Пошук
Close this search box.

Дієта при діабеті 2го типу

Лікарі-дієтологи стверджують, що діабет 2-го типу – недуга нездорового способу життя. Відповідно, й спосіб подолання діабету – зробити життя здоровим! Вам необхідний рух і, що найголовніше, набір корисних продуктів, які радикально не впливають на інсулін та рівень цукру в крові, одночасно даруючи ситість та комфорт. Тож, дієта при діабеті 2-го типу проста, як і все геніальне
Table of Contents

Про причини та наслідки

Твердження про діабет як наслідок невірного способу життя відноситься здебільшого до цукрового діабету 2 типу, котрий, на відміну від цукрового діабету 1 типу, дійсно можна набути, якщо більшість часу царювати на дивані з купою фаст-фуду під рукою у будь-яку пору дня і року.

Брак фізичної активності в дуеті з ожирінням провокує розвиток інсулінорезистентності (зниження чуттєвості інсулінозалежних клітин тіла до інсуліну з подальшим порушенням метаболічного процесу засвоєння глюкози), що є найпершою та найвпливовішою причиною набуття та згодом прогресування діабету 2 типу.

До речі, люди з фігурою у формі яблука (коли жир концентрується у ділянці черева та складається в основному з вісцерального жиру) з більшою ймовірністю отримують інсулінорезистентність та згодом діабетичний статус, ніж люди, в яких зайві кілограми концентруються на сідницях та стегнах у вигляді підшкірного жиру. 1

Досліди демонструють, що ожиріння складає 80-85% ризику розвитку діабету 2-го типу: у людей з ожирінням, що мають індекс маси тіла (ІМТ) вищий за 30, шанси отримати діабет у 80 разів більші, ніж у людей з ІМТ нижчим за 22. 2

Наталія Самойленко, лікар-дієтолог та ендокринолог, вважає, що оздоровлення організму шляхом зміни способу життя – відмінний ресурс для відновлення організму та протистояння діабету.

Серед змін для людей з цукровим діабетом 2 типу та наявністю зайвої ваги обов’язковою є дієта, котра радше є планом здорового правильного харчування:

 • достатня кількість білків;
 • продукти з великим вмістом вітамінів та мікроелементів;
 • харчі з «правильними» жирами (жирні моно- та поліненасичені кислоти омега-3, 6 та 9).

Завдяки такій їжі, що несе користь, натомість не підвищує рівень цукру в крові, ви отримаєте усі необхідні для життя поживні елементи, стабільну глікемію та відмінусуєте величеньку кількість зайвих кілограмів.

Читайте також: Харчування при цукровому діабеті 2-го типу

Дієта як частина лікування цукрового діабету 2 типу та ожиріння

Діабет 2-го типу хоч і є хронічною недугою, проте дуже добре піддається фізіологічній терапії (спорт + здорове харчування) як правило, у поєднанні з призначеними ліками. Зменшення ваги природним способом підвищує чутливість організму до інсуліну.

Зв’язок між дієтою та успіхом у лікуванні діабету був помічений досить давно. Ще протягом Першої світової війни було зареєстровано значне зниження летальних випадків серед людей з діабетом у країнах, що були втягнені в події. Медична спільнота пов’язала це з, так би мовити, примусовою «дієтою» – нестачею харчів.

Наприклад, у Берліні рівень летальності серед людей з діабетом у рік початку воєнних дій (Німеччина вступила до Першої світової війни 1 серпня 1914 року) становив 23,1 епізод на 100 000 випадків, а вже у 1919 році, після 5 років війни, знизився більш ніж вдвічі, до 10,9. Натомість країни, що не брали участь у військових діях та, відповідно, не відчували браку харчів, не помітили жодних змін.

Подальші дослідження виявили яскравий зв’язок між розвитком діабету та вживанням газованих солодких напоїв (навіть тих, що позиціонувалися виробником як дієтичні). Підозру оголосили солодощам, червоному м’ясу, смаженим стравам та білому рису. Натомість вживання свіжих овочів значно покращувало стан людей з цукровим діабетом. 3

А лікування ожиріння, котре у більшості випадків викликане переїданням, в першу чергу починається з впровадження дієти.

Читайте також: Корисні овочі для людей з діабетом

Харчі зі знаком «+» та «-»

Отже, діабет та ожиріння – небезпечний союз. Це означає, що нам терміново потрібно втрачати зайвий жир. Яким чином, враховуючи нюанси стану, цього можна досягти?

