Загальна інформація про діагноз — у статті «Цукровий діабет 2 типу»
Навіщо здоровій людині зайва інформація?
Дуже часто елементарні знання допомагають уникнути неприємних ситуацій: людина не витрачатиме часу на запитання на кшталт «Що робити?», «Куди бігти?», коли сусідові, колезі або родичеві раптом стало зле.
ПСИХОЛОГИ ПОПЕРЕДЖАЮТЬ!
Найчастіше цукровий діабет типу 2 розвивається вже у дорослих людей, котрі не звикли змалку ретельно виконувати всі вказівки лікаря. І їм буває досить складно швидко змінити ритм життя та власну поведінку. Саме тому дуже важливо не лише інформаційно озброїтися самому, а й надати інфозброю близькому колу людей. Цей крок збереже дорогоцінні хвилини, здоров’я та нерви і людині з діабетичною кризою, й усім учасниками ситуації.1
Як скласти план з догляду за людиною із діагнозом «цукровий діабет 2 типу»?
Сьогодні будь-яку інформацію можна знайти на відповідних інтернет-сайтах. Але людський організм індивідуальний. Перш ніж застосовувати інтернет-поради, слід ретельно вивчити вказівки лікаря, котрий знає результатами обстеження людини і всі нюанси її стану.
- Залучіть до «генеральної наради» головного учасника ситуації — людину, якій тепер доведеться навчитися жити у новому руслі.
- Завітайте з нею до лікаря або уважно прочитайте його висновки та показання.
- Обговоріть з лікарем усі поради, які ви вичитали в «мережі», і з’ясуйте, які саме з них є доречними в конкретному випадку. Адже «ведмежа послуга» — не ваша мета.
- Зібравши докупи всю інформацію, складіть пам’ятку і тримайте її біля себе. Тоді в потрібний час ви зможете швидко зорієнтуватися та не гірше за лікаря надати допомогу людині з діабетом.
ЛІКАРІ НАГОЛОШУЮТЬ!
Дітям і підліткам із діагнозом «ЦД» будь-якого типу більше, ніж іншим, потрібна увага близьких. Їм необхідні моральна підтримка, регулярний моніторинг стану та допомога навчитися жити в новому для себе стані. Доросла відповідальна людина з близького оточення зможе запевнити дитину, що нічого страшного не сталося, треба лише бути трішки уважнішим до себе.
За чим треба слідкувати, коли в родині є людина з діабетом 2 типу?
ХАРЧУВАННЯ: діабет певного типу вимагає дотримання конкретної дієти. Головна мета — перейти на здорове харчування й запобігти збільшенню маси тіла. Адже зайві кілограми, набрані завдяки нездоровій їжі, — безпосередня причина виникнення ЦД 2 типу і провокативний фактор для тих, кому вже встановлено такий діагноз. Недотримання дієти може стати стартом для інсулінової залежності.
ДІЄТОЛОГИ РАДЯТЬ! 2
Запам’ятайте три основні складові харчування при ЦД типу 2.
- Багато овочів.
- Достатня кількість ненасичених жирів.
- Обмеження перероблених продуктів (вони мають високий глікемічний індекс).
Більше інформації у статті «Харчування при цукровому діабеті 2 типу»
ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ: діагноз «цукровий діабет» не означає, що треба обмежувати себе у простих життєвих задоволеннях. І спорт — одне з них. Він допомагає не лише тримати в нормі масу тіла, а й активізує «приховані резерви» організму, покращує якість контролю та нормалізує рівень глюкози в крові, допомагає уникнути проблем зі здоров’ям. 3
Розробляючи план спортивних занять для людини з діабетом 2 типу, зверніть увагу на ті види спорту, котрі можна легко «дозувати»: плавання, спортивна ходьба та прогулянки пішки, теніс, лижі, велосипедні тури, веслування. Ви маєте можливість вчасно оцінити втому організму і стан людини та завершити тренування або зробити доречну паузу для відпочинку.
Більше читайте у статті «Спорт та цукровий діабет» та «Фізична активність»
ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ: вивчіть схему вживання препаратів, котру розробив спеціаліст, і допомагайте людині із діабетом дотримуватися плану лікування. Це може бути паперовий плакат у спальні або на кухні, щоденні нотатки і «будильники» у смартфоні чи просто ваша турбота й нагадування про те, що час вжити ліки.
На сьогодні вченими доведено, що вдала компенсація ЦД 2 типу лікарськими препаратами (пероральні форми, комбінована або інсулінова терапія) не лише підвищує якість життя людини з таким діагнозом, а й ефективно запобігає появі ускладнень. Тобто, ретельно дотримуючись схеми медикаментозного лікування, людина з діабетом ставить себе на один рівень зі здоровою людиною й здобуває можливість жити довго та щасливо без особливих обмежень.
КОНТРОЛЬ РІВНЯ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ: не бійтеся зайвий раз набриднути людині, нагадуючи про регулярну перевірку рівня глюкози в крові. Це необхідний крок на стадії звикання до певних рутинних дій життя з діагнозом «ЦД 2 типу». Надалі такі дії стануть рефлекторними, а зараз ваше завдання — допомогти людині навчитися не забувати про важливий для неї аналіз.
Досвідчені лікарі радять людям, котрим нещодавно діагностували цукровий діабет 2 типу, перевіряти рівень глюкози в крові частіше. «Новобранці» ще не мають того досвіду, котрий дає змогу оперативно оцінити власний стан за симптомами, і можуть пропустити настання кризи. Крім того, насичений графік перевірки допоможе виявити фактори, що впливають на стрибки глюкози в крові.
Читайте більше про ускладнення діабету та їх профілактику у статті на нашому порталі
НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СЕБЕ: щоби допомогти людині з діабетом, треба самому бути в нормі. Стрес, брак сну, неякісне харчування — неабиякий тягар і для цілком здорової людини. Нервовий «захеканий» помічник швидше переплутає щось у приписах лікаря або забуде нагадати про дотримання «правил гри» чи настання часу для контролю.
Отже, паніка близьких, коли рідній людині встановили діагноз «цукровий діабет», дуже шкодить і родині, і самій людині, котрій належить навчитися жити по-новому.
Тож не хапайтеся за серце, не заламуйте рук, видихніть і просто зрозумійте: цукровий діабет — аж ніяк не кінець існування. Вивчення простих основ поведінки — запорука щасливого повноцінного життя людини з діабетом і всієї родини. 4