Пошук
Close this search box.

Діабетична кома

Правильне лікування цукрового діабету – запорука гарного самопочуття. Ретельно виконуючи поради лікаря, ми не тільки забезпечуємо компенсацію діабету, але й успішно запобігаємо розвитку різних ускладнень. Одним з найбільш важких ускладнень, супутніх діабету, є діабетична кома – стан, який може призвести до летального випадку, якщо вчасно не вжити необхідних заходів.
мужчина лежит на полу без сознания
Table of Contents

Стан, в якому людина перебуває без свідомості протягом тривалого часу, називається кома. Він супроводжується відсутністю реакцій на зовнішні подразники, уповільненням або прискоренням пульсу та дихання. За наявності такого діагнозу як цукровий діабет, кому можуть спричинити занадто високий (гіперглікемія) або занадто низький (гіпоглікемія) рівень цукру в крові.1

Причини діабетичної коми

Діабетичну кому можуть спровокувати такі фактори:

  • нестача інсуліну в організмі внаслідок неправильного дозування ліків або їх нерівномірного розподілу протягом доби, інфекційного захворювання, фізичного або нервового виснаження, отруєння та ін.;
  • різке припинення інсулінотерапії;
  • зміна лікарського засобу без попередньої перевірки реакції людини з цукровим діабетом на новий препарат;
  • помилки, допущені під час ін’єкцій інсуліну (введення препарату в одне й те саме місце, багаторазове використання шприців чи голок, застосування неякісних ліків).

Діабетична кома може виникнути при будь-якому типі діабету. Особливо небезпечна вона для людей, у яких цукровий діабет розвивається, але ще не діагностований – в цьому випадку людина не знає всіх ризиків і тому не може запобігти різкому погіршенню свого стану.2

Основні симптоми діабетичної коми

Як правило, діабетична кома не виникає раптово. Вона розвивається поступово і на початковому етапі супроводжується низкою симптомів. Серед них:

  • загальна слабкість;
  • відчуття нудоти, іноді супроводжується блювотою;
  • головний біль;
  • підвищена спрага;
  • біль в області живота.

Якщо не вжити необхідних заходів, протягом декількох годин стан може серйозно погіршитися: спостерігається істотне зниження артеріального тиску, слабкість в м’язах, несприйнятливість до зовнішніх подразників, втрата координації аж до втрати свідомості.

Види діабетичної коми

Розрізняють два основних види діабетичної коми – гіпоглікемічну та гіперглікемічну. Остання поділяється на три типи: гіперосмолярну, кетоацидотичну і лактацідемічну.

Гіпоглікемічна кома

Гіпоглікемічна кома виникає в умовах різкого падіння рівня глюкози в крові за відсутності швидких заходів, спрямованих на відновлення нормального рівня глікемії. Ця недуга небезпечна для людей з цукровим діабетом 1-го типу .

Гіпоглікемічну кому провокує надлишок інсуліну в організмі, через що рівень глюкози не може піднятися до нормальних показників.3 Причиною високого рівня інсуліну може бути:

  • занадто велика доза лікарського препарату (неправильно розраховане дозування або помилка у виборі типу шприца);
  • не узгоджений з лікарем прийом цукрознижувальних засобів у таблетках, які збільшують продукування інсуліну організмом;
  • відсутність додаткових вуглеводів при підвищеному фізичному навантаженні;
  • дієта, яка не відповідає дозуванню інсуліну (пропущений прийом їжі, в меню замало продуктів із потрібною кількістю вуглеводів тощо);
  • наявність автономної нейропатії (характеризується ураженням нервових волокон внутрішніх органів, через що істотно знижується чутливість організму і в тому числі здатність відчувати ознаки гіпоглікемії).

При появі симптомів наближення гіпоглікемічної коми необхідно підвищити рівень глюкози в крові. Це можна зробити, з’ївши цукерку, тістечко, випивши солодкий чай або водний розчин глюкози. Прийом глюкози можна замінити внутрішньовенною ін’єкцією. Важливо вчасно розпізнати ознаки гіпоглікемії та вжити заходів, оскільки гіпоглікемічна кома розвивається досить швидко та може призвести до летального випадку.