Зниження ваги відбувається, якщо людина вживає менше калорій, ніж витрачає. Дефіцит навіть у 500 калорій на день – це позбавлення від 500 г зайвої ваги протягом тижня. Що потрібно додати, а що обмежити?

Читайте також: Принципи зниження ваги

Вуглеводи

Перше, чого слід дотримуватися – зменшити кількість вуглеводів у раціоні. Адже саме вони підвищують рівень цукру в крові найбільше, у порівнянні з іншими речовинами, та змушують тіло продукувати більше інсуліну, що може призвести до подальшого набору жирової маси.

Де «ховаються» вуглеводи? Ясна річ, здебільшого в солодкому! Тобто, попрощатися доведеться із:

 • тортами, тістечками та печивом;
 • морозивом;
 • напоями з великим вмістом цукру.

Обмежувати доведеться і солодкі фрукти, вони є корисними з точки зору вмісту вітамінів, мікроелементів та клітковини, проте у великій кількості можуть «зашкалювати» за вмістом цукру.

Крім солодощів, справжньою вуглеводною «бомбою» є білий рис. Його теж слід прибрати зі свого столу.4 Але повністю виключити вуглеводи з раціону – не вихід. Вони є важливим джерелом  енергії. Але вживати вуглеводи слід у вигляді не цукерок, а солодких фруктів в обмеженій кількості, овочів, знежиреної «молочки» та продуктів з цільного зерна. А от цукор та рафіновані злаки (білий хліб, макарони) – до побачення!

Детальніше в: Такі різні вуглеводи

Білки

Близько чверті раціону людини з діабетом повинні складати тваринні та рослинні білки. Додайте до меню:

 • квасолю;
 • хумус;
 • сочевицю;
 • горіхове масло;
 • сир тофу;
 • рибу (тунець, сардини, лосось);
 • м’ясо птиці без шкіри;
 • яйця;
 • нежирний або знежирений м’який сир;
 • знежирений або нежирний твердий сир у невеликій кількості;
 • нежирну яловичину або телятину.

Корисні жири

Американська діабетологічна асоціація рекомендує наступний перелік продуктів, що містять корисні для людей з діабетом жири:

 • авокадо;
 • рапсова, кукурудзяна, сафлорова, оливкова олії;
 • горіхи: мигдаль, арахіс, волоські горіхи;
 • насіння: кунжуту, гарбуза, соняшника.

Читайте також: Схуднення при діабеті

Молочні продукти

Мета людини з діабетом – «зекономити» на жирах, вживаючи знежирені молочні продукти:

 • знежирене або 1% молоко;
 • знежирений або нежирний несолодкий йогурт;
 • знежирений або нежирний м’який та твердий сири;
 • соєве та мигдальне молоко.

Злаки

Продукти з цільного зерна – вітаються. Серед них:

 • 100% цілозерновий хліб;
 • крупа з цільного зерна без додавання цукру;
 • коричневий та чорний (дикий) рис, овес, фарро, ячмінь, булгур, просо;
 • макарони з цільного зерна. 5

При плануванні раціону доцільно використовувати систему хлібних одиниць.

Які дієти є прийнятними для людей з діабетом

Найбільш популярні серед свідомих людей з діабетом низьковуглеводні дієти. Однак вдаватися до них слід лише після змістовної бесіди з дієтологом, адже невірне поєднання харчових обмежень та ліків для зниження цукру може призвести до стрімкого розвитку небезпечного стану гіпоглікемії.

Ефективним детоксом вважають свій спосіб харчування сироїди, а вживання лишень сирих продуктів визнано успішним способом протистояння діабету 2-го типу. Але так само попередньо не завадить консультація лікаря-дієтолога для підбору оптимального балансу поживних речовин у раціоні. 6

Трохи статистики

Досліди демонструють, що впровадження обмеження калорійності раціону за допомогою низькокалорійної дієти допомогло людям з діабетом 2-го типу та ожирінням знизити рівень глікованого гемоглобіну (А1с) до рівня менш ніж 6,5%, а рівень глюкози у крові натще –  до значень менше ніж 7 ммоль/л при відсутності фармакологічної терапії. 7

Не забудьмо про спорт

Отже, що ми маємо? Якщо у вас є «багаж» у вигляді діабету 2-го типу та ожиріння, ваш порятунок у схудненні та зміні способу життя. Але не забувайте, правильне харчування – лише одна з ланок успішної терапії. Вам ще належить подружитися зі спортом. Лише тоді можна з оптимізмом сподіватися на покращення стану та значне полегшення життя з діабетом.

UA21CD00058