробить відповідну корекцію плану ін’єкцій.
  • При рівні глюкози від 16 ммоль/л лікарі радять відкласти заплановані тренування та активний відпочинок до врегулювання показників.

ВАЖЛИВО! Цукровий діабет типу 1 в разі неправильних розрахунків навантаження та дозування лікарських препаратів «вибухає» гіпоглікемічною кризою. Щоби уникнути позаштатних ситуацій, обирайте спорт, який легко «дозувати», щоби ви мали змогу перервати тренування у будь-який час. Такі напрямки, як дайвінг, серфінг, польоти на літаку, чи дельтаплані, краще оминати6

3.Медикаменти

ЦД1 потребує регулярного контрольованого введення інсуліну. Лікар виписує додаткові препарати з огляду на стан організму людини із ЦД. Є кілька різновидів інсуліну:

  • швидкої дії – вже за 15 хвилин знижує рівень глюкози в крові, але діє недовго, до 4 годин;
  • простий – єдина форма, призначена для внутрішньовенного введення, починає діяти протягом години, ефект зберігається до 6-8 годин;
  • нейтральний – дія розвивається через 2 години після прийому, пік спостерігається за 4-12 годин після введення, ефект триває до 18-26 годин;
  • тривалої дії – відсутній пік, рівень глюкози поступово знижується протягом 24 (або більше) годин, існують пролонговані препарати, чия дія триває близько 40 годин.

Докладніше про різновиди інсуліну читайте у статті «Інсулінотерапія»

Лікар ретельно досліджує стан організму людини із ЦД1 і призначає схему потрібних ін’єкцій, що включає конкретні типи інсуліну або їхні комбінації 7

Засоби контролю рівня глюкози в крові та введення інсуліну

Постійний контроль рівня глюкози в крові— клопітка справа. Для того щоби хворому не бігати щодня до лабораторії, винайдено кілька зручних методів дослідження концентрації глюкози.

  • Тест-смужки – після нанесення краплі крові на смужку ви можете самостійно оцінити рівень глюкози в крові. Іноді подібні смужки використовують для визначення рівня глюкози в сечі або наявності ацетону.
  • Глюкометри – індивідуальні автоматичні пристрої — легкі, прості, портативні, деякі моделі дають змогу фіксувати попередні результати для оцінки динаміки стану організму.
  • З новинок можна відзначити зручні пластирі-глюкометри8 та пластирі, що не лише вимірюють рівень глюкози, а й мають змогу надіслати результати лікареві9. Але такі «дива» ще не є загальнодоступними, хоч і вийшли за рамки концептів.

Існують три класичні способи ведення інсуліну підшкірно:

  • звичайним шприцем – за кількість препарату у шприці ви відповідаєте особисто;
  • шприц-ручкою – разовий прибор, що вже укомплектований певною дозою інсуліну;
  • інсуліновою помпою – невеличкий електронний пристрій, що робить усю роботу за вас: автоматично вводить потрібну дозу інсуліну ультракороткої дії протягом усієї доби.

Новинками індустрії є інсулінові капсули, котрі приймають перорально10, та новаторські розробки штучної підшлункової залози, зовнішнього пристрою, що контролює рівень глюкози в крові й автоматично вводить потрібну дозу інсуліну.

Завдяки прогресу медицини лікування ЦД1 стає все комфортнішим. І це знов підтверджує той факт, що подібний діагноз — не привід прощатися із нормальним життям.

Людям із ЦД1 доступні всі радощі життя. Ви просто міняєте формат підходу до звичних речей!

UA24DI00061