Пошук
Close this search box.

Діабет та йога: друзі чи вороги?

Фізичні та психологічні аспекти занять йогою при діабеті 2-го типу
женщина медитирует в саду
Table of Contents

Доведено, що діабет аж ніяк не є суворим обмежувачем прав на повноцінне активне життя. Але певні застереження щодо занять спортом все ж існують.1

Розберімося, чим саме є йога для людей з діагнозом «цукровий діабет»: помічником чи провокатором кризових станів?

Золотий баланс активності

Побутує думка, що заняття спортом корисні при діабеті та сприяють зменшенню ризиків його розвитку.

Більше інформації у статті «Спорт та цукровий діабет»

  • Активний рух допомагає уникнути багатьох ускладнень, котрі провокує діабет. Спорт рятує від серцево-судинних негараздів, разом зі здоровим харчуванням підвищує чутливість організму до інсуліну, допомагає під час лікування синдрому інсулінорезистентності, сприяє зменшенню маси тіла, підвищення якої є небажаним гостем для людей з діабетом.
  • Для здорових людей спорт як суворий «контролер» надлишкової маси тіла є потужним захисником від ризику появи діабету.

Про важливість занять спортом читайте у статті «Фізична активність»

Але занадто виснажливі тренування для людини з діабетом — табу, надмірні зусилля спричиняють різке зниження рівня глюкози в крові і відповідно розвиток гіпоглікемії.

  • Йога — золота середина, спорт середньої активності, інтенсивність та тривалість занять котрим можна контролювати залежно від самопочуття.
  • Під час повільних плавних рухів, характерних для входження до асан, виробляється ендорфін2, так званий гормон радості, що до того ще й має приємну властивість посилювати потяг до білкової, а не вуглеводної їжі.

Отже, йога підходить усебічно: і навантаження оптимальне, і настрій у нормі, і дієтичні поради виконуються із задоволенням!

Йога — спортивний психолог

Доведено, що заняття йогою підвищують рівень стресостійкості.

  • Гармонійні неквапливі вправи допомагають відволіктися від проблем. Під час вдумливих занять ви забуваєте про негаразди в житті і звикаєте ставитися до них по-філософськи.
  • Заняття знижують рівень продукування кортизолу, гормону, що відповідає за розвиток стресових станів3.

Людина, що регулярно займається йогою, відчуває в собі певні позитивні зміни.

  • Стає впевненішою у своїх силах.
  • Набуває сил та бажання боротися зі шкідливими звичками.
  • Отримує потужну зброю у боротьбі з депресією.
  • Вчиться бути відкритою для світу, легше контактує з оточуючими, втрачає бажання конфліктувати.

Це неоцінима допомога для людини, котра вчиться жити з діагнозом «цукровий діабет». Під час змін способу життя дуже важливо приймати їх позитивно, а не поринати у негатив, малюючи в уяві майбутнє обмежене й неповноцінне існування.4

Важливі нюанси для початківців5

Перше, що як «Отче наш» запам’ятовує «власник» діагнозу «ЦД», це важливість контролю: треба постійно, регулярно та ретельно відслідковувати власний стан як за відчуттями, так і лабораторними аналізами.

Що потрібно зробити перед початком занять йогою?

  • Перевірити рівень глюкози в крові: якщо результати зашкалюють вище 3,8 ммоль/л (248 мг/дл) або «пасуть задніх» на рівні 5,6 ммоль/л (109 мг/дл), це «тривожний дзвіночок». Краще зачекати, доки показник не повернеться до звичної для вас норми.
  • Випити достатню кількість води: навіть повільний ритм занять може призвести до зневоднення, особливо у спекотні дні.
  • Звернути увагу на особливості ліків, котрі ви приймаєте. Деякі з них (наприклад бета-блокатори) знижують рівень глюкози у крові, що вкупі з фізичною активністю може призвести до гіпоглікемічної кризи.
  • Якщо рівень глюкози низький, варто з’їсти легкий вуглеводний снек, щоби не допустити критичного зниження показників.
  • Повідомити тренера та оточуючих про особливості вашого стану і методи допомоги під час виникнення криз. Ретельна підготовка до тренування зводить ризики до мінімуму, але бувають моменти, коли швидка реакція підготовлених людей навколо рятує від неприємних ускладнень.

Особливості поведінки під час занять йогою

Усі спортивні подвиги слід звершувати з розумом.

  • Не беріть на себе одразу повне навантаження. Починайте з 15-20-хвилинного тренування. З кожним разом додавайте по кілька хвилин до тривалості заняття, слідкуючи за своїми відчуттями.
  • Не женіть і по днях: складіть графік тренувань хоча би день через день, організму треба плавно, без дискомфорту, входити у новий ритм. А ось дихальні вправи, котрі супроводжують заняття йогою, можете виконувати щодня.
  • Якщо у вас з’являється втома чи бажання завершити вправу раніше за визначений тренером термін, не ігноруйте сигналів організму. Зробіть паузу для відпочинку або попросіть тимчасово замінити вправу на легшу.
  • Якщо ж вам стає кепсько — негайно завершуйте тренування! Попросіть когось з обізнаних із нюансами діабетичних кризів побути біля вас, доки самопочуття не прийде до норми.

 

Фізична активність — реальна допомога в підвищенні якості життя людини з діабетом. Треба лише не забувати про уважний контроль стану і не сприймати заняття як тягар.

Йога — величезний всесвіт, що дарує людині безліч нових можливостей, і фізичних, і духовних. Нерозумно нехтувати таким простим, але напрочуд ефективним методом досягнення гармонії з власним тілом та внутрішнім світом6.