Пошук
Close this search box.

Цукровий діабет і надлишкова маса тіла

Надлишкова маса тіла — одна із проблем, з якою стикаються люди із цукровим діабетом. У 8 із 10 людей спостерігають збільшену масу тіла, у 60% з них діагностують її надлишок (або ожиріння) ¹. Вчені провели низку досліджень, які продемонстрували взаємозв’язок між надлишковою масою тіла і ЦД2 ²
Table of Contents

Звідки беруться зайві кілограми?

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, причина якого полягає в порушенні функцій підшлункової залози. За нормального функціонування залоза виробляє достатню кількість інсуліну, необхідну для розщеплення глюкози в крові і її подальшого поглинання тканинами. Якщо стався збій, організм або виробляє занадто мало інсуліну, або чутливість клітин до нього знижується. В обох випадках це призводить до збільшення рівня глюкози в крові. Поява зайвих кілограмів безпосередньо пов’язана із 2 типом діабету.

Цукровий діабет 1 типу

У більшості випадків цей діагноз встановлюють у дитячому або підлітковому віці. Зазвичай для ЦД1 надлишкова маса тіла не є характерною, однак фахівці рекомендують таким хворим дотримуватися низьковуглеводної дієти. Зниження кількості споживаних вуглеводів сприяє нормалізації рівня глюкози в крові та зменшенню ризику появи жирових відкладень. Така дієта в поєднанні з правильно підібраним фізичним навантаженням згодом дає змогу зменшити дозу лікарського препарату.

Цукровий діабет типу 2

У більшості людей із ЦД2 спостерігають надлишкову масу тіла: жирові відкладення на животі та у верхній частині тіла надають фігурі силуету яблука. Також жир відкладається на поверхні внутрішніх органів — серця, печінки та інших, через що погіршується їхня функція.

Причинами появи цих відкладень є:

  • спадкова схильність;
  • хронічна втома та стреси;
  • неправильне харчування;
  • малорухливий спосіб життя.

Взаємозв’язок діабету і надлишкової маси тіла нагадує замкнене коло. Через низький рівень фізичної активності людини і неправильного харчування калорії, отримані з їжею, не витрачаються, а відкладаються у вигляді жирових клітин. При цьому в крові підвищується рівень ліпідів і вуглеводів, і для боротьби з ними організм починає виробляти інсулін. Він розщеплює глюкозу, однак за малорухливого способу життя м’язові тканини не поглинають її в повному обсязі, оскільки не потребують енергії.

Як наслідок, клітини майже не засвоюють глюкози, а їхня чутливість до інсуліну знижується. Зайва глюкоза перетворюється на жир, і що вищий рівень інсуліну в організмі, то вищий ступінь ожиріння. А це своєю чергою провокує подальше зниження чутливості клітин до інсуліну. Надлишкова маса тіла та перенесені протягом життя захворювання істотно послаблюють імунну систему людини, знижують функціональну здатність внутрішніх органів, що призводить до розвитку ЦД2.

Що ще може вплинути на масу тіла?

Одні люди помічають збільшення маси тіла, починаючи лікування інсуліном, а інші взагалі не гладшають. Чому це відбувається?

Коли діабет погано контролюється, надлишок глюкози в крові виводиться із сечею. Початок лікування інсуліном покращує здатність організму засвоювати глюкозу з їжі, а та її частка, що не використовується для отримання енергії, відкладається у вигляді жиру. Це означає, що навіть коли людина їстиме стільки, як і раніше, у неї все одно виникне надлишок маси тіла. Також можна набрати зайвих кілограмів у разі частих «перекусів», до яких вдаються для уникнення гіпоглікемії.

Якщо ви помітили, що з початком лікування ви почали гладшати, зверніться до свого лікаря. Він надасть рекомендації, спрямовані на зниження маси тіла, зокрема щодо дієти та фізичного навантаження, зміни дозування ліків тощо.

Боротьба із зайвими кілограмами  як профілактика діабету

Зниження маси тіла дасть змогу розірвати замкнене коло взаємозалежності між ожирінням і діабетом та істотно підвищити якість життя:3

  • полегшити контроль рівня глюкози в крові;
  • знизити ризик серцево-судинних захворювань;
  • нормалізувати артеріальний тиск;
  • зменшити небезпеку дегенеративних змін суглобів і остеопорозу;
  • позбавити від обструктивного апное під час сну.

Не варто кидати всі сили у бій із надлишковою масою тіла та чекати швидких результатів. Надмірна активність може призвести до негативних наслідків: порушення травлення, збою обміну речовин і різкого зниження рівня глюкози в крові. Всі зміни в раціоні та фізичному навантаженні потрібно обов’язково узгоджувати з лікарем.

Велику роль відіграє психологічний стан.

Іноді людям не вистачає мотивації або терпіння: одні обіцяють собі почати завтра і постійно відкладають на потім, інші знаходять сили змінити свій спосіб життя, проте через деякий час, не спостерігаючи істотних змін, повертаються до звичного існування.

Звичайно, складно відмовитися від улюблених страв, а фізичні навантаження в разі надлишкової маси тіла спричиняють задишку та дискомфорт у суглобах і м’язах. Однак поступове позбавлення зайвих кілограмів сприятиме поліпшенню загального стану.4 Важливо зрозуміти, що домогтися значного зниження маси тіла — реально, потрібно тільки вірити у свої сили, ретельно дотримуватися рекомендацій лікаря і набратися терпінням.

Дієта при ожирінні у людей із ЦД2 виключає споживання продуктів, що містять швидкі вуглеводи. Харчування має бути низьковуглеводним, частим і дробним — так організм краще насичується, а рівень глюкози в крові лишається в межах норми. У разі збалансованого харчування середні показники зниження маси тіла можуть сягати від 500 г до 1 кг за тиждень. Для спостереження за поступовим наближенням до поставленої мети можна записувати результати щотижневого зважування у свій щоденник харчування.

UA24DI00027