Знижений рівень глюкози в крові часто спричиняє дві доволі протилежні реакції в людей, котрі неуважно «навчалися» у Школі діабету.1
- Під час легких проявів гіпоглікемії при ЦД 2-го типу дуже хочеться повірити в диво: рівень глюкози в крові навіть нижчий за норму, тобто лікування дало результат, і сталося неймовірне — повне одужання!
Людина доходить неправильних висновків і самостійно зменшує дозування препаратів, що знижують рівень глюкози, а то й повністю їх скасовує. Адже він і так низький, навіщо ліки?!
- Якщо гіпоглікемія перебігає у тяжкій формі (затуманення свідомості, судоми, патологічно непереборна сонливість), і лікарі називають однією з найпоширеніших причин саме вплив надмірного застосування інсуліну, людина відмовляється від ліків через острах: якщо лікування має такі тривожні наслідки, краще відмовитися від препаратів!
Якщо вірити статистичним даним, 8 із 10 людей із ЦД після гіпоглікемічних станів ухвалюють неправильні рішення та самостійно втручаються в процес лікування.
Такі дії є вкрай необачними. Основне, що треба знати, як «Отче наш», про лікування — нормалізація стану людини з діабетом можлива лише за умови постійного контролю. Компенсований діабет — наслідок регулярного прийому ліків плюс дотримання здорового способу життя, заснованого на балансі раціонального харчування та фізичної активності.
Важливо! Зміна дозування або відміна препаратів — парафія ЛИШЕ лікаря-куратора, який вміє правильно оцінити стан організму після гіпоглікемії та призначити ефективну корекцію схеми лікування.
Дійсно, регулярні прояви гіпоглікемії — привід для перегляду схеми лікування, але в жодному разі не керівництво до того, що прийом ліків можна перервати або скоригувати дозу на власний розсуд.
Ще одна помилкова реакція на гіпоглікемічну кризу — неконтрольоване споживання їжі, яка, на думку людини з ЦД, нормалізує рівень глюкози. 2, 3
- Шоколад та шоколадні цукерки: так, вони «напаковані» вуглеводами, але, разом з тим, і жирами, що уповільнюють всмоктування вуглеводів. Отже, доки шоколадка «подіє», можна дочекатися й гіпоглікемічної коми.
- Карамель: єдиний спосіб швидше підвищити рівень глюкози — розгризти карамельку. Якщо повільно розсмокчуєш тверду цукерку, то втрачаєш дорогоцінні хвилини, коли ще можна без проблем купірувати напад гіпоглікемії. Але стоматологія нині доволі коштовне заняття, лікувати знищені після невдалого карамельного «лікування» зуби — сумнівне задоволення.
- Печиво або випічка: з одного боку, містять борошно вищого ґатунку, що має високий глікемічний індекс, а з другого, — такі ласощі зазвичай містять маргарин (жири, що уповільнюють всмоктування вуглеводів).
Що ж робити?
Запам’ятайте: ваш порятунок — у швидких, дуже швидких вуглеводах:
- сік;
- розчин глюкози;
- чистий цукор;
- натуральні желейні цукерки;
- препарати для підвищення рівня глюкози.
Вони не містять «гальм» — жирів та білків — і починають розчинятися та всмоктуватися слизовою оболонкою ще в ротовій порожнині, забезпечуючи швидке транспортування глюкози до крові.
Отже, перше правило поводження у разі появи частих епізодів гіпоглікемії — розумні та швидкі кроки, що дадуть змогу терміново підвищити рівень глюкози, плюс своєчасне звернення до лікаря. Самолікування у будь-яких проявах порушить баланс компенсації діабету і стане наслідком появи інших кризових ситуацій.4
Більше порад щодо ситуацій, які пов’язані з гіпоглікемією, у відповідному розділі сайту «Гіпоглікемія»