Більше про гіпоглікемію – у статті «Гіпоглікемія: як її розпізнати та подолати»

Гіперглікемічна кома

Гіпергликемічна кома – серйозна загроза для людей з цукровим діабетом обох типів. При ЦД 1-го типу організму не вистачає інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою. При ЦД 2-го типу  кількість власного інсуліну може бути в нормі або вище, однак дефект рецепторів не дозволяє організму використовувати інсулін за призначенням. В результаті в крові накопичується критична кількість глюкози, що може спровокувати діабетичну кому.

Оскільки клітинам організму потрібна енергія, вони починають шукати альтернативні способи її отримання. Це може бути безкисневе окислення глюкози або вироблення енергії з білків і жирів. При цьому в організм надходять різні токсичні речовини, які разом із надлишком глюкози погіршують загальний стан організму та провокують розвиток коми.

Залежно від типу компенсаторного метаболізму розрізняють наступні типи гіпергликемічної коми:

  • Гіперосмолярна. Цей тип діабетичної коми спостерігається переважно у людей похилого віку. Причина полягає у віковому порушенні функцій нирок, яке збільшує тривалість процесу виведення глюкози з сечею. При цьому інсуліну, що виробляється організмом, вистачає для запобігання ліполізу (розщеплення жирів), проте його недостатньо для засвоювання глюкози. Цукор поступово накопичується в крові та провокує її згущення, що призводить до уповільнення кровотоку та порушення чутливості нейронів. Для розвитку гіперосмолярної коми характерні часті сечовипускання, підвищена спрага, сплутаність свідомості, галюцинації. Відсутність своєчасних заходів призводить до пригнічення безумовних рефлексів і втрати свідомості.4 При перших ознаках гіперосмолярної коми потрібно терміново викликати лікаря. Лікування складається з крапельниці з гіпотонічним фізрозчином NaCl, при сильному зниженні тиску вводять допамін або мезатон.
  • Кетоацидотична. Організм отримує необхідну енергію, розщеплюючи білки та жири. У процесі розщеплення виділяється велика кількість ацетону, який накопичується в тканинах (кетоацидоз).5  Характерною ознакою розвитку кетоацидозу є запах ацетону з рота, біль у животі, нудота. За наявності симптомів потрібно надати першу допомогу (ввести потрібну дозу інсуліну, забезпечити рясне пиття у вигляді підсоленої води з малою кількістю столової соди, прийняти ентеросорбенти) та викликати лікаря. Амбулаторне лікування може складатися із введення внутрішньовенно (або крапельно) розчину електролітів з іонами калію, розчину з глюкозою та ін.6
  • Лактацідемічна. Синтез глюкози відбувається безкисневим способом, в ході якого утворюється молочна кислота. Вона накопичується в крові, а потім в тканинах, зсуваючи кислотно-лужний баланс у кислотну сторону. При цьому спостерігається відсутність або істотне зменшення сечовипускання, тахікардія, зниження тиску.7 Розвиток лактацідемічної коми спричиняють цукрознижувальні препарати групи бігуанідів. Лікування – амбулаторне, направлене на коригування кислотно-лужного балансу (крапельниця з лужним розчином), у комплексі з кисневою терапією.

Профілактика діабетичної коми

Щоби запобігти появі діабетичної коми, потрібно регулярно проводити контрольні вимірювання рівня цукру в крові та приймати препарати відповідно до рекомендацій лікаря. Також важливо дотримуватися дієти, використовувати одноразові шприці і голки, перевіряти термін придатності ліків та змінювати місця ін’єкцій. Тим, хто схильний до частих гіпоглікемій, слід завжди мати при собі таблетовану глюкозу, цукерку, цукор-рафінад.

У випадку різкого погіршення стану слід викликати лікаря. Відсутність медичної допомоги провокує розвиток патологічних змін всіх тканин та органів, що може призвести до тяжких наслідків.8

UA24CD00053