Пізнай мене, якщо зможеш
Гіпоглікемію іноді називають великим наслідувачем. Усе через те, що її симптоми — деякі вчені налічують аж 125 таких — можуть імітувати широке коло різноманітних захворювань та станів.1 Це і біполярний розлад, і неврози, і ревматоїдний артрит, і менопауза, і гіперактивний розлад та багато інших. А якщо ця недуга ще й проявляється слабко, одним-двома симптомами, —шанси зрозуміти причину погіршення самопочуття суттєво знижуються.
Як проявляється
Ознаки прихованої гіпоглікемії подібні до проявів звичайної, тільки менш виражені. Раптова слабкість, головний біль чи сонливість, білі або чорні точки перед очима — усе це має насторожити і змусити виміряти рівень глюкози.
Сигналізувати про приховану гіпоглікемію можуть різкі зміни настрою, чи, радше, раптові спалахи агресії чи інших негативних емоцій. Звісно, у всіх бувають погані часи і поганий настрій. Та якщо реакція занадто сильна для конкретної ситуації, і таке повторюється і повторюється — варто замислитися, чому так відбувається. Нерідко людина, з якою таке коїться, не усвідомлює проблеми.Тоді з нею варто поговорити оточуючим. М’яко, але наполегливо та, звісно, аргументовано вмовити пройти медичне обстеження і проконсультуватися з лікарем.
Прихована гіпоглікемія іноді проявляється через когнітивні розлади: загальмованість, дезорієнтацію, панічні атаки, неусвідомлення власних дій тощо.2 Може доходити до того, що, наприклад, людина намагається вкрасти що-небудь з магазину, але чинить це несвідомо. Трапляється, що таку поведінку помилково списують на психічні розлади, не шукаючи джерел проблеми.3 Та перед встановленням подібного діагнозу лікар має виключити приховану гіпоглікемію.
Іноді симптомом, що сигналізує про критичне зниження рівня глюкози, є надмірна пітливість.4 Мова про справді значну кількість поту, від чого одяг чи ковдра стають наскрізь мокрими. Таке може відбуватися лише вночі або ж незалежно від часу доби.
Ще один імовірний сигнал прихованої гіпоглікемії — судоми. Вони можуть виникати тільки під час сну. В такому випадку дізнатися про них значно важче. Якщо зранку болить язик чи щока (а напередодні ви їх не ушкоджували), то це може свідчити про травму під час судом. За підозри, що таке відбувається з вами, краще попросити когось із рідних поспостерігати за тим, як ви спите (краще у період з 3-ї до 6-ї ранку).
У разі появи будь-якого із наведених симптомів, слід якийсь час спостерігати за рівнем глюкози в крові (щоб не проґавити гіпоглікемію). В принципі, будь-які раптові зміни в реакціях вашого організму — фізіологічні чи психічні — у звичних обставинах (не було сильного стресу, зміни раціону чи прийому нових ліків) краще обговорити з лікарем.