Ознайомившись зі змістом цього розділу, Ви дізнаєтеся про наступне:
- Як дізнатися, коли рівень глюкози в крові є занадто низьким або занадто високим;
- Як подолати низький та високий рівень глюкози в крові;
- Що робити, якщо Ви захворіли;
- Як знизити ризик розвитку ускладнень цукрового діабету;
- Можливі способи захисту серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів;
- Можливі способи захисту зубів, ясен, шкіри та стоп.
Ускладнення діабету
Цукровий діабет може призводити до розвитку короткострокових проблем та ускладнень в довгостроковій перспективі. Основними проблемами в короткостроковій перспективі, за якими необхідно вести спостереження, і які необхідно попереджати, є низький рівень глюкози в крові (гіпоглікемія) і високий рівень глюкози в крові (гіперглікемія).
Ускладнення цукрового діабету в довгостроковій перспективі
З часом, якщо не вживати відповідних заходів з подолання високого рівня глюкози в крові, можливий розвиток серйозних проблем зі здоров’ям, таких як:
- Серцево-судинні захворювання;
- Порушення зору або сліпота;
- Захворювання нирок;
- Захворювання нервової системи;
- Інфекції ясен або шкіри.
Більшість довгострокових ускладнень діабету обумовлені високим рівнем глюкози в крові. Ось чому найважливіше, що Ви можете зробити для захисту Вашого здоров’я в довгостроковій перспективі, – це підтримувати рівень глюкози в крові максимально наближеним до нормального рівня.
Цукровий діабет і серцево-судинні захворювання (ССЗ)
Хвороби серця та інсульт набагато частіше розвиваються у людей з цукровим діабетом, ніж у людей без нього. Більшість серцево-судинних ускладнень цукрового діабету обумовлені блокуванням судин або уповільненням кровотоку по ним. Вживання продуктів з високим вмістом насичених жирів, транс-жирів або холестерину може призвести до надлишку ліпідів (наприклад, холестерину і тригліцеридів) в крові. Цей стан може призвести до звуження або закупорки кровоносних судин. Високий рівень глюкози в крові при наявності цукрового діабету також сприяє закупорці кровоносних судин. Якщо кровопостачання серця порушується, може статися серцевий напад. Блокування судин або уповільнення кровотоку у головному мозку може призвести до розвитку інсульту.
Високий артеріальний тиск
Високий артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія) є іншим видом серцево-судинного захворювання. Високий артеріальний тиск може призводити до ураження невеликих кровоносних судин та великих артерій в організмі. Так як високий артеріальний тиск не завжди супроводжується певними симптомами, регулярно перевіряйте Ваш артеріальний тиск.
Ваш лікар буде вимірювати Вам артеріальний тиск і визначати рівень ліпідів в крові. При наявності відхилень від норми, дієтотерапія, зміна способу життя і, за необхідності, застосування лікарських засобів, можуть допомогти їх подолати.
Як зменшити ризик ускладнень
Як можна захистити очі
Цукровий діабет може призводити до ураження крихітних кровоносних судин, що постачають кров до сітківки (ретинопатія). Сітківка – це світлочутлива ділянка внутрішньої оболонки ока. Люди з цукровим діабетом також схильні до підвищеного ризику розвитку глаукоми – захворювання очей, що спричиняється надмірним підвищенням тиску в очах. Ретинопатія або глаукома можуть призвести до сліпоти.
Ви можете зменшити ризик розвитку серйозних проблем з зором, дотримуючись наступних запобіжних заходів:
- Контролювати рівень глюкози в крові;
- Контролювати артеріальний тиск;
- Регулярно проводити огляд очей з розширеною зіницею у офтальмолога (1 раз на рік);
- Якщо Ви помічаєте будь-які раптові зміни зору, такі як нечіткість зору або “мушки” перед очима, необхідно відразу ж повідомити про це лікаря.
Сприяння захисту нирок
Люди з цукровим діабетом схильні до вищого ризику розвитку захворювання нирок, ніж здорові. Крихітні кровоносні судини в нирках, які фільтрують продукти життєдіяльності організму із крові у сечу, можуть закупорюватися і пропускати у сечу білки та не виводити токсичні сполуки. Тютюнопаління також може призводити до погіршення кровотоку в нирках.
Ранньою ознакою проблем з нирками є наявність білку в сечі. Вам необхідно виконувати аналіз сечі на білок кожного року. Цей аналіз, що називається тестом на мікроальбумінурію, є дуже важливим, тому що ураження нирок може виникати задовго до того, як у Вас з’являться будь-які симптоми.
Дослідження крові на рівень креатиніну в сироватці крові також рекомендується проводити щорічно. Високий рівень креатиніну є ознакою проблем з нирками, що потребують лікування. Ви можете сприяти захисту нирок, підтримуючи рівень глюкози крові на нормальному або наближеному до нормального рівні, контролюючи Ваш артеріальний тиск і кинувши палити.
Сприяння захисту нервів
Ураження нервів є розповсюдженою проблемою у людей з діабетом. Один з різновидів ураження нервів викликає такі симптоми, як оніміння або поколювання в руках або ногах. Іншим видом ураження нервів є ураження нервів, що сприяють контролю артеріального тиску. Цей другий тип ураження нервів може спричиняти запаморочення, коли Ви раптово встаєте, або перешкоджати прискоренню серцебиття під час виконання фізичних вправ. Інші типи ураження нервів включають сухість шкіри, проблеми з сечовим міхуром та травним трактом або проблеми сексуального характеру, такі як імпотенція. Ви можете сприяти зменшенню ризику ураження нервів за допомогою дотримання контролю діабету. В цьому вам допоможе регулярний контроль рівня глюкози в крові, контроль глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) кожні 3-6 місяців, вживання здорової їжі та максимального обмеження вживання алкоголю.
Як захистити зуби і ясна
При наявності цукрового діабету може збільшуватися вміст глюкози в слині. З часом, підвищений рівень глюкози в слині може призводити до карієсу зубів та інфекцій ясен.
Відвідуйте стоматолога принаймні 1 раз на 6 місяців для проведення відповідного огляду. Обов’язково повідомте стоматолога про наявність у Вас цукрового діабету. Також проходьте огляд у стоматолога, якщо у Вас відмічається почервоніння, кровоточивість або больові відчуття в яснах протягом декількох днів. Ці проблеми можуть бути ранньою ознакою захворювання ясен. Ви можете сприяти підтриманню здоров’я Ваших ясен і зубів, завдяки чищенню зубів і язика м’якою зубною щіткою після кожного прийому їжі. Після їжі також користуйтеся зубною ниткою.
Як захистити шкіру та стопи
Високий рівень глюкози в крові, обумовлений цукровим діабетом, збільшує ризик розвитку інфекцій шкіри та інфекційних ускладнень, що розвиваються на фоні діабетичної стопи. Оніміння стоп, що є результатом ураження нервів і порушення кровообігу, може також збільшувати ризик порізів та інфекцій. Ви можете захистити шкіру, підтримуючи її в чистому і сухому стані та уникаючи гарячих ванн і душу.
Серйозні порушення кровообігу або ураження нервів можуть призвести до необхідності ампутації пальця ноги, стопи або кінцівки. Ви можете зменшити цей ризик, регулярно контролюючи рівень глюкози в крові і вживаючи заходів з захисту Ваших ніг. Слід вести спостереження за наявністю наступних ознак:
- Біль або відчуття оніміння в стопі;
- Набряк стопи або голені;
- Рани/виразки, які довго не загоюються.
Більш детальну інформацію Ви можете дізнатися, звернувшись в «Школу Діабету» та до Вашого лікаря.