Діабет і очі: як уникнути згубного впливу

Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Що контролювати?

Навіть разове підвищення або зниження рівня цукру в крові може призвести до проблем з зором, зокрема, до його помутніння чи розмитості. Як правило, все минає при нормалізації глікемії. Але на це може знадобитись до 6 тижнів.1 У цей період не варто підбирати окуляри, адже цей стан тимчасовий. Якщо ж помутніння за цей час не зникло, то, одна з імовірних причин — некоректно підібране дозування інсуліну. В такому випадку його варто переглянути. І це має зробити ваш ендокринолог.

Нагадуємо: лікаря варто інформувати про будь-які проблеми з зором, хоч і незначні. Адже ви можете недооцінювати ризики, а фахівець підкаже, як діяти. Наприклад, підбере оптимальний аналог інсуліну, найкращий для вас. Такі препарати містять штучно модифіковані молекули, які за рахунок своєї більш швидкої або більш тривалої активності дозволяють покращити контроль рівня глюкози в крові. А значить — знижують ризик виникнення хвороб очей.

Та найпершими заходами профілактики помутніння зору чи серйозніших проблем очей є добре відомі всім людям з діабетом рекомендації. Це, по-перше, регулярний контроль рівня глюкози в крові. Якщо тримати цей показник в рекомендованих межах, це значно зменшить ризик розвитку ушкоджень очей, навіть якщо ваш рівень глікозильованого гемоглобіну не поліпшується значно. По-друге, треба контролювати свій тиск. Адже артеріальна гіпертензія підвищує ризик ураження очей.

Як страждають очі

Високий рівень цукру в крові може призвести до ретинопатії. Це специфічна прогресуюча патологія судин сітківки ока. Вона у 25 разів збільшує ризик втрати зору.2 Причому, чим довше людина хворіє діабетом, тим більша ймовірність виникнення ретинопатії.3 У залежності від ступеню пошкодження судин сітківки, виділяють кілька типів цієї хвороби. Якщо ретинопатію виявити на ранній стадії і своєчасно почали її лікувати, то наслідків для зору, швидше за все, не буде. Для цього варто щороку проходити офтальмологічне обстеження, що включає, зокрема, огляд очного дна.

Інша серйозна загроза для очей при діабеті – макулодистрофія. В цьому випадку вражається центральна область сітківки – макула, яка відіграє ключову роль у збереженні зору на нормальному рівні. Для профілактики цієї хвороби надважливо в необхідній кількості вживати поліненасичені жирні кислоти омега-3, вітаміни С та Е, а також цинк.4

Діабет також посилює ризик виникнення катаракти. При легкій її формі лікарі радять частіше носити сонцезахисні окуляри (не тільки влітку) та використовувати в окулярах лінзи для контролю відблисків. Так очі будуть менше втомлюватись. Запущену форму катаракти лікують хірургічно. Тому краще до цього не доводити.

КОЛИ ВАРТО ЗВЕРНУТИСЬ ДО ОФТАЛЬМОЛОГА ПОЗАПЛАНОВО:
При появі у зоровому зображенні:
– чорних плям
– спалахів світла
– «сліпих зон»

Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Посилання
1. Eye damage with diabetes «It will take about six weeks, after getting blood sugar levels closer to normal, for the swelling to go away completely.»

2. Diabetic retinopathy: An update «Patients with diabetic retinopathy (DR) are 25 times more likely to become blind than non-diabetics.1 Good glycemic control arrests the development and progression of DR and decreases the visual loss.»

3. Eye Complications «The longer you’ve had diabetes, the more likely you are to have retinopathy.»

4. Macular Degeneration «Researchers have linked eye-friendly nutrients such as lutein and zeaxanthin, omega 3 supplements or consumption of fatty fishes, vitamin C, vitamin E and zinc to reducing the risk of certain eye diseases, including macular degeneration»
ПІДПИСКА

Підсумки тижня

7 днів – в одному повідомленні
Пояснюємо, що нового у світі діабету

Поговоримо про гіпо

Реальні історії життя людей з діабетом

Ілона

Я “зустрічаюся” з гіпо досить часто: принаймні один раз на тиждень маю легку гіпоглікемію. Я можу відчувати запаморочення та тремтіння рук, можу зовсім не відчувати, а глюкометр все одно показує 2,2 ммоль/л

Марина

У моєму житті було дві дуже важких гіпоглікемії. Одна трапилася зі мною вдома, коли я була вагітна, друга – з нез’ясованих причин – на ринку, на одеському Привозі

Останні новини

Світові новини щодо діабету

всемирный день диабета, девочка

Всесвітній день боротьби з діабетом-2020

Із метою привернути увагу людства до проблем діабету, що особливо загострилися на початку 80-х років ХХ століття, Міжнародна діабетична федерація (IDF) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) виступили з ініціативою оголосити 14 листопада Всесвітнім днем боротьби з діабетом (World Diabetes Day) або Всесвітній день діабету (ВДД)

Читати далі »

Важливі факти, складні теми – простими словами

Приєднуйтесь до нас!

Знайдіть однодумців

Поговоримо про гіпо

Реальні історії життя людей з діабетом

Останні новини

Світові новини щодо цукрового діабету