Стрес і діабет: вчимося справлятися з емоціями і жити комфортно

Пам’ятаєте свою першу реакцію на слова лікаря:«Аналіз визначив підвищений рівень глюкози в крові. У вас діабет»? Шок, недовіра, відчай — буря емоцій захопила вас, а потім виникли питання:«Як тепер жити? Напевно, доведеться багато від чого відмовитися. Що зі мною буде далі?»…
Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print
Table of Contents

Відчувати стрес у такій ситуації — цілком природно. Вас турбує майбутнє, те, як зміниться якість життя і відносини з близькими людьми.

Пропонуємо вам кілька корисних рекомендацій, які допоможуть впоратися зі стресовими ситуаціями. Використовуйте ці поради на практиці, і ви побачите, як зміниться ваше ставлення до себе і до всього, що пов’язано з вашим діагнозом.

Правильне дихання — основа душевної рівноваги

Тривога за своє здоров’я змушує нас перебувати в напруженому стані практично постійно. Як узагалі це сталося зі мною? Чи можна їсти цю страву? Від цих та інших думок виникає стрес, який може супроводжуватися такими симптомами:

  • постійною слабкістю;
  • порушенням сну (безсоння або занадто довгий сон);
  • напруженістю в м’язах;
  • головним болем;
  • дратівливістю, депресією.

Позбутися стресового стану можна за допомогою дихальних вправ. Є кілька методів, які дають змогу регулювати частоту дихання та його глибину: спорт, йога, медитація. Оберіть той, який вам підходить, і використовуйте його, щоб навчитися глибоко та ритмічно дихати.

Глибокі вдихи та видихи вирівнюють серцевий ритм і заспокоюють. Таке дихання насичує кров киснем, який потрапляє в мозок і покращує його працездатність. У спокійному стані рівень адреналіну і глюкози, які виробляє організм у відповідь на стрес, знижується — а саме це нам і потрібно.1

«Я уколів не боюся, якщо треба — то вколюся!»

Особливістю життя з діабетом є регулярні ін’єкції ліків. Щоб не залежати від медперсоналу, ми вчимося робити їх самостійно, проте є багато людей, які бояться уколів. Подолати цю психологічну установку можна, використовуючи дихальні вправи та медитацію.

Постарайтеся переконати себе, що больові відчуття від уколу будуть короткочасними. Дихайте глибоко і рівно, думаючи про користь ліків і максимально розслаблюючись — як психологічно, так і фізично. Відчуйте, як вас наповнюють впевненість у собі, спокій і сила. Згодом, завдяки цим вправам, ви зможете швидко досягати душевної рівноваги перед ін’єкцією.

Їжа і стрес при діабеті

Досить часто стресовий стан провокує нас з’їсти що-небудь смачненьке. Постійно прокручуючи в голові тривожні думки, ми автоматично тягнемося за коробкою пластівців або пачкою печива… І не помічаємо, що з’їли вже занадто багато, але ж при цьому, здається, трохи заспокоїлись. І справді: давно помічено, що їжа знижує рівень тривожності. Ситість створює відчуття впевненості в собі, захищеності та спокою.

При діабеті дуже важливо контролювати кількість їжі, а також звертати увагу на її склад. Так ви зможете уникнути як проблем із підвищенням рівня глюкози в крові, так і з надлишковою масою тіла. Намагайтеся вчасно зреагувати на бажання «заїсти» стрес: ви можете або поступитися йому і дозволити собі з’їсти певну кількість смаколиків (але не більше!), або зупинитись, зосередитись і зробити кілька дихальних вправ. Другий варіант кращий тим, що завдяки йому ви зможете справлятися з труднощами без залежності від їжі.

Як реагувати на поради оточення?

Людина звикла жити в соціумі, де важливу роль відіграють зв’язки з іншими людьми. Ми цікавимося справами наших рідних, співчуваємо, коли близькі нам люди потрапляють у складні життєві ситуації і, звичайно ж, намагаємося допомогти їм — дією або порадою.

Але не всі поради однаково корисні, особливо ті, які дають у вигляді ультиматуму. Напевно, вам уже доводилося чути фрази на кшталт «Ти маєш відмовитися від усього солодкого!»або «Тобі не можна фруктів!». Такі твердження  приховують у собі елемент стресу, оскільки обмежують вас і не залишають права вибору.

Якщо ви навчитеся правильно сприймати поради такого типу, то зможете не звертати уваги на їхню категоричність. Не варто дотримуватися їх буквально: при діагнозі «цукровий діабет» завжди знайдеться альтернативний варіант. Наприклад, подруга, прагнучи допомогти вам, сказала, що ви повинні відмовитися від будь-яких солодощів. Подібна порада забороняє вам бути собою — тим, хто любить солодке.

Погодьтеся, що такий висновок здатен призвести до стресу. Але якщо ви навчитеся ігнорувати категоричне «повинен» або «не можна», то з часом зможете реагувати на подібні поради без негативних емоцій. Сприймайте їх як допомогу і підтримку, а не заборону.

Дозвольте собі більше спілкування

Такий діагноз, як «цукровий діабет», різко змінює наш звичний спосіб життя. Нові обставини можуть призвести до відчуженості, бажання усамітнитися. Лікарі рекомендують не занурюватися в проблеми і не замикатися в собі — відсутність спілкування також сприяє посиленню стресового стану. 3

На жаль, медперсонал не завжди має достатньо часу на тривале спілкування. Ви можете приєднатися до спільноти людей з таким самим діагнозом у соціальній мережі, або пошукати інших людей з діабетом, які мешкають у вашому районі.  Дружнє спілкування, корисні поради, підтримка і зацікавленість вами як особистістю сповнять вас впевненістю у власній значущості та подарують віру у завтрашній день.

Не сприймайте свій діагноз як вирок. Намагайтеся дотримуватися рекомендацій лікаря і вірити у свої сили. Ставте собі мету, для досягненняякої потрібен певний час: заплануйте похід в гори, запишіться на курси шиття, почніть вивчати іноземну мову. Життя триває, і перед вами відкрито безліч доріг. Яку з них обрати — вирішувати вам.

UKR.DIA.MCM.23.09.2020.1