Пошук
Close this search box.

Всесвітній день боротьби з діабетом: долаємо проблеми разом!

14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом (World Diabetes Day) або Всесвітній день діабету (ВДД). Кожної осені увесь світ об’єднується у величезне дружнє коло, підтримуючи людей з діагнозом «цукровий діабет»
Table of Contents

Історична довідка

Стрімкий ріст числа людей з діабетом наприкінці 80-х років ХХ століття викликав неабиякий резонанс у суспільстві. Саме тому Міжнародна діабетична федерація (IDF) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вирішила привернути увагу усього світу на проблему, котра щороку набирає обертів.

14 листопада 1991 року був проведений перший в історії Всесвітній день діабету, який мав на меті скоординувати заходи лікування та профілактики діабету в усьому світі.1

Чому саме 14 листопада?2

Дата обрана не випадково. Саме в цей день у 1891 році народився Фредерік Бантінг,3один з винахідників гормону інсуліну, котрий став справжнім порятунком у боротьбі з діабетом.

11 січня 1922 року Бантінг разом з канадським колегою Чарлзом Гербертом Бестомзробили першу ін’єкцію інсуліну підліткові на ім’я Леонард Томпсон 5, котрий страждав на діабет. Відтоді почалася нова ера – часи інсулінотерапії, що врятувала мільйони людей.

Сміливий медик за свої вдалі експерименти отримав Нобелівську премію, ставши наймолодшим лауреатом премії у галузі фізіології та медицини. На момент отримання нагороди у 1923-му Бантінгу було усього 32 роки.

Розвиток ініціативи

У 1997 році Міжнародна діабетична асоціація України приєдналася до світової ініціативи, визнавши таким чином важливість подібних заходів.6

Спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН) № A/RES/61/225 від 20 грудня 2006 року цей день був взятий «під крило» ООН, і з 2007 року він проходить під егідою цієї впливової організації.7

Проголошена резолюція містила в собі головні аспекти діяльності, націлені на подолання темпів розвитку діабету – рекомендації щодо обов’язкової розробки національних програм з боротьби проти цукрового діабету та догляду за людьми з таким діагнозом.

Сучасна проекція

На даний час у тематичних заходах 14 листопада беруть участь профільні організації близько 160-ти країн – це понад 1 млрд учасників. Щороку тематика заходів змінюється, охоплюючи все більш ширші горизонти життя людей з діабетом.

Першою темою у 1991 році стало гасло: «Проблема діабету виходить у світ». 2020-й рік присвячений «янголам у білих халатах», людям, що своєю невтомною працею щодня допомагають людству крок за кроком йти до повноцінного життя. Гасло заходів 2020-го року: «Медсестра та діабет».8

За даними ВООЗ медсестри та медбрати – це 59 % усіх спеціалістів галузі охорони здоров’я. У світі нараховується 27,9 млн медсестер, з яких 19,3 млн – професіонали.

Але, навіть за наявності такої кількості фахівців, у 2018-му році статистика нарахувала нестачу медсестер у розмірі 5,9 млн чоловік. 89 % дефіциту припадає на країни з низьким та середнім рівнем доходів населення.

Прогнозується, що кожного року представників цієї професії повинно ставати на 8 % більше, щоб до 2030-го року подолати брак медиків.9

Всесвітній день діабету – голосне нагадування усьому прогресивному людству про наявність проблеми та невпинне збільшення її масштабів. Лише визнання існування небезпеки та постійні заходи, котрі вчать людей вчасно проводити профілактику та поводитися правильно у двобої з ЦД, можуть спинити зростання кількості людей, дотичних до проблеми.

Блакитне коло взаємодопомоги

З 2006 року логотипом Всесвітнього дня діабету є блакитне коло – символ життя, здоров’я, єдності. Його блакитне забарвлення повторює колір неба та прапору ООН – головного «двигуна» світового рупору, який ось вже майже 30 років знайомить нас із важливою інформацією стосовно усіх шарів життя світової діабетичної спільноти та новітніми методами протидії ЦД.10

Україна у світовій спільноті

Починаючи з 1997 року, Україна бере активну участь у заходах, присвячених ВДД. Ініціатором вступу до міжнародної спільноти стала Міжнародна діабетична асоціація України (МДАУ), з тих часів асоціація щороку започатковує власні та підтримує світові заходи, націлені на боротьбу з діабетом.

Помітну роботу беруть на себе Київський фонд «Діабетик» МОДА (Миколаївсько-Одеська діабетична асоціація), та ГО Діа-Дзен (Харків).

Повна інформація про діабетичні спілки та об’єднання, що працюють в Україні, у статті «Твоя група підтримки» на нашому порталі

Неоціненну допомогу у проведенні Всесвітнього дня діабету в Україні надає глобальна фармацевтична компанія Ново Нордіск (Данія), що має понад 90-річну історію інновацій та лідерства в галузі боротьби з цукровим діабетом. Українське представництво компанії є беззмінним спонсором заходів, що організують спільноти людей із цукровим діабетом, підтримуючи ініціативи цінними матеріалами та корисною інформацією.

Започаткування та підтримка щорічних заходів до Всесвітнього дня діабету – кропітка праця. Плани освітніх та інформаційних зустрічей розробляються таким чином, щоб робота організацій, які підтримують світові ініціативи ВДД, вкладалася не лише в одну дату, 14 листопада. Небайдужі до проблеми активісти планують свою діяльність на весь рік, даючи людям із цукровим діабетом шанс отримувати допомогу кожного дня, впевнено крокуючи до повноцінного щасливого життя.

UA24DI00058