Ти – те, що ти Їси
Для того, щоб тримати діабет під контролем, дуже важливо правильно харчуватися. Як мінімум, ваша їжа впливає на рівень цукру у крові. Як максимум, правильно підібрана дієта значно зменшить ризик отримати серйозні ускладнення
Не лякайтеся, не доведеться відмовлятися від усіх улюблених страв та вживати лише воду та сонячне проміння. Натомість, треба буде трохи змінити деякі харчові звички.
- Контролюйте розмір порцій. Якщо ви маєте зайву вагу, втрата від 5 до 10 відсотків маси тіла знизить рівень цукру у крові, запевняє журнал DiabetesCare. Схуднення також зменшить ваші шанси на захворювання серцево-судинної системи – дуже популярні ускладнення діабету 2-го типу. Щоб ви досягли та утримували ідеальну вагу, лікар запропонує контролювати розмір порцій. Зважаючи на масу вашого тіла, харчові звички та історію хвороб, він підкаже, як зменшити кількість калорій та не завдати шкоди організму.
- Обирайте продукти, багаті на поживні речовини.Поживні речовини — це вітаміни та мінерали, які допоможуть вашому тілу нормально функціонувати. Існує величезна кількість продуктів, які багаті на поживні речовини та не надто калорійні:
- Фрукти та овочі.
- Бобові.
- Коричневий рис та хліб з цільнозернової пшениці.
- Горіхи.
- Пісне м’ясо, наприклад, курка чи індичка.
- Риба та яйця.
- Нежирні молочні продукти, наприклад, несолодкий йогурт.
- Надавайте перевагу продуктам, багатим на корисні жири. Як запевняє Американська діабетична асоціація, види жирів, які ви вживаєте, важливіші, ніж їх кількість. Щоб знизити ризик серцевих захворювань, асоціація рекомендує їсти продукти, багаті на корисні для серця та судин жири:
- Авокадо
- Горіхи
- Соняшникове та гарбузове насіння
- Жирна риба, наприклад, тунець, лосось, сардини чи скумбрія
- Продукти з соєвих бобів, наприклад, тофу
- Оливкова та соняшникова олія.
Уникайте насичених та транс-жирів:
- Жирне м’ясо, наприклад, сосиски, бекон та яловичий фарш
- Жирні молочні продукти – вершки, молоко, жирний сир та вершкове масло
- Смажена шкірка птиці
- Сало
- Пальмова олія
- Чіпси та схожі закуски
- Маргарин.
Проконсультуйтеся з дієтологом. Кожна людина унікальна, та немає універсальної дієти для всіх людей з діабетом другого типу. Базових принципів, про які ми розказали, важливо дотримуватися всім людям з діагнозом, але і їх можна та потрібно коригувати, спираючись на ваш вік, спосіб життя та історію хвороб 1
Бігом від ускладнень
Коли ви ведете активний спосіб життя, ваші клітини стають більш чутливими до інсуліну, тому він ефективніше працює. Скинути зайву вагу буде дуже корисно і для серця, навіть за втрачені 4-7 кг воно вам скаже «дякую»2
Завдяки спорту, ви і краще почуваєтеся, і краще виглядаєте. Оберіть будь-яку активність, яка вам подобається: можна щовечора гуляти парком, робити зарядку вдома, ходити у спортзал чи у басейн. Не варто перевтомлюватися: 30 хвилин щоденного навантаження буде цілком достатньо.
Щоб легше було почати, радимо покликати друга за компанію – разом веселіше.
Неважливо, яка у вас фізична підготовка. Якщо ви ніколи не з’являлися у спортзалі – це не привід соромитися. Всі ми колись починали щось з самого початку. Єдине але: давно не займалися спортом – починайте потрошку. Гарний варіант для новачків – повільні прогулянки. Беріть із собою улюблену музику, собаку чи хорошу компанію, і хто знає – можливо, це зайняття стане улюбленою частиною вашого дня.
Важливо не займатися спортом натщесерце чи якщо почуваєтеся зле. Погане самопочуття – не змушуйте себе, залишіться вдома. Та виміряйте цукор!
Чарівна таблетка
Іноді змінити спосіб життя достатньо для того, аби тримати під контролем діабет. Якщо ні, лікар випише препарати. Є різні групи препаратів. У кожної групи свій механізм дії, який впливає на зниження рівня глюкози в крові.
Якщо ваше тіло виробляє надто мало інсуліну, вам може знадобитися інсулінотерапія.
Існує багато видів інсуліну, вони відрізняються способом виготовлення, механізмом дії та ціною. Лікар порадить той препарат, який підходить саме вам.
Так само лікар допоможе підібрати шприц залежно від вашої дози. Загалом, менші шприци простіші, ними легше відміряти та вводити правильну кількість інсуліну.
Якщо ви подорожуєте за межі України, впевнитесь, що маєте достатню кількість шприців та препарату 3.
Кожен з препаратів може мати побічні ефекти. У вас із лікарем може не вийти підібрати ідеальний препарат з першого разу. І це нормально – головне, продовжувати пошуки.
Лікування діабету 2-го типу – цілком реальна справа. Важливо вчасно звернутися за допомогою та виконувати всі інструкції лікаря. І тоді план з приборкування діабету обов’язково спрацює.