Гіпоглікемія — це зниження рівня глюкози в крові до 4 ммоль/л і нижче. Здоровий організм реагує на цей стан включаючи два захисні механізми одночасно: печінка починає активно продукувати глюкозу, а підшлункова залоза зменшує кількість виробленого інсуліну.1 Тому зниження рівня глюкози в крові для здорової людини не є небезпечним, тоді як у людей з цукровим діабетом різко зростає ризик гіпоглікемічної коми.
Хто в зоні ризику?
Гіпоглікемія найчастіше проявляється у людей із цукровим діабетом, які використовують для лікування препарати, що знижують рівень глюкози в крові. До таких ліків належить інсулін, а також різні таблетовані препарати, що мають у своєму складі сульфаніламіди та інші речовини, які стимулюють вироблення інсуліну.
Оскільки організм людини з ЦД не в змозі самостійно регулювати вироблення інсуліну та глюкози, він не зможе запобігти нападу гіпоглікемії. Введений інсулін або інший цукрознижувальний препарат не можна миттєво прибрати з організму, а об’єму глюкози, що надходить з печінки, недостатньо для нормалізації її рівня в крові.
Складність ситуації полягає в тому, що неможливо підібрати єдину дозу ліків, яка ніколи не спровокує нападу гіпоглікемії. Дозування залежить від показників рівня глюкози в крові, а вони можуть змінитися буквально за кілька хвилин.
До групи ризику також входять люди з великим «стажем» цукрового діабету та супутніми захворюваннями, симптоми яких схожі на ознаки гіпоглікемії. Таким людям буває складно розпізнати початок гіпоглікемічного нападу.
Причини гіпоглікемії
Фактори, які можуть спровокувати напад гіпоглікемії, поділяють на дві групи.
Порушення правил харчування:
- занадто велика перерва між їжею;
- в меню недостатньо продуктів, що містять вуглеводи;
- великий інтервал між введенням ліків та споживанням їжі;
- проблеми з травленням, що уповільнюють засвоєння їжі;
- голодування з метою зниження маси тіла без корекції дози ліків;
- надмірне фізичне навантаження без вживання вуглеводів;
- вживання алкоголю.
Порушення терапії:
- неправильний розрахунок дози лікарських препаратів;
- помилка в наборі дози через несправність шприц-ручки;
- неправильна техніка введення інсуліну: масаж або нагрівання місця ін’єкції, зміна місця введення препарату та ін.
Увага — симптоми!
Дуже важливо навчитися розпізнавати ознаки наближення гіпоглікемії, щоби вчасно зупинити напад. Потрібно обов’язково перевірити рівень глюкози в крові, якщо спостерігаються такі симптоми:
- підвищене серцебиття;
- пітливість;
- різке відчуття голоду;
- порушення координації;
- відчуття оніміння в ділянці язика та губ;
- нудота;
- запаморочення.1
Якщо вчасно не вжити відповідних заходів, то за цими симптомами можуть з’явитися загальна слабкість, різке погіршення зору, порушення мови, судоми і глікемічна кома.
У людей із ЦД 1 типу також можуть виникати напади нічної гіпоглікемії. Щоб уникнути цього, необхідно регулярно перевіряти рівень глюкози в крові перед сном.
Крім цього, у різних людей показники рівня глюкози, при яких настає гіпоглікемія, можуть мати різні значення. Наприклад, в однієї людини симптоми можуть проявлятися при показниках вище 4 ммоль/л, а в іншої — відсутні при рівні глюкози нижче цієї позначки. Визначити персональні показники допоможуть ведення Щоденника та консультація з лікарем.
Лікування гіпоглікемії
У разі появи симптомів гіпоглікемії важливо зберігати спокій. Основне завдання лікування — повернення рівня глюкози до нормальних показників. Зайва тривожність тільки погіршить стан. Рекомендуємо зробити кілька глибоких вдихів та видихів — це не забере багато часу, проте допоможе сконцентрувати увагу на майбутніх діях.
Швидко нормалізувати рівень глюкози в крові можна кількома способами: випити склянку соку або підсолодженого напою, з’їсти цукерку або таблетку глюкози. Продукти із вмістом швидких вуглеводів завжди повинні бути під рукою. Також на випадок тяжкого нападу потрібно мати при собі глюкагон.
Після споживання продуктів, що містять глюкозу, необхідно зайняти комфортне положення та трохи відпочити. Через 15-20 хвилин потрібно перевірити рівень глюкози в крові — його показники повинні бути в межах 4-9 ммоль/л.3
Чи можна запобігти гіпоглікемії?
У 2017 році група американських вчених провела низку досліджень,4 мета яких полягала у створенні спеціальної програми для виявлення людей із ЦД, найбільш схильних до розвитку гіпоглікемії. Зібравши дані від більше ніж 200 000 осіб, вчені розробили програму, здатну спрогнозувати ймовірність прояву гіпоглікемії протягом року у тієї чи іншої людини із цукровим діабетом.
Програма враховує такі фактори, як тип лікування (інсулін або цукрознижувальні препарати), вік, стан нирок, а також кількість викликів швидкої допомоги, зокрема через гіпоглікемію. На підставі аналізу даних вона прогнозує низьку (приблизно до 1%), середню (в межах 1-5%) і високу (від 5% і вище) схильність до гіпоглікемічних нападів. Використовуючи ці розрахунки, лікарі можуть приділяти більше уваги людям із групи підвищеного ризику і допомагати їм справлятися з гіпоглікемією.
Деякі люди із ЦД з острахом чекають на гіпоглікемію, навіть коли для цього немає жодних причин. Від гіпоглікемії не застрахований ніхто, але знизити ризик нападу допоможе самоконтроль та готовність до правильних дій.
Регулярно вимірюйте рівень глюкози в крові, плануйте свій день, не забувайте про помірне фізичне навантаження, складайте поживне збалансоване меню та завжди перевіряйте дозування ліків перед їх вживанням.