Пошук
Close this search box.

Звичайна перевтома чи тривожний сигнал? Розпізнаємо симптоми діабету 2-го типу

Симптоми діабету підступні: на них легко не звернути увагу, прийнявши за звичайну перевтому. Тому важливо уважно слідкувати за своїм організмом і не чекати, доки «само пройде». Не пройде, якщо не лікувати. У вас лише одне тіло, і його здоровий стан – ваша відповідальність
Table of Contents

Багато хто вважає, що головна небезпека діабету – високий рівень цукру у крові. Це не так. Набагато небезпечніші його наслідки, серед яких втрата зору чи кінцівок. Проте не варто панікувати: чим раніше людина з діабетом звернеться за допомогою, тим менший ризик ускладнень. Знаючи симптоми діабету 2-го типу, ви зрозумієте, через які зміни в організмі варто непокоїтися, а через які – ні.

Ранні ознаки та симптоми діабету

      1. Часте сечовипускання. Коли рівень цукру у крові зависокий, центр спраги головного мозку провокує нирки звільнитися від зайвого і відфільтрувати цукор з крові. Через це виникає часте бажання помочитися, особливо вночі.
      2. Постійна спрага. Через часте сечовиділення тіло втрачає воду, згодом воно може зневоднитися і потребувати більше рідини. Так з’являється ще один симптом – постійна спрага.
      3. Відчуття голоду. Травна система розщеплює їжу на простий цукор – глюкозу, яку тіло використовує як пальне. У людей з діабетом, через порушення в організмі обмінних процесів, клітини перестають засвоювати глюкозу, тому вони відчувають голод, навіть якщо щойно поїли.
      4. Хронічна втома. Вона виникає тому, що клітини тіла отримують недостатньо «пального». Порушується енергетичний обмін – і людина ніяк не може відпочити. Крім того, із-за недостатнього кровообігу, клітини не забезпечуються в повному обсязі необхідними поживними речовинами і киснем.
      5. Погіршення зору. Дефіцит цукру у крові може нашкодити маленьким кровоносним судинам в очах, через що людина бачитиме розмиту картинку. Таке «замилення» може виникнути на одному оці чи одразу на обох, бути постійним чи вражати час від часу. Якщо людина з діабетом не почне лікуватися, вона може втратити зір, бо стан кровоносних судин погіршуватиметься.
      6. Повільне загоєння ран та інфекцій. Високий рівень цукру може пошкодити нерви та кровоносні судини, що ускладнить циркуляцію крові. Тому навіть найменші порізи на ранки загоюватимуться тижнями.
      7. Поколювання, оніміння чи біль у руках чи ногах. Через ту ж ускладнену циркуляцію крові страждають і нерви. Через це у людей з діабетом виникають дивні відчуття у кінцівках –  поколювання, оніміння чи навіть біль. Такий стан називається нейропатією. Якщо його не лікувати, він погіршиться, і людині погрожуватиме ампутація.
      8. Темні плямки на шкірі. Якщо на шиї, під пахвами чи у паховій області виникли темні м’які бархатисті плямки, це привід здати аналізи на діабет 2-го типу.
      9. Свербіж та молочниця. Кров та сеча з надлишком цукру  –  чудове середовище для дріжджових грибів, які і викликають молочницю. Інші теплі та вологі частини тіла, наприклад рот і пахви, теж можуть постраждати. Інфіковані місця найчастіше сверблять, проте можуть і пекти, і червоніти 1

Якщо ви знайшли у себе один чи декілька симптомів, потрібно якомога швидше записатися на прийом до лікаря та здати тести на рівень глюкози у крові.

Будьте особливо уважними до себе, якщо ви:

  • Старше 45 років.
  • Ведете сидячий спосіб життя.
  • Маєте надмірну вагу – один з найвагоміших факторів ризику. 2
  • Неправильно харчуєтесь.
  • Курите.
  • Маєте брата, сестру, батька чи матір з діабетом.
  • Страждаєте на синдром полікістозних яєчників.
  • Хворіли на гестаційний діабет (зависокий рівень цукру у крові під час вагітності).
  • Мали захворювання серця або інсульт.
  • Маєте предіабет – рівень цукру у крові, що вищий за норму, але занадто низький, щоб бути підставою для діагнозу.
  • Афроамериканець, латиноамериканець, азіат, корінний мешканець Аляски, Америки, Гаваїв чи Тихоокеанських островів 3

Популярний міф   –  щеплення підвищують ризик захворіти на діабет. Це не так. Американський Національний центр досліджень та спостережень за імунізацією запевняє, що це не більше ніж домисел, тому можете сміливо робити щеплення собі та дітям. 4

Що робити, якщо впізнали себе?

Тоді вам необхідно ввести у своє життя нові корисні звички. Спочатку дотримуватися них може бути складно, але ці зміни необхідні, щоб жити довго та щасливо.

  • Їжте більше продуктів, багатих на клітковину та здорові вуглеводи  (овочі, фрукти, боби, картопля та коричневий рис).
  • Снідайте, обідайте та вечеряйте в один і той самий час кожного дня.
  • Не переїдайте.
  • Слідкуйте за вагою та здоров’ям серця. Для цього зведіть до мінімуму солодке, швидкі вуглеводи (білий хліб, макарони) та тваринні жири.
  • Кожен день виділяйте півгодини на спорт. Оберіть ту фізичну активність , яка подобається: спортзал, пробіжки, плавання чи зарядка вдома. Головне не перевтомлюватися та не тренуватися натщесерце.
  • Робіть тести на рівень цукру у крові кожен рік 5

 

UA24DI00063