Симптоми цукрового діабету 1 типу
ЦД 1 типу проявляється переважно в дитячому та підлітковому віці, проте час від часу його діагностують і в дорослих. Основною причиною появи цукрового діабету є збій імунної системи, при якому організм починає виробляти антитіла, що руйнують клітини підшлункової залози. Таке порушення виникає внаслідок будь-якого інфекційного захворювання (вітрянка, свинка, краснуха, гепатит та ін.), а також за наявності в родині людей із цукровим діабетом.
Цукровий діабет типу 1 розвивається швидко: з моменту появи перших симптомів до серйозного погіршення стану може минути всього кілька днів. Дуже важливо не відкладати візит до лікаря, якщо у вас або вашої дитини спостерігаються такі симптоми:
- постійна сухість у роті та відчуття спраги (обсяг споживаної рідини підвищується до 3-5 л на добу);
- почастішання сечовипускання — як удень, так і вночі;
- погіршення зору;
- безпричинна втома і загальна слабкість;
- зниження концентрації уваги;
- різке зниження маси тіла;
сухість шкірних покривів і погане загоєння ран.
Для встановлення діагнозу лікар призначить низку аналізів, за результатами яких і зробить висновок.
Діагностика цукрового діабету 1-го типу
Основними методами діагностики цукрового діабету1 є стандартні аналізи крові та сечі. Зразки відбираються вранці натщесерце. Для аналізу на глюкозу беруть кров із пальця. Показники до 7 ммоль/л вважаються нормою, перевищення норми свідчить про можливу наявність діабету.
Для уточнення діагнозу лікар може призначити такі додаткові аналізи, як тест на толерантність до глюкози, аналіз на глікований гемоглобін (HbA1C), тест на С-пептид.
Тест на толерантність до глюкози
Перший зразок крові відбирається натщесерце (після 10 годин голодування, також не рекомендовано вживати рідину). За цим зразком визначають вихідний рівень глюкози в крові. Після цього необхідно випити розчин глюкози у воді (75 г глюкози на 200-300 мл води). Наступний зразок беруть через 30 хвилин, за потреби роблять ще 2-3 аналізи щопівгодини протягом 2 годин. Діагноз встановлюють на підставі отриманих результатів.
Рівень глюкози за відсутності діабету | Рівень глюкози за наявності діабету |
до 6 ммоль/л натще | від 7 ммоль/л натще |
до 7,8 ммоль/л через 2 години після тесту | від 11 ммоль/л через 2 години після тесту |
Аналіз на глікований гемоглобін (HbA1C)
Цей тест дає змогу визначити середнє значення рівня глюкози в крові протягом останніх 12 тижнів.2 Його можна проводити в будь-який час і без спеціальної підготовки (голодування або вживання спеціальних сумішей).
Принцип діагностики полягає в дослідженні еритроцитів: гемоглобін, що міститься в них, поєднується з глюкозою та стає глікованим. Тривалість життя таких еритроцитів становить 12 тижнів, після чого вони замінюються на нові. Нормою прийнято вважати значення HbA1C 36-42 ммоль/л.
до 42 ммоль/л | 42-48 ммоль/л | від 48 ммоль/л |
діабет відсутній | предіабет | наявність діабету |
Тест на С-пептид
Дослідження проводиться задля оцінки концентрації інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою. 3 Перед відбором венозної крові рекомендовано:
- не їсти протягом 8 годин (дозволена негазована вода);
- протягом доби не вживати алкоголю;
- утриматися від куріння протягом 3 годин перед аналізом;
- за 30 хвилин до дослідження уникати фізичного та емоційного навантаження.
С-пептид з’єднує один з одним компоненти, що входять до складу молекули інсуліну. У процесі лабораторних досліджень під час синтезу С-пептиду він вивільняється в такій самій кількості, що й інсулін. Отримані дані використовують для уточнення діагнозу. Нормою вважається рівень С-пептиду від 0,9 до 4 нг/мл. Показники нижче норми свідчать про розвиток цукрового діабету.
Своєчасне виявлення такого захворювання, як цукровий діабет 1 типу, відіграє важливу роль для подальшого лікування.
В іншому випадку зростає ризик ураження нервової системи, судин, а також повного порушення обміну речовин